çeşitli hostlardaki mysql dblerini makineme yedek alma

GoTcHA

0
İyinet Üyesi
Katılım
16 Kasım 2005
Mesajlar
882
Reaction score
0
arkadaşlar çeşitli hostlarda bulunan sitelerimin mysql dblerini kendi makineme günlük olarak yedek almak istiyorum. bunu yapabileceğim bi program varmı? mysql administrator denedim ama sürekli bağlantısı kopuyor linux serverlardan. başka bi program varmı bunu yapabilecek.
 

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Katılım
19 Mart 2006
Mesajlar
2,416
Reaction score
0
Konum
Trabzon
Bir sunucudaki bütün db'leri tek komutla yedekleyebilmen için;
mysqldump -uuser -ppass -A > all_db_yedek.sql

uzaktaki bir makine için;
mysqldump -u user -h HOST -p -opt -A > all_db_yedek.sql

Tek tek db'leri almak istersen;
mysqldump -u user -h HOST -p --opt database > yedek_database.sql

db boyutları çok büyükse kendi makinene yedek alman internet hızından dolayı zor olabilir ama net üzerindeki başka bir web sunucusuna crona ekleyceğin bir satırla otomatik olarak yedeklemesini sağlayabilirsin.

Mutlaka yerel bir makineye almam gerekir diyorsan bu komutla Linux kurulu bir makineden veya win makineden yedek alman mümkündür.

db'leri yedekleyebilmen için web sunucuda bir kullanıcı tanımlamalısın ve MySQL'e dışarıdan erişim için izin vermelisin aksi halde sunucu dışarıdan MySQL'e erişimine izin vermeyecektir.
 

GoTcHA

0
İyinet Üyesi
Katılım
16 Kasım 2005
Mesajlar
882
Reaction score
0
dbler çok büyük değil 5-6 mb ortalama. söylediğin komutları denedim çalıştılar. windowsa zamanlanmış görev olarak attım. yardımların için teşekkürler.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst