İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

captcha ile uğraşamam diyenlere

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
captcha ile uğraşamam diyenlere güzel bir alternatif iki doğal sayı toplama:
ör: 4+6 = ? i form ile alıp doğrulama yapma

PHP:
<?php
//1-9 arasında random iki sayı seçiyoruz, aralığı çoğaltabilisiniz
$birinci = rand(1,9);
$ikinci = rand(1,9);
?>
Bu seçtiğimiz değerleri hidden olarak post edebiliriz.
PHP:
<input type="hidden" name="birinci" value="<?=$birinci?>">
<input type="hidden" name="ikinci" value="<?=$ikinci?>">
Alttakide sayıları yazdırıyoruz ve toplamın yazılacağı textbox
PHP:
<label><strong><?=$birinci?> + <?=$ikinci?></strong> = </label>
<input type="text" name="toplam">
Formu kontrol içinde:
PHP:
if ($_POST['toplam']!='' && $_POST['birinci'']+$_POST['ikinci']==$_POST['toplam'])
// İşleç İsmi &&(ve), ||(veya),!=(eşit değil),==(eşittir)

{
//kabul edildi
}else{
//hata mesajı
}

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Amaç birşeyler paylaşmak zaten daha güvenli olanıda siz paylaşırsınız ;)

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
hidden field ler zaten biliniyorki toplama işlemi için yazdırılıyor ekrana :D
tutupta buna özel spam hazırlıcak değiller ya.
ona bakarsanız görüntü işleme ile captcha nın harf,rakamları okunarakta form aşılabilir.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
tamam da text okunabilir alan koyunca, bi mantığı yok ki koymanın, bot girdiği gibi zaten 4'ü de 6'yı da gördü tek yapması gereken 4*6 'yı match etmek, aradaki aritmetik işlemi yapıp postlamak. yani bilgisayarın yapabileceği bir text işlemi koymak güvenlik kodu olmaz. soru sorabilirsin ama mesela, norvec'in baskenti nedir gibi, bunu text olarak koy, okusa da bilemez. o zaman işte özel spam yapması lazım soru/cevap db'si olusturup.

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Sabit arka fon uzerine bilinen fontlarla yapilan captcha uygulamalarinin spam botlari tarafindan asildigini duydum. Su an itibariyle sadece duymakla kaldim. Bu sebepten oturu degisik fontlar, cok renkli arka planlar ve onay kodu arkasinda asimetrik cizgiler konma sebebi de bu yuzdendir. Hareketli resim dogrulamaya gelince.. "Animated GIF" oldugu icin okutmanin biraz zor oldugunu dusunuyorum. Hatta ciddi ciddi zor oldugu dusuncesindeyim. Egerki curutulurse paylasmani rica ediyorum. Merak ettigim bir konu ;)

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Sabit arka fon uzerine bilinen fontlarla yapilan captcha uygulamalarinin spam botlari tarafindan asildigini duydum. Su an itibariyle sadece duymakla kaldim. Bu sebepten oturu degisik fontlar, cok renkli arka planlar ve onay kodu arkasinda asimetrik cizgiler konma sebebi de bu yuzdendir. Hareketli resim dogrulamaya gelince.. "Animated GIF" oldugu icin okutmanin biraz zor oldugunu dusunuyorum. Hatta ciddi ciddi zor oldugu dusuncesindeyim. Egerki curutulurse paylasmani rica ediyorum. Merak ettigim bir konu ;)

http://www.cs.sfu.ca/~mori/research/gimpy/ez/
proje sonuçları

SeVeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Captcha imajlarını okuyacak botların dahi yapıldığı günümüzde senin önerin pek işlevsel değil. Yani işlev yazılacak botu durdurmaksa, capctha yerine bu sistemi kullanmak "geç kardeş buyur" demek gibi bir şey.

Captcha kullanımı çok zor olmamakla birlikte, kaliteli free capctha betikleri çok rahat bulunabiliyor. Bu sebepten eleştirileri olumlu karşılamalısın.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5