İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Çalışanların %80'i internette!

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Çalışanlar arasındaki internet kullanımı %80.4'e yükseldi..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilk defa gerçekleştirilen, ''Girişimlerde Bilişim Teknolojileri Kullanımı Araştırması''na göre, 2005 yılı Ocak ayında girişimlerde, bilgisayar kullanımı ve internet erişimi oranları sırasıyla yüzde 87,7 ve yüzde 80,4 olarak tespit edildi.

TÜİK Araştırmasına göre, internet erişim oranı, girişimin
büyüklüğü ile artarken, 250 ve daha fazla çalışanı olan girişimlerde
internet erişimi yüzde 99,2 iken, 10-49 çalışanı olan girişimlerde bu
oran yüzde 77,9 oldu.

İNTERNETİ KULLANMA AMACI BANKACILIK
İnternete erişimde, araştırma kapsamındaki sektörler dikkate alındığında, yüzde 95,4'lük oran ile ''sinema ve video filmleri ile ilgili faaliyetler-radyo ve televizyon faaliyetleri" ilk sırada yer aldı.

Bunu yüzde 90,7'lik oran ile gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetleri ve yüzde 87,2 ile de ulaştırma, depolama ve haberleşme faaliyetleri izledi.

Girişimlerin interneti kullanma amaçları ise çoğunlukla bankacılık ve finansal hizmetlere yönelik oldu.

İnterneti kullanma amacı yüzde 75,3 oranında bankacılık ve finansal hizmetlere yönelik olurken, eğitim ve öğretim için kullanma oranı yüzde 34,3, piyasa izlenmesi için kullanım yüzde 67,7 ve digital ürün ve hizmetlerin temini için kullanım da yüzde 37,9 olarak belirlendi.

Araştırmaya göre, 2005 yılı Ocak ayında bilgisayar kullanılan girişimlerde çalışanların yüzde 40,1'i haftada en az bir kez bilgisayar kullanıyor, internet erişimine sahip girişimlerde haftada en az bir kez internete bağlanan çalışanların oranı ise yüzde 35,8.

Internet erişimine sahip olan girişimlerin yüzde 35,2'si modem (telefon hattı ile çevirmeli bağlantı) ve yüzde 6,7'si ISDN olmak üzere darbant erişimine sahip bulunuyor. Girişimlerin yarısından fazlası ise genişbant bağlantılardan DSL (ADSL, SDSL vb) ve yüzde 9,4'ü kablo vb. gibi diğer genişbant bağlantı tipine sahip.

KAMU İLE İLETİŞİM İNTERNETTEN
İnternet erişimine sahip girişimlerin yüzde 63,2'si, kamu kurum ve kuruluşları ile iletişimlerinde interneti kullanıyor.

İletişim faaliyetlerinde bilgi almak ilk sırada yer alırken, kamu ihalelerine elektronik ortamda teklif verme oranı tüm sektörlerde düşük oldu. Kamu ihalelerine elektronik ortamda teklif vermede gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetleri sektörü yüzde 11,5 ile ilk sırada bulunuyor.

WEB SİTESİ SAHİPLİĞİ
Araştırmaya göre, kendi web sitesine sahip olan girişimlerin oranı yüzde 48,2 oldu.

250 ve daha fazla çalışanı olan girişimlerde web sitesi sahipliği, 10-49 çalışanı olan girişimlerin iki katından daha fazla olurken, Web üzerinden sunulan hizmet türleri içerisinde ''ürünlerin pazarlanması'' ilk sırada yer aldı.

Girişimlerin, güvenlik önlemi olarak, yüzde 93,3'ü virüs kontrolü veya koruma yazılımı, yüzde 32,2'si güvenlik duvarı ve yüzde 29,9'u ise güvenli sunucu kullanıyor.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hemen hepimizin sitelerinin en yoğun olduğu saat 12 ile 16 dır sanıyorum. Türkiye de hala internet en çok işyerinden kullanılıyor.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
benim sitenin kullanım saatleri sabah 9 ile 11 arası daha yogun...Akaşmlarıda saat 01 ile 04 arası zaman zaman sabahki oranı yakalıyor...ama tabi bu tr genelini değiştirmiyor ;)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5