İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

CGI ile ASP arasındaki fark nedir ? Acemiyim

D

detayonline.com

Misafir
Yani sormam gereken ASP ne işe yarar ? CGI ne işe yarar. ikisinden birisini öğrenmeye başlayacagım. becerbilirsem. :) Şimdi ben bir iki script bulayım da kurcalayayım bu arada:)

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
selam

şimdi abi, ben cgi biliyom ama asp bilmiyom, olay şu...

cgi sitende bulunan cgi-bin klasörü içinde çalışır. eğer hosting aldığın firma özel bi yazılım kullanmadıysa bu klasör içinde olmak zorundadır. yaptığı iş, dinamik sayfalar hazırlamak. şöyle bir dezanvantajı vardır; mesela normal html kodlarını dahi print komutu ile yazdırman gerekir.

asp, microsoft amcanın çıkardığı bir dinamik web uygulamaları yazma dilidir. yani bir yerde programlama dili (cgi'da ölede çaktırma, yazmadım). asp'nin cgi'dan farkı şu; normal html kodlarını yazıyosun, asp'nin işlevsel kodlarını <% kodlar %> gibi bir formda sayfa içine yerleştiriyosun. cgi daki gibi print ifadesini kullanman gerekmiyo hepsi için...

işin bir de şu yönü var; dreamweaver'da cgi desteği yok ama asp desteği var. sanırım frontpage'te öle.

ikisini birden öğreneceğim demişsin; bence gerek yok. cgi öğrenmeyi boşver, asp öğren. nasıl olsa ikiside aynı işi yapıyor. bide cgi eski bir dil, asp'nin sana sağlayacağı esnekliği saylayamaz.

bu arada, php'de asp ile aynı işlevselliktedir. eğer daha önce C, C++, C# gibi dillerden birini biliyorsan PHP öğren. bu dillerle aynı formda. ben C biliyodum, bi kitap alıp okudum, hemen kaptım olayı.

işte öle...

kolay gelsin :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5