Bugünkü Almanya

U

ulukislali

Misafir
Almanya'da yasam bircok Alman ve özellikle de yabancilar icin gittikce zorlasmaya basladi. Euro geldiginden buyana, hayat neredeyse iki misli artti, gelirler ya ayni kaldi, ya daha gerilere gidiyor, is saatleri cogaltiliyor, birbiri ardina kücüklü, büyüklü isyerleri kapaniyor ve tüm bunlar sonunda, insanlar artik burada da issiz kalmanin korkularini yasamaya basladi. Önceleri issiz kaldiginizda, 1 yil issizlik parasi ve daha sonra da issizlik yardimi aliyordunuz. Simdiyse issizlik yardimini sosyal yardimla bir seviyeye getiriyorlar ve hayat sigortaniz varsa, eviniz, birikmis paraniz varsa, esiniz iyi kazaniyorsa, önceden hakkiniz olan issizlik yardimini almaniz mümkün olmuyor. Ve isin ilginc tarafi, eger ki hicbirseyiniz yok ve issizlik yardimi almaya hak kazaniyorsaniz, is bulma kurumunun gösterecegi 1 € saat ücreti alacaginiz ise hayir deme sansiniz da hemen hemen hic yok ki 1 €'ya burada bir normal ekmek alamazsiniz, bir gazetenin ortalama fiyati 1 €.
Bundan 5, 10 yil önce kimsenin aklina hayaline gelemeyecek seyler bunlar.Eskiden bir isci maasiyla bir aile cok normal gecinirken, arabasini alirken, yilda bir hatta iki kez tatilini yapabilirken, bugün artik bunlar rüya oldu. Saglik hizmetleri pahalandi. Insanlar gecim derdine ve yarin korkusuna düstü.
Bu ekonomik krizi bakalim nasil atlatacaklar !

Bizde de durum farkli degil, ya da daha kötü diye düsünenleriniz olacaktir, onun bilincindeyim, fakat Almanya son 4,5 yildir, gercekten eski Almanya'yi cok aratacak duruma, insanlarin karamsar, düsünceli, caresiz duruma düstügü bir Almanya oldu.

Bu arada bizde olmayan ve olmasini diledigim güzel durumlarda yok degil.
Mesela issizsiniz, isci bulma kurumu Almanca'niz hala zayifsa, sizi is bulma sansiniz daha da artsin diye, Almanca kurslarina, Computer kurslarina gönderiyor, orada ise basvuruda nelere dikkat etmeniz gerektigini, nasil basvuru mektubu yazildigi gibi seyleri ögreniyorsunuz. Diger sizin durumunuzda olanlarla karsilikli bilgi alisverisinde bulunuyorsunuz ve sizden baska da ayni durumda insanlarin olmasi belki moralinizi biraz düzeltiyor, ortak cözümler düsünmeye basliyorsunuz, yeniden is aramak icin enerji doluyorsunuz. Degisik kurumlardan insanlar kurs sürecince gelip, sizi degisik konularda aydinlatiyor ve kursu veren kurum da intensiv bir sekilde sizin is bulmaniza yardimci oluyor ama maalesef sonuc bu aralar yine de cok olumlu olmuyor. Bu kurslarin ücretini, yol paranizi v.s. de is bulma kurumu üstleniyor.

Biraz da internet, web disi bir konu yazmak geldi icimden.
--------------------
www.berin.de
 
L

LibRa

Misafir
Bugunku Almanya Turkiye Olmadan Hic Birsey Tek Cumlede Istaplarım Ya biz Ya Hic..
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
pubg mobile uc
Üst