İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Cennet , Cehennem ve Toprak olmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Lütfen sadece konu ile ilgili yorum yapın.

Yarına kadar yorum yazmayacağım,sizlerden gelen farklı fikirleri bekliyorum. :şekil:

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Bu soru yorum yapılabilecek, öyledir böyledir denilebilecek bir cevaba sahip değil. Bu cevabın muhattabı da hüküm sahibi de haşa biz değiliz. Bence yersiz bir soru ve yersiz cevaplar. Ölümden sonra kimin nerede olacağının tam cevabını yalnızca Allah bilir.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Atay'ın dediği gibi cevabı biz bilemeyiz.
Ben ise hiç bilemem.
Ancak affınıza sığınarak görüşümü söyleyebilirim.

Bir kitabı tek tek cümle cümle ele alıp kitabın yazılış amacını unutup yorumlarsak yanılgılara düşmüş oluruz diye düşünüyorum.

Ne kadar uygun olur bilmiyorum ama "Cennete sadece iman edenler gidecek" yazısını sadece ele alıp, düşünüp, görüp yorumlayacaksak birisi de "namaz kılmayın." gibi bir ifadenin varlığından bahsedip karşılık verirse denilecek birşey olmaz.

Şunu demek istiyorum. Özüne bakmak gerek. Bence bu sorunuzun cevabı gayet basit ve net bir şekilde ortada duruyor.

İyilik eden bir insan...
kötülük eden bir insan...
arasındaki fark bence sorunuza cevap niteliği taşıyabilir. Tabi bu iyi insan kötü insan tabiri ne sana ne bana göre tam olarak tanımlayabileceğimiz bir kavram değil.
Yaratıcıya göre...

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Bununla ilgili bir çizgifilm vardı tavsiye ederim onu :)
Bahsettiğin çizgi film HAY.

Bu soru yorum yapılabilecek, öyledir böyledir denilebilecek bir cevaba sahip değil. Bu cevabın muhattabı da hüküm sahibi de haşa biz değiliz. Bence yersiz bir soru ve yersiz cevaplar. Ölümden sonra kimin nerede olacağının tam cevabını yalnızca Allah bilir.

Tabi zaten burada cevaplar zamanın alimleri tarafından verilmiştir.
Bunun üzerine fikir yürütebiliriz.

Atay'ın dediği gibi cevabı biz bilemeyiz.
Ben ise hiç bilemem.
Ancak affınıza sığınarak görüşümü söyleyebilirim.

Bir kitabı tek tek cümle cümle ele alıp kitabın yazılış amacını unutup yorumlarsak yanılgılara düşmüş oluruz diye düşünüyorum.

Ne kadar uygun olur bilmiyorum ama "Cennete sadece iman edenler gidecek" yazısını sadece ele alıp, düşünüp, görüp yorumlayacaksak birisi de "namaz kılmayın." gibi bir ifadenin varlığından bahsedip karşılık verirse denilecek birşey olmaz.

Şunu demek istiyorum. Özüne bakmak gerek. Bence bu sorunuzun cevabı gayet basit ve net bir şekilde ortada duruyor.

İyilik eden bir insan...
kötülük eden bir insan...
arasındaki fark bence sorunuza cevap niteliği taşıyabilir. Tabi bu iyi insan kötü insan tabiri ne sana ne bana göre tam olarak tanımlayabileceğimiz bir kavram değil.
Yaratıcıya göre...
Bu kadar iyimser olmamak lazım.
Cennet bir ödüldür.Bir kötülüğü yapmamanın karşılığında insanlığa vaad edilmiştir.
Açık bir şekilde iman olmadan girilemeyeceğini her yerden öğrenebilirsiniz.
Allahu Teala bizi yarattı,bize merhamet gösterecektir şeklinde yaklaşmak fazlasıyla iyimser olacaktır.

