İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

CHIP dergisi nisan sayısı 44. sayfadaki bir cümle

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu yazının aynısı chip dergisinin forumuna da koydum ancak orada sansür uygulanabilir diyerek burayada koyuyorum.
http://www.chip.com.tr/forum/nisan-sayisi-44.-sayfadaki-bir-cumle-hakkinda_t54334.html

nisan sayınızın 44. sayfada yer alan "mySKY galaksi rehberi" başlıklı yazınızda, Cem Şancı beyin kullandığı şu cümlenin açıklamasını çok merak ediyorum;

"Bizim çocuklar ise hala neden türbanların, çarşafların altına, dört duvarların arasına kapanmak zorunda kaldıklarını anlamaya çalışıyor. Bu kafayla bu yarışı kazanabilir miyiz, ..."

chip forum kuralları sayfasında "Din, ırk, ulus, cins ya da cinsel eğilim üzerinden ayrımcılık yapmak." yasaktır diyor. peki derginin içinde bu tür bir cümleye ve sizin tabirinizle türban denilen başörtüsünü küçümseyen bir ifadeye ne gerek var?

ayrıca hangi kafa yapısından bahsediyorsunuz? kafanın üzerinde bir örtü olunca bu kafa çalışmıyor mu? yoksa bu millete zarar veren sizin gibi o örtüyü içine sindiremeyenler mi?

bu cümleyi okuduktan sonra derginin hiçbir kıymeti kalmadı gözümde. ben bilim ve teknolojiden bahseden, Türkiye'de bu konuda bir kutup noktası olan son derece kaliteli bir dergi diye gördüğüm chip in bir kısım, sözüm ona, aydınlar gibi hala bu tür ayrımcılık dolu söylemleri aşamamış olmasına çok üzüldüm.

bu tartışma alır başını gider, cevap bekliyorum sayın Cem Şancı Bey, lütfen benim yanlış anladığımı detaylı şekilde anlatın. lütfen benim size bir özür borcum olsun.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Burada kendi yorumumu yazmak istemiyorum. Çünkü yazarsam siyasete girer. :D ki keşke bu konuyu buraya taşımasaydınız...

Bırakalım bunları işimize bakalım (!).

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bende sizler gibi düşünüyorum arkadaşlar, bırakalım böyle basit işleri, kendi işlerimize bakalım. teknoloji geliştirelim, işlenmiş mamüller ihraç edelim, o namaz kılıyo, o kiliseye gidiyo, o başını örtüyo, o bacağını açıyo diye uğraşmayalım.

bu konuyu gündeme getirmemin sebebi; dediğim gibi teknoloji odaklı bir dergide bu cümlenin ne işi var? ayrıca birlik ve beraberlik gerekirken yine teknoloji odaklı bir dergi neden aykırı hareket ediyor?

ayrıca bu siyaset konusu değil, bir sosyal konu.

bu konuyu siyasete alet etmeyin deyip, tersine oy toplamak için sağda solda başörtüsü dağıtan partiler var elbette ama o onların ayıbı. bizi enterese etmez.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bilim, Teknoloji alanlarında din ve benzeri konuların tartışılmasının çok doğru olmadığını düşünüyorum. Çünkü ikisini aynı kefede tartışmaya başlarsak çoğu zaman birbiri ile çok zıt görüşler ortaya çıkar.

Cem Şancı'nın yazısını sadece bu açıdan eleştirilebilir olmalı ama baldor siz ilk mesajınızda bunun dışında da bir eleştiri yapmışsınız. Ben sadece bu açıdan baktığımda bunun burada tartışılmasının doğru olmadığını söylemek istedim.

Ama sadece bu yazının bu dergide ne iş var deseydiniz belki tartışırdım.Aksi durumlardaki tartışmaların nereye gideceği zaten belli. Ve ben bu konunun da oralara gideceğini düşünüyorum.

Evet bende bu konuda birçok şey söylemek istiyorum. Görüşlerim de çok açık ve netdir. Ama ısrarla söylüyorum bunu burada tartışmayalım.

Yerinin burası olmadığını düşünüyorum....

varyemez

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Bilim, Teknoloji alanlarında din ve benzeri konuların tartışılmasının çok doğru olmadığını düşünüyorum. Çünkü ikisini aynı kefede tartışmaya başlarsak çoğu zaman birbiri ile çok zıt görüşler ortaya çıkar.

Cem Şancı'nın yazısını sadece bu açıdan eleştirilebilir olmalı ama baldor siz ilk mesajınızda bunun dışında da bir eleştiri yapmışsınız. Ben sadece bu açıdan baktığımda bunun burada tartışılmasının doğru olmadığını söylemek istedim.

Ama sadece bu yazının bu dergide ne iş var deseydiniz belki tartışırdım.Aksi durumlardaki tartışmaların nereye gideceği zaten belli. Ve ben bu konunun da oralara gideceğini düşünüyorum.

Evet bende bu konuda birçok şey söylemek istiyorum. Görüşlerim de çok açık ve netdir. Ama ısrarla söylüyorum bunu burada tartışmayalım.

Yerinin burası olmadığını düşünüyorum....

Kesinlikle haklısın ;)

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sanırım yazının tamamını vermem gerekiyordu, bu şekliyle yapılan ayrıl tam anlamı ile anlaşılmamış olabilir; konu ingilizlerin uzayla ilgili bir oyuncak.

