İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bu ne hareketsizlik

E

etil

Misafir
Dostlar bir süredir bu bölümün üstüne ölü toprağı serpildi sanki biraz hareketlendirelim.
Bir tartışma başlatalım. Örneğin en iyi linux dağıtımı hangisi?
Ben gelecek diyorum. Çünkü redhat dışında elime geçen tek dağıtım o. Ha birde debian tabanlı knoppix ile tanıştım dün. CD' den çalışıyordu bayıldım.
Şaka bir yana gelecek ilk çıktığından bu yana Türkçe konusunda sorunsuzluğuyla gönlümde taht kurdu. Bir desktop kullanıcısının ihtiyacı olan herşeyi Türçeleştirilmiş yada türkçe destekli halde (bunun tek istisnası abiword) dağıtıma ekleyip kullanıma sunmaları bu dağıtımı tercihimin en önemli nedeni. Fakat şunu itiraf edeyim bana yeterli derecede kararlı ve sağlam bir sistem intibaı vermiyor. Biraz kurcalasam sistem kullanılmaz hale gecek gibi adeta.

P

phoeniks

Misafir
Ben gelecek'i hic kullanmadim iyi mi kotu mu bilmiyorum ama bence su andaki gelecek kullanicilarinin cogu (Sadece benim dusuncem) gelecegin kararliligi yuzunden degilde turkce olmasi nedeniyle kullaniyorlar!(Cumle biraz bozuldu galiba:))Ben Mandrake 8.2 'den gayet memnunum mesela!Saglam gibi gozuktu bana!En azindan 8.1'den iyi!(Ama 8.0 dan iyidir diyemem:)Cunku mandrake 8.0 da ban gore bayagi saglamdi!--bi iki sorun disinda!Onlarda zaten 8.2'de cozulmus gibi)Sonra bence Red-Hat'in su linux dunyasinda hakli bi karizmasi var!Her ne kadar yeni baslayanlar icin pek tavsiye edlimese de bence network olayinda red-hat'tan iyisi yok!(Kullandigim Linuxlar arasinda tabiki)Bi ara SuSe kullandim ama pek sarmadi acikcasi!Su YasT'a isinamadim gitti...Herneysene bunlar sadece benim dusuncelerim!Soyledim cunku bu forumun canlanmasi fikri hosuma gitti...
Saygilar...

M

mobidik

Misafir
Gercekten forum sayfasinin canlanmasi iyi bir fikir.Cünkü insanlar bilgilerini paylastikca o bilginin degeri artar. Bu nedenle ben bir iki konu acmistim.Mesela Masaüstünüz nasil gibi.Cünkü böyle konular bazi forum sayfalarinda cok ilgi görüyor.Ama maalesef sadece bir iki arkadasimiz bu konuya ilgi duydu.
Ayrica Türkce forum sayfalarinin cogunu takip ettigim kadariyla en cok crack, korsan vb. konular ilgi görmesinden dolayi forumun hareketsiz kaldigini düsünüyorum.Fakat iyinet forum sayfalarinin bu kategoride yer almadigini görmek beni bu acidan sevindiriyor.
En iyi Linux dagitimin hangisi olduguna gelince yeni ve acemi bir linux kullanicisi olarak(üc aydir linux bilgisayarimda kurulu) bence Suselinux 8.X gercekten iyi.Cünkü KDE altinda Windowsu aratmayacak bir calisma ortami var.Ayrica Linux altinda sörf yapmak ve müzik dinlemek insani baya keyiflendiriyor.Suselinuxda türkce desteginin yanisira kullanim kolayligi buldugumu söyleyebilirim.Bilgisayara kurulumda hic bir hata ile karsilasmadigim gibi tüm hardwarede eksiksiz otomatik algilandi.Ayrica Suse orjinal CD ile bir cok program yaninda hazir olarak veriliyor.
Saygilar...

granit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Son 2 aydır linux ile tanışan biri olarak düşüncelerimi açıklamak istiyorum:
Öncelikle sistemime kurduğum Linux lar sırasıyla;
RedHad 7.3- Suse 7.1(Pc netinki)- gelecek 1- Mandreke 9- suse8.0- winlinux 2.0- bazı hap linuxlar ve son olarak gelecek linux 2(şu an için kullandığım)

Çıkardığım sonuçlar:
1-Linuxa benim gibi yeni başlayanlar için hepsi de yeterince sorunlu.
Örneğin RedHat ve gelecek sürümlerinde kurulum sırasında root yanında kullanıcı eklemeyi atlarsanız ki bu çok mümkün.. sistemi açmanız mümkün değil.
2- Denediklerimin hepsinde de türkçe destek olması çok olumlu ama mandreke 9 hariç hepsinin de kullandığı türkçe berbat.

3- Arayüz olarak suse 8.0 daha bir işçilikli, daha bir usatlıklı görünüyor. Windwsların bu konudaki eşdeğeri XP diyebilirim.

4- Galiba hepsinde de Windowsa ulaştım.. Ek bir program kullanmadım. Ama nasıl ulaştım bilmiyorum. Örneğin şimdi Gelecekte windowsa ulaşamıyoru. Bu özelliğin galibi ve kullanıcı dost suse 8.0

5. Suse8.0 da starofis çalışmıyor..

6- Gelecekte tek ofis programı ofisorg fena değil. 1.4 mhz ve 256 ram için
çok yavaş geldi bana. Kylix geliyor ama kayıtlı olmak için internete girmeli ama nasıl. win modem tanıma işi hekaye. 40-50 dolara gerçek modem almalı.. Diğer donanımlar sorunsuz tanınıyor..

6- redhat-gelecek sanki aynılar.. Ama gelecek linux sanki biraz eksik bir imaj uyandırıyor.. Bunlar neler bilmi,yorum ama redhat dan biraz daha eksik gibi. Yine de türkçe kaynaklar %10 daha fazla..

7- Suse linux da yats diye bir olgu var. Bence derli toplu bir sistem için önemli bu. Alıştıktan sonra kolay gibi geliyor..

İşte bir aceminin ilk izlenimleri böyle. Sonuç olarak sistemime yeniden suse 8x kurmayı düşünüyorum.

Dostlukla kalınız.

M

mobidik

Misafir
*Granit
Staroffice programi calistirmak icin suselinux dil seceneginin ingilizce veya almancada ayarli olmasi gerekiyor.Ben türkce ayarladigim zaman bende calistiramamistim.Heralde linux ile birlikte gelen bu paketin türkce destegi yok.Ama staroffice programi M$ Office programlari gibi olmasi icin yinede bir cok asamadan gecmesi kanisindayim.
saygilar

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5