Evet konu hakkındaki yorumları bekliyoruz. :)

Daylight_

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Diğer yorumların hepsini okuyamadım ama bir ara vakit ayırıp okuyacağım inşallah ,zaten cevap konu başlığında verilmiş sanki:)

Ayrıca soru eksik gibi Bir insan dağda yasamış,insan görmemiş hiç sonrada ölmüş ok ama atıyorum Afrikada x kabile bebek doğmuş büyümüş,insan görmüş ,hatta dinleri bile var ancak İslamiyetten habersiz.Tv yok ,kitap yok okumak yok, tebliğ edecek başka bir müslüman yok peki bunların durumu nedir?
Tek başına yaşayıp ölenle aynımııdr?

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Diğer yorumların hepsini okuyamadım ama bir ara vakit ayırıp okuyacağım inşallah ,zaten cevap konu başlığında verilmiş sanki:)

Ayrıca soru eksik gibi Bir insan dağda yasamış,insan görmemiş hiç sonrada ölmüş ok ama atıyorum Afrikada x kabile bebek doğmuş büyümüş,insan görmüş ,hatta dinleri bile var ancak İslamiyetten habersiz.Tv yok ,kitap yok okumak yok, tebliğ edecek başka bir müslüman yok peki bunların durumu nedir?
Tek başına yaşayıp ölenle aynımııdr?
Soruyu ben tekil olarak sormuştum.
Bu dediğin ile farklı değildir.
Bir grup insan da olsa din onlara ulaşmadığı için durumları aynıdır.

Daylight_

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Her insan doğdugunda İslam fıtratı üzerine doğar ,ergen olana kadarda öyledir ancak din secimi ile ahiretini belirler değilmi?
Hep merak etmişimdir bunu , Müslüman bir ailede doğan cocuk ,gayrımüslim bir ailede doğan cocuktan zaten doğuştan daha şanslı değilmi?
Diğer cocugun sucu ne :S
Ailesinden ne görürse onu yapacak ,gectim Afrika kabilesini medeniyetin göbeğindeki insan içinde gecerli bu durum .Arastırır öğrenir vs fakat ama aileden aldığı eğitim var şartlanmışlık var.Hayata 1-0 yenik başlamıyormu Hristiyan bir ailede doğarak :(

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Her insan doğdugunda İslam fıtratı üzerine doğar ,ergen olana kadarda öyledir ancak din secimi ile ahiretini belirler değilmi?
Hep merak etmişimdir bunu , Müslüman bir ailede doğan cocuk ,gayrımüslim bir ailede doğan cocuktan zaten doğuştan daha şanslı değilmi?
Diğer cocugun sucu ne :S
Ailesinden ne görürse onu yapacak ,gectim Afrika kabilesini medeniyetin göbeğindeki insan içinde gecerli bu durum .Arastırır öğrenir vs fakat ama aileden aldığı eğitim var şartlanmışlık var.Hayata 1-0 yenik başlamıyormu Hristiyan bir ailede doğarak :(
Biz neden böyle olduk demiyoruz,sonucumuz ne olur diyoruz.
Bu bahsettiğin de çok uzun bir konudur.
Bir kimse ben neden böyleyim diye sormamalıdır.
Bizlere Allahu Teala lütf etmiştir.Bize borcu mu vardı ki,bizim alacağımız mı vardı ki biz bu sahip olduklarımızı sorgulayabilelim ?
Allahu Teala istediğini istediği gibi yaratır.
Konu dışı tabi bu. :hmmm:

Daylight_

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Biz neden böyle olduk demiyoruz,sonucumuz ne olur diyoruz.
Bu bahsettiğin de çok uzun bir konudur.
Bir kimse ben neden böyleyim diye sormamalıdır.
Bizlere Allahu Teala lütf etmiştir.Bize borcu mu vardı ki,bizim alacağımız mı vardı ki biz bu sahip olduklarımızı sorgulayabilelim ?
Allahu Teala istediğini istediği gibi yaratır.
Konu dışı tabi bu. :hmmm:

Yok haşa sorgulamak değilde :utan: Vesvesemidir? merakmıdır bi soru işte zaman zaman takılır aklıma .Evet konu dışı oldu biraz ama dolaylı yoldan bağlantısı var ama ;)

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Yok haşa sorgulamak değilde :utan: Vesvesemidir? merakmıdır bi soru işte zaman zaman takılır aklıma .Evet konu dışı oldu biraz ama dolaylı yoldan bağlantısı var ama ;)
Bu şeytanın desisesi oluyor.Yani bildiğiniz vesvese.
Bu nedenle insan hiç bir mevcut durumunu sorgulamamalıdır.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
şöylede olabilir. Biri görmüyor duymuyor yada yürüyemiyor olabilir. Yani diğer insanlara sürekli muhtaç birisi ve etrafındaki hiç kimse diğer dinlerden bahsetmezse o nasıl bilecek İslam'ı.