"bu oyuncağı, gökyüzünde herhangi bir cisme çevirdiğinizde, cihaz gökcismini tanıyarak hakkında tanıtıcı filmi oynatıyor ve bugün babaları uzaya ulaşmış uzay istasyonları kurup yörüngedeki uyduları füzelerle vurabilen batının çocukları, yarın fethedecekleri andromeda'yı, alpha cenaturi'yi tanımaya başlıyor. Bizim çocuklar ise hala neden türbanların, çarşafların altına, dört duvarların arasına kapanmak zorunda kaldıklarını anlamaya çalışıyor. Bu kafayla bu yarışı kazanabilir miyiz, ..."

Türban'ın da dinin özüyle de pek alakası yok.. o arap kültürünün şeriaat düzenindeki zihnin ve fiilen kapanık yapı üstüne eleştiri yapmış. gayet de yerinde olmuş. .

sözünü neye dayanarak söylediniz anlamadım ama cevabını ben değil, en yetkili ağızlar versin ( http://sorusor.diyanet.gov.tr/fmi/x...xsl?-db=FetvaVT&-lay=wfkweb&-recid=926&-find= ) adresinden;

Kadının yabancı erkekler yani mahremi olmayan erkek-ler karşısında avret yeri yüzü, el ve ayakları hariç bütün vücududur. Bu Hanefî mezhebinin görüşü olup diğer fıkıh mezheplerine göre kadının ayakları da avrettir.

görebileceğiniz üzere, bu sadece araplar ile ilgili bir konu değil, tüm insanlık ile ilgili bir mevzu.

ayrıca şu sözünüzün ise sadece hem yazılan metnin ne olduğunu tam olarak bilmemenize veriyorum

körü körüne inanip körü körüne savunma yapmanın bonus olarak yanında verdiği yanliş anlaşılmadır bu sizin anladığınız..

ez-cümle, körü körüne inanan yok, boş yere savunanda yok. ayrıca koyun olmayıp doğru bildiğini savunanlarında bonusa ihtiyacı yok.

sonuç olarak, ingiliz ne yaparsa yapsın, kimsenin kalkıpta senin başın örtülü, sen geride dur demeye hakkı yoktur. eğer biz hukuk devleti isek ve herkes eşitse, yoktur.

benim sözlerim yanlış anlaşılmasın lütfen, derdim kimseye bişey öğretmek veya haddini bildirmek değildir.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Konuyu aldınız nereye götürdünüz ...

nerdeyse fetva vereceksiniz...

Yazık !

siirvehikaye

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
:)))........
"bizim çocuklar ise hala neden türbanların, çarşafların altına, dört duvarların arasına kapanmak zorunda kaldıklarını anlamaya çalışıyor. Bu kafayla bu yarışı kazanabilir miyiz"

dinin yanlış yorumlanması vs. şeklinde özetlenebilir savunduğunuz fikir.. zira verdiğiniz linkteki kuran ayetinde geçen "ziynet" kelimesini her türlü istismar edilebileceği gibi ediyorsunuzda. Sizin inanışınıza göre saçı açık yahut çarşaf giymeyen insanlara cinsel arzular hissederek sapık muamelesi gösteren bir dine nasil inanabiliyorsunuz işte budur körü körüne inanmak.. her aklı yerinde insan bunu kabüllenmemekle birlikte eğer din içinde öyle kelamlar geçiyorsa o dine inanmaz. Ama siz 2 türlüsünü savunarak , foruma login olabilecek zekaya da sahip olduğunuzu varsayarsam o zaman art niyetli insan prototipine giriyorsunuz.. ayrıca savunduğunuz türban/çarşaf ve o zihniyeti... kökenini bize anlatma lütfunda bulunabilirmisiniz ? burda dini kullanarak siyasi propoganda yapiyorsunuz.. sizin gibiler yüzünden şeriat yolunda olan ülkemizin güzide bir forumunda da kimse kalkıp konuya müdahale etmiyor :) yazar orda zihniyeti eleştirmiş..

bende ilkokul 4 kitaplarindaki gibi "okuduğumuzu anladık mı" köşesi yapmak istemiyorum ama ayıp artık..

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
konu zaten kapatılacak ama silenmemesi ihtimaline karşı ufak bir yorum yazmak istiyorum.

Din zaten körü körüne inanmaktır.Elbetteki bir çok insanın mantığının elvermediği konular olabilir. Zaten bu hayata onun için sınav deniyor. Ne bekliyorsunuz Allah aşkına açık net bir şekilde islamın dünyadaki bütün dinlerin üstünde olduğuna bir kanıtmı ! Zaten islamı gerçek anlamda anlayan bunu gönlünde hisseder. Adam islama inanmıyor okuduklarıyla bişeyler karalamaya çalışıyor. Bırak arkadaşım sen önce din kavramını araştır. Herkesin dinine,örfüne, adetine saygım var. Şuana kadar kimsenin inancına karışmadım ki kimsenin benim inançlarıma saygısızlık etmesine izin vermem.

Müslamınlıkta zorlama yoktur istemiyorsan inanma git kardeşim. Eğer merak ettiğin birşey varsada sor bilgimizin yettiğince cevaplayalım.

Bu tarz konuların açılmasını kesinlikle tasvip etmiyorum. Ama cevap hakkı doğduğu zaman cavap yazmaktan çekinmem.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Oruç tutmazsam günaha girer miyim ?
kocama büyü yaptırırsam günaha girer miyim ?

Birazdan bu tarz souralara cevap vermeniz gerekebilir... malüm forumumuz çok hızlı indexleniyor :D

herkesin inancı kendisinedir... İster inanır ister inanmaz... Bunu lütfen sorgulamayalım... Saygı gösterelim. Çünkü bizler insanız !

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5