İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Çok önemli (Müslümalar için)

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok önemli (Müslümanlar için)

-Kadere inanır mısın?
Bu söylem tıpkı birçok konuda olduğuı gibi batı ve abd gibi kulturlerden filmlerle, medyayla yaygınlaşmış ve normalmiş gibi görülmeye kullanılmaya başlanmıştır.

Son zamanlarda bu çok çok fazla kullanılır oldu.Bu yüzden bu konuyu yazma gereği hissettim.

Müslümanlar için bu sorunun sorulma ve olumsuz cevaplanması gibi bir durum söz konusu değildir..Malesef bunun farkında olmayan muazzam bir oran mevcuttur.
Müslümanlığın ,imanın 6 maddesinden birisi de kadere inanmaktır.Diyanetin sitesinden alıntı yapmak isterim :
Kadere İnanmak: (Hayır ve Şer; her şeyin Allah’ın takdiri ve yaratmasıyla olduğuna) inanmak. Kader, Allah Teâlânın, ezelden ebede kadar olacak her şeyi en ince ayrıntılarıyla bilip takdir etmesidir.Allah kullarına hayrı da şerri de serbestçe seçebileceği bir irade vermiştir. İnsan iyiliği veya kötülüğü kendi seçer. Onun seçtiğini de Allah yaratır. Ancak, Allah Teâlâ, kulun kötülüğü seçmesine razı değildir. Bu yüzden kullar kendi seçimlerine göre karşılık göreceklerdir. İste, hayır ve şer her şeyin Allah’ın yaratmasıyla meydana gelmesinin anlamı budur. Buna da inanmak iman esaslarındandır.

ikinci olarak eklemek istediğim ise Feleğe sövmek suçlamak isyanvari konuşmaktır.
Diinimizde kutsallarımız vardır ve bunlara karşı konuştuklarımıza davranışlarımıza dikkat etmemiz gerekir.
Feleğe,Kadere,Zamana sövemez hakaret edemez veya isyan edemezsiniz.

Bilmeden bu duruma düşmüş,yanlış bilen çok fazla sayıda insan olduğunu biliyorum bu vesile ile bir uyarı yapmak istedim.Araştırılırsa konu hakkında çok daha detaylı bilgiler elde edilebilir.

Son olarak sorumuzu cevaplayalım;

Elhemdülillah ben kadere ,Hayır ve Şer; her şeyin Allah’ın takdiri ve yaratmasıyla olduğuna inanırım..

saygılar..

db.gen.tr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Başımıza gelen kötü olayları bile "bir hayır vardır" şeklinde nitelendiriyorsak zaten buna inanmış oluyoruz...

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yok sorsan herkes inandım der ancak bilinçsiz olarak yukarda belirttiğim hatalara düşülüyor malesef.
insanlar fala inanırmısın der gibi Kadere inanırmısın diyiyor.Fal yalan kader gerçek.

Yanlız şimdi bakabildim yazdıktan buyana ilgi çok az..Cevap değil görüntülenme de az.Sitenin çevrimiçi sayısının şuan az olduğuna yormak öyle ummak istiyorum.Yoksa bir geyik mesele açsaydık çok daha fazla görüntülenirdi.
saygılar..

netistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
her şer bildiğimizde bir hayır, her hayır bildiğimizde de bir şer olabilir. hayatımız tesadüflere bağlı değildir.ayrıca tesadüf diye birşey yoktur. Tevafuk vardır. Tevafuk; herşeyin Allah'ın takdiri ve kararı ile olduğudur. yani önemli olan olayların bütününe bakmakla ve Allah'tan herzaman hayırlısını dilemekle olur. samanyolunda 5. boyut izlemenizi tavsiye ediyorum.. herşeyin ilahi takdir dairesi içerisinde olduğunu çok güzel anlatan yapımdır.
turkmucit; gençlerimizin düştüğü buhranı farkedip bu konuda paylaşım yaptığın için çok teşekkür ederim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5