İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

chargeback belası.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Tüm e-ticaret ile uğraşanların korkulu rüyası chargeback 3-d secure ile tarihmi olacak ?

Bildiğiniz gibi son günlerde internetten yapılan alışverişlerin çoğu kart sahibi tarafından "bu alış veriş bana ait değil" denilerek bankasından geri ödeme talebinde bulunuluyor. Ve buda satışı yapmış olan sitenin pos anlaşması olan banka ile karşı karşıya gelmesini sağlıyor. Yani tüm suç satış yapan sitede.

Yeni geliştirilen 3-d secure ile okuduğum tüm makalelerde sadece chargeback i en aza indirmek için bu sistem geliştirildi deniliyor. Fakat bankalarda tam olarak bir açıklama yok. Bu sistem ile artık müşteri geri ödeme talebinde bulunamayacakmı ? yoksa yine geri ödeme talebi varda, yani müşteri isterse yine parasını geri alabilirde, sadece sahteciliklere karşı yapılan bir uygulamamı bu ?

3-d secure ile gelen yeni kanunlarda satıcının hakkını koruyan maddeler varmı/yokmu bilen, bilgisi olanlar ile bu konu altında tartışmak fikir almak istiyorum.

Ayrıca benim bankam 3-d secure sistemine geçmedi ve chargeback lerden yakınıyor. Yeni sisteme geçin diyoruz oralı bile olmuyorlar. Sadece geçtik diye bir mail gelmişti ama icraat yok.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5