İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

com net org Uzantıları Kalkıyormuş?

mircalem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
duyduğum doğrumu acaba yoksa asparagasmı com net uzantıları kalkacakmış örneğin www.xxx.com www.xxx şeklinde domain dağıtılcakmış ve değeri 1000 dolardan satışa sunulmuş bu domainler :) nedersiniz?

caper

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu önceden beri vardır, hatta yanlış hatırlamıyorsam sohbet.com kendi uzantısını almıştı. Yanılıyorsam, düzeltin lütfen.

mircalem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
böle bi konu işte :)

Herkesin günlük yaşamının bir parçası haline gelen internet, artık "com", "net" ve "org" gibi uzantılardan kurtuluyor. Sanal alemin uzmanları, bu yeniliği, "internetin daha da özgürleşeceği" yorumuyla karşılıyor. İnternette her gün artan alan adlarının kısaltılması yönündeki çalışmalarda yeni alan adı yapıları ortaya çıkarıldı. İnternette ikinci nesil alan adı olarak kabul edilen Üst Seviye Alan Adı (TLD - Top Level Domain) dağıtımı yakında başlayacak. Türkiye Bilişim Derneği (TBD), yeni sistemin Türkiye Koordinatörlüğünü üstlendi.

TBD Başkanı Turhan Menteş, yeni alan adı projesinin internetin özgürlükçü yapısını korumak için oluşturulduğunu bildirdi.

Menteş, TBD'nin, Üst Seviye Alan Adı (TLD - Top Level Domain) sisteminin Türkiye koordinasyonu için Unified Identity Technology (UNIDT) ile işbirliği yaptığını belirterek, Türkiye'deki İnternet Servis Sağlayıcılar'ın (ISP), TBD koordinatörlüğünde bu isimlerin satışını gerçekleştireceğini bildirdi.

Yeni nesil alan adlarının, "com", "net" ve "org" uzantılarını almadan sadece "www.isim (http://www.isim/)" şeklinde olacağını belirten Menteş, "Örneğin bizim derneğimizin alan adı olan www.tbd.org.tr (http://www.tbd.org.tr/) yerine, www.tbd (http://www.tbd/) adresini de kullanabileceğiz" dedi.

Jenerik alan adlarının "ilk kapanın elinde kalmaması için" hem TBD'nin, hem de UNIDT EMEA Bölgesi (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) temsilcisi Yusuf Taragano, kontrolörlük görevi yapacağını belirten Menteş, alan adı ücretinin 1000 dolar olarak belirlendiğini bildirdi.

Menteş, bu projenin temelinde, dünyadaki tekelleşmeye karşı eğilimleri kırmak olduğunu bildirdi.

Yeni alan adının ODTÜ'nün dağıttığı "com.tr" gibi alan adlarına bir alternatif olmadığına işaret eden Menteş, her iki alan adı projesinin de bağımsız ama uyumlu bir şekilde çalışacağını söyledi.

mircalem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sohbet.com deilde sohbet.net 1000 dolar verip aldığını biliyorum az evvel öğrendim :)

caper

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yeni alan adının ODTÜ'nün dağıttığı "com.tr" gibi alan adlarına bir alternatif olmadığına işaret eden Menteş, her iki alan adı projesinin de bağımsız ama uyumlu bir şekilde çalışacağını söyledi.

Evet, yukarıda da yazdığım gibi önceden beri var. Ama .com, .net gibi uzantılar kalmıyor, zaten kalkamazda.

mircalem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çok çirkin duruyor bu domain şekli :)ben beğenmedim ama bakalım nasıl olucak alışmak zor

_RamseS_

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yakında .Com .Net kalkar daha doğrusu kalmayacağından kalkar :D

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bu olay çok önceden var, ama neden com net org kalksınki *ok gibi satılıyor belki kelime kalmadığından başka alternatifler gelebilir :)

askicin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
illet ne isterse o olur biz kalkacak dersek kalkar varlla

Eglence-Siteleri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benim bildigim kadariyla USA absürt siteler icin xxx uzantisi istiyormus. Genelde okuduklarim o yönde. Ama her kafadan bir ses cikiyor

lovemove

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
baya bi yüksek ücret istiyolar ama düşünsenize kelimeyi direk yazıyorsunuz enterlıyorsunuz karşınıza çıkıyor. güzel birşey. is yapacak domainler alınabilir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5