Ayrıca :) cümbeli Ahmet Hocanın dediği gibi

Elin 80 yıllık gavuru son nefesinde tövbe edip cennete girecek.
Benim 80 yıllık hacı dedem mi giremeyecek.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Şimdi kalkıpta benim din tartışmasında sonuca ulaşmak adına görüş belirtmem belki faydalı olmayacaktır gerçi.

İyimser olmakla veya öyle görünmeye çalışmakla bir alakası yok.

Kurallara baktığımızda sadece özünde iyi birer insan olamadıkça veya bu yönde uğraşmadıktan sonra iman etmenin bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. İyi'lik sadece karşı taraftaki bir insana iyi davranmak demek değildir. Sadece yardım etmekten geçmez. Mesela temizliğe özen göstermekte iyi olmaktır. Tembel tembel oturmayıp çalışmakta iyi olmaktır... Zaten dini vecibelerde bir insana bu gibi özelliklerin kendisine kazandırmasını sağlamamakta mıdır ?

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Şimdi kalkıpta benim din tartışmasında sonuca ulaşmak adına görüş belirtmem belki faydalı olmayacaktır gerçi.

İyimser olmakla veya öyle görünmeye çalışmakla bir alakası yok.

Kurallara baktığımızda sadece özünde iyi birer insan olamadıkça veya bu yönde uğraşmadıktan sonra iman etmenin bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. İyi'lik sadece karşı taraftaki bir insana iyi davranmak demek değildir. Sadece yardım etmekten geçmez. Mesela temizliğe özen göstermekte iyi olmaktır. Tembel tembel oturmayıp çalışmakta iyi olmaktır... Zaten dini vecibelerde bir insana bu gibi özelliklerin kendisine kazandırmasını sağlamamakta mıdır ?
Evet ama bunlar yetmiyor.Cennet sadece iman edenler içindir.
Ne güzel insanlar tanıdım ben,dört dörtlük adam gibi adamlar.Ama din yok iman yok.Bu adamı sen nasıl sokacaksın cennete ?
Ha bir de günahkar bir kul vardır.İmanlıdır ama günah işler.Hesabını verir ve elbet cennete gider.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Ne güzel insanlar tanıdım ben,dört dörtlük adam gibi adamlar.Ama din yok iman yok.Bu adamı sen nasıl sokacaksın cennete ?

Ama şimdi Calvin burada ne sen ne ben bu soruna cevap veremeyiz. Tamam yorumumuzu yapabiliriz tartışabiliriz ama şimdi "bu adamı sen nasıl sokacaksın cennete" lafı biraz ağır olmamış mı ?

Karşındaki dört dörtlük adamsa bundan sonrasını bu şekilde yargılamaya hakkımız yoktur diye düşünüyorum.

Konuyu belki saptırmış gibi oldum ama tamamen ilk mesajınızdaki sorunuza cevap vermek için yazıyorum. O adam ( dağdaki ) neye iman edecek ? Hiç birşeye iman edemeyecek... Ama "iyi bir insan" olabilir. Bunun tercihini koşullarına göre yapabilir.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Ama şimdi Calvin burada ne sen ne ben bu soruna cevap veremeyiz. Tamam yorumumuzu yapabiliriz tartışabiliriz ama şimdi "bu adamı sen nasıl sokacaksın cennete" lafı biraz ağır olmamış mı ?

Karşındaki dört dörtlük adamsa bundan sonrasını bu şekilde yargılamaya hakkımız yoktur diye düşünüyorum.

Konuyu belki saptırmış gibi oldum ama tamamen ilk mesajınızdaki sorunuza cevap vermek için yazıyorum. O adam ( dağdaki ) neye iman edecek ? Hiç birşeye iman edemeyecek... Ama "iyi bir insan" olabilir. Bunun tercihini koşullarına göre yapabilir.
Ben birisine cennete giremezsin demiyorum.
Genel anlamda durumlar hakkında yorum yapıyoruz.
Bu nedenle kimseyi incitmeyiz.

Bu şuna benziyor.Kafir bir bilim adamı var,bir sürü buluş yapmış.Ayrıca çok da iyi bir insan.İnsanlara yardım ediyor,hristiyanlığı da güzel yaşıyor diyelim.

Bir diğer insan ise müslüman ama hiç bir şey yapmıyor.Sadece dinini yaşıyor.Dünyaya fazla katkısı olmamış,insanlarla da pek içli dışlı olmamış.

Bu durum seninkine uydu mu ? Kafir sence cennete gider mi ?

İyi bir insan olmak cennete gitmek için yeterli midir ? :hihi:

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Ben birisine cennete giremezsin demiyorum.
Genel anlamda durumlar hakkında yorum yapıyoruz.
Bu nedenle kimseyi incitmeyiz.

Bu şuna benziyor.Kafir bir bilim adamı var,bir sürü buluş yapmış.Ayrıca çok da iyi bir insan.İnsanlara yardım ediyor,hristiyanlığı da güzel yaşıyor diyelim.

Bir diğer insan ise müslüman ama hiç bir şey yapmıyor.Sadece dinini yaşıyor.Dünyaya fazla katkısı olmamış,insanlarla da pek içli dışlı olmamış.

Bu durum seninkine uydu mu ? Kafir sence cennete gider mi ?

İyi bir insan olmak cennete gitmek için yeterli midir ? :hihi:

Bana soracak olursan yeterlidir derim, hakkımı da helal ederim hiristiyan olana da müslüman olana da... çünkü benim için önemli olan insani değerleridir. Bunu neye göre veya hangi sebeplerden dolayı yaptığı beni ilgilendirmez.

Ama o dağdaki kişinin iman edebileceği birşey yok ki büyük ihtimalle onu düşünebilecek, akıl edebilecek beyni bile gelişmemiştir.

Ayrıca ben bu soru üzerinden neden tartışma istediniz öğrenebilir miyim ? Çünkü ne cevap gelirse gelsin, kim ne derse desin hiç birimizin vardığı noktanın doğrulu net olamayacaktır.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Bana soracak olursan yeterlidir derim, hakkımı da helal ederim hiristiyan olana da müslüman olana da... çünkü benim için önemli olan insani değerleridir. Bunu neye göre veya hangi sebeplerden dolayı yaptığı beni ilgilendirmez.

Ama o dağdaki kişinin iman edebileceği birşey yok ki büyük ihtimalle onu düşünebilecek, akıl edebilecek beyni bile gelişmemiştir.

Ayrıca ben bu soru üzerinden neden tartışma istediniz öğrenebilir miyim ? Çünkü ne cevap gelirse gelsin, kim ne derse desin hiç birimizin vardığı noktanın doğrulu net olamayacaktır.
Çok büyük bir yanlıştasın şu anda.Bir insanın iyiliği ona cenneti kazandırmaz.
Uzun uzadıya bunu burada açıklamak istemiyorum.

Onun dışında konuda farklı görüşler mevcut,bir de sizlerden duyalım. :eek:ha:

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Çok büyük bir yanlıştasın şu anda.Bir insanın iyiliği ona cenneti kazandırmaz.
Uzun uzadıya bunu burada açıklamak istemiyorum.

Onun dışında konuda farklı görüşler mevcut,bir de sizlerden duyalım. :eek:ha:

Ben cennete gider demedim zaten CaLViN bu açıdan hakkımı helal ederim dedim.

Neyse ben sizleri çok derin dini bilgilerim ile "yanlış yönlere" itmeden çekileyim en iyisi yoksa taibiri caiz ise aforoz edeceksiniz belli :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5