İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

com.tr net.tr org.tr

M.CoRLeOnE

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba arkadaslar benim merak ettigim konu tr uzantili domainlerin tercih edilmesi sizce com tr net tr org tr vs domainler tercih edilirmi fiyati azcik pahali oldugumu icin mi insanlar almiyor
bence com.tr gusel bir domain ama digerleri pek hos gelmiyor
Yorumlarinizi Yazarsaniz Sevinirim..

K

komikus

Misafir
com.tr de firma yada isim soyad olarak alabiliyorsun. O yüzden kimse alamıyor :D

D

discoface

Misafir
153 mesaja kadar, .tr almanın şartları oldugunu öğrenemdinmi :)

M.CoRLeOnE

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Walla simdi duydum yaw yani ben alamasmiyim mesela
steganos.com.tr alacam ulan ne is bu kardesim parasiyla degilmi vermiyorlar yani simdi ogrenmis oldum bende :D

M.CoRLeOnE

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eeee birisi chat.com.tr yi almis sonra forum.com.tr war bisuru war buna benzer adamin biri domainii reglemis o nasil oluyor :D

D

discoface

Misafir
kur bi tane steganos diye firma yada mahkemeye git adını stega soyadınıda nos yaptır :) ama tabı 2. şık uzun olan yol :):)

M.CoRLeOnE

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Way Ulan Trde He Is Torpille Yuruyor
Yani Normalde Com.tr Domain alinmasi Cok Zor Diyorsunuz Neyse Saglik Olsun Telekomu Satin Alinca Soz Com tr yi Serbest Birakacam Fiyatinada 3 dolara Cekejem :D

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
com.tr 1.derece domain değildir. ( com.tr, net.tr, org.tr .... ) gibi domainler aslında subdomaindir.

Her ülkenin alanadı uzantısı vardır ve bunları kullanma hakkına sahiptir.
Örnek;
Fransa: www.siteadi.fr ( Fransa vatandaşı olan herkes tescil edebiliyor )
Almanya: www.siteadi.de ( Alman vatandaşı olanlar alabiliyor )
Hollanda: www.siteadi.nl ( Hollanda vatandaşı olanlar alabiliyor )
.......
......
.......
Türkiye: www.siteadi.tr ( Akıllı ODTÜ'lüler tr'li domain isimlerinin jenerik olanlarını ( www.com.tr, www.net.tr, www.org.tr gibi ) alıp bizlere domain diye yutturuyor. Ne derece doğrudur orası tartışılır. Madem şirketlere veriyorsun bu domainleri o zaman .com'u çıkart şirkete .tr ver.
Mesela; pcnet dergisi
www.pcnet.tr diye ver o zaman kardeşim nedir pcnet.com.tr ?

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
com.tr icin:

1) Firma olman ve firma ismine kaydetmen (Firma ismi "ornek" ise "ornek.com.tr" gibi)
2) Firma olman ve alacagin isme ait patent basvurusu yapman (Patent basvurusu yaptigin isim "deneme" ise "deneme.com.tr" gibi)
3) Sahis olman ve adin soyadin olarak (Adin "ali ornek" ise "aliornek.com.tr" gibi)

gibi kosullar var.

alpaym

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
beyler torpil filan değil.
O isimleri alabiliyorsun sonuç itibari ile internet arayüzünü kullanıyorlar.
Şikayet edin silsinler. Bu kadar basit zaten sürekli siliyorlar. Evrakların tam olsa bile siliyorlar. :)

alpaym

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yani demek istediğim fark edilene kadar silinmez. ama biri site açsa ben hemen haber veriyim söliyim.
Bide bu forum chat filan silinmiş zaten sadece bekleniyor. Olan "ulan çok güzel isimmiş alayım diyip parasını yatıranlara oluyor." 45 milyon muydu. Bide çok boşta olan var almaya başladın mı içinden çıkılmaz.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
.tr uzantılı domainler bence hiç bir zaman satışa sunulmayacak. Ülkede 73 bin sub .tr domain var com.tr gen.tr org.tr gibi. Şimdi ODTÜ direkt .tr uzantıl domain verirse 73 bin kişiyi eşşek yerine koymuş olacak.

O zaman frima olayıda kalkmış olacak. com.tr lerin hiç bir sükse si kalmayacak. www.domain.tr yi alan kişi şanslı www.domain.gen.tr yi alan kişi ne durumda olur bilemem.

caper

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İsim alabiliyoruzda peki kısaltma albilir miyiz? Mesela Ali Gündüz Şimşek, ags.com.tr alabilir miyiz? Pek aklıma yatmadı ama belki alınabiliyordur, burası Türkiye, sormak lazım...

D

discoface

Misafir
caper' Alıntı:
İsim alabiliyoruzda peki kısaltma albilir miyiz? Mesela Ali Gündüz Şimşek, ags.com.tr alabilir miyiz? Pek aklıma yatmadı ama belki alınabiliyordur, burası Türkiye, sormak lazım...

valla isim için com.tr alırken nüfus kagıdını yolladıgına göre isim kısaltması alamazsın.
ama şirket için eger şirketin ags isimli ise eywallah buyur senın :)

M.CoRLeOnE

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
comtr mdem satisa hic bizi zaman cikmicak nie koydular yaw :D
Ne gUsEl Hayallerim Wardi ehehe :D

F

fenerli

Misafir
Firma için kısaltmalı domain alabilirsin - mikro yazılım evi www.mye.com.tr gibi

İleride .tr li uzantı kullanıma başlayacaktır, esasında asıl sorun domain yