İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Cennet , Cehennem ve Toprak olmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Evet şimdi sizlere çok kalın bir soru soracağım.
Üzerinde tartışacağız.

Durum :

Farz edelim bir insan dağın başında kendi başına yaşadı ve öldü.Bu insan hayatı boyunca hiç bir insanla görüşmedi ve hiç bir şekilde herhangi bir dinden haberdar olmadı.

Soru :

Cennet'e mi gider ?
Cehennem'e mi gider ?
Toprak mı olur ?

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Hiçbir insan ile görüşüp görüşmemesi normal birşey olabilir yani, geçen sene ekranlarda görmüştük ülke ismi tam aklımda değil fakat 20+ kişilik bir kabileye rastladılar ve adamlar hayatında helikopter görmemiş helikoptere ok atıyorlar, ve sonra araştırıldıktan sonra bu insanlar hiç bir toplum ile etkileşim içinde olmamışlar, mümkün değil gibi ama öyle yazılmıştı, demek ki Allah ne olursa olsun kullarına bir yol gösteriyor, nasıl onları yaratıyorsa bir şekilde onun bağımlı olacağı din,dil veriyor diyebiliriz.Ne olursa olsun İslam a hiç inanmayan bir kişi ile İslamdan adeta nefret eden bir kişi bile başı büyük bir derde girdiği zaman en basitinden bir kazada bile direk ALLAH kelimesi ağzından dökülüyor, nasıl yaşadıysa o şekilde değerlendirilir Cennet ve Cehennem e gider, toprak olma diye birşeyi yeni duyuyorum :=) gecenin bu saatinde bu kadar saçmalıyabildim :)

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Evet ama burada konu islam değil.
Bu insana hiç bir din ulaşmamış.
Kendisi bir yaratıcının olduğunu bulabilir,bu bir ihtimal.
Peki bu durumda ne olur ?

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
Tabiki de cehenneme gitmez. İslamiyetten haberi olmayanlar şu an yok dünyada ama öyle bir şeyi misal edersek cennete gidecek oluyor bu.

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Evet ama burada konu islam değil.
Bu insana hiç bir din ulaşmamış.
Kendisi bir yaratıcının olduğunu bulabilir,bu bir ihtimal.
Peki bu durumda ne olur ?

Dediğin olay çok farklı bu soru insanı delirtir : ) Ben İslamı sadece örnek olarak verdim daha iyi lanse edebilmek için, onu yaradan elbet bir din ile birlikte yaratmıştır diye düşünüyorum.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Dediğin olay çok farklı bu soru insanı delirtir : ) Ben İslamı sadece örnek olarak verdim daha iyi lanse edebilmek için, onu yaradan elbet bir din ile birlikte yaratmıştır diye düşünüyorum.
Evet soru 1500 yıllık bir soru zaten.
Yaratan din ile yaratmamış olabilir.Dinlerden önceki dönemlerde yaşayan insanlar da oldu.
Aynı şekilde şu anda yaşayıp da kendisine din ulaşmamış insan olabilir.
Sorumuz bunun üzerine.

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
Cennete sadece iman edenler gidecek.
Sen nasıl soktun adamı cennete ? :peh:

Öyle ya da böyle o adam Allah'ın varlığını anlayacak. Netice de tavuk bile su içtiği zaman gökyüzüne bakıyor "Allah'ım sana şükür olsun" diyor yani hayvanlar bile onun varlığını biliyorlar, anlıyorlar. Bu yeterlidir şayet o adam için.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Allah hayvanlara onu vermiş zaten.
Ama insanda bu yok.
Hadi diyelim ki bir yaratıcı olduğunu bir şekilde anladı bu insan.
İşte onu soruyorum,o zaman ne olur ?

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
Yaratan din ile yaratmamış olabilir.Dinlerden önceki dönemlerde yaşayan insanlarda oldu.
Sorumuz bunun üzerine.

Soru basit bir soru bence. İslamiyetten haberi olmayanların, doğuştan akli dengesi yerinde olmayan yani beyin özürlülerin cennete gideceği kesindir. "Dinler" diye bir kavram yoktur sadece din vardır o din dünya olmadığı zamanda vardı. İslam dininin ulaşmadığı hiçbir insanda, yoktur.

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Yaratan din ile yaratmamış olabilir.Dinlerden önceki dönemlerde yaşayan insanlarda oldu.
Sorumuz bunun üzerine.

Sonuçda İslamiyet öncesinde de Şamanizm, Maniheizm, Musevilik, Hristiyanlık, Mazdeizm gibi dinlere (din kavramı olmamasına rağmen) inanılmış ve hepsinde bir tanrıdan bahsediliyor bence gerek içgüdü gerek farklı birşey insanları tanrının olduğuna yöneltiyor.(Tanrı derken lütfen yanlış anlaşılmasın.)

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Soru basit bir soru bence. İslamiyetten haberi olmayanların, doğuştan akli dengesi yerinde olmayan yani beyin özürlülerin cennete gideceği kesindir. "Dinler" diye bir kavram yoktur sadece din vardır o din dünya olmadığı zamanda vardı. İslam dininin ulaşmadığı hiçbir insanda, yoktur.
Soru hiç basit değil. :)
İslam dininin ulaşmadığı insanlar vardır.
Konuyu biraz araştırıp daha yaratıcı yorumlar yapmanı bekliyorum.

Sonuçda İslamiyet öncesinde de Şamanizm, Maniheizm, Musevilik, Hristiyanlık, Mazdeizm gibi dinlere (din kavramı olmamasına rağmen) inanılmış ve hepsinde bir tanrıdan bahsediliyor bence gerek içgüdü gerek farklı birşey insanları tanrının olduğuna yöneltiyor.(Tanrı derken lütfen yanlış anlaşılmasın.)

Peki tanrıya inanınca ne olacak ? Hangi seçenek ?

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Ben ne yapacağını sormuyorum.
Ahirete intikal ettiğinde durumu ne olur diyorum.

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18

O an o insana kalmış birşey kendine uygun bir yol seçecektir bu yoluda kendi çizecektir daha sonra o insan yaşadıkları ile değerlendilecektir (kimin karşısında diye sorma artık :))

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
Soru hiç basit değil. :)
İslam dininin ulaşmadığı insanlar vardır.
Konuyu biraz araştırıp daha yaratıcı yorumlar yapmanı bekliyorum.

İslam dininin ulaşmadığı hiçkimse yoktur. Varsa gösterin o zaman.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
O an o insana kalmış birşey kendine uygun bir yol seçecektir bu yoluda kendi çizecektir daha sonra o insan yaşadıkları ile değerlendilecektir (kimin karşısında diye sorma artık :))
Kendi yolunu çizemez bu insan.
Kendiliğinden din uyduracak hali yok.
Tanrının var olduğunu bulsa bile başka bir şey bulamayacaktır.

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
İslam dininin ulaşmadığı hiçkimse yoktur. Varsa gösterin o zaman.

Haber kesindir veya değildir bilemem fakat uzun süre basında yer aldı.
http://www.bugun.com.tr/haber.aspx?id=27030

Evet bu kişilere yazılıp çizilene göre islamiyet ulaşmamış, doğanın getirdiği şartlar gereği birşeyler yapmışlar.

Ayrıca Calvin bir üstteki mesajında inanmadıkları diyorsun bu durumda çeliyorsun sende, inanmadıkları farklı olay bilmedikleri farklı olay.

Ayrıca neden çizemesin bu kişi yolunu açıklarmısın.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Haber kesindir veya değildir bilemem fakat uzun süre basında yer aldı.
http://www.bugun.com.tr/haber.aspx?id=27030

Evet bu kişilere yazılıp çizilene göre islamiyet ulaşmamış, doğanın getirdiği şartlar gereği birşeyler yapmışlar.

Ayrıca Calvin bir üstteki mesajında inanmadıkları diyorsun bu durumda çeliyorsun sende, inanmadıkları farklı olay bilmedikleri farklı olay.

Ayrıca neden çizemesin bu kişi yolunu açıklarmısın.
Ne yolu çizecek ?
Bir tanrı var ben ona kendimce tapayım mı diyecek ?
Peki bu kişinin akibeti ne olur ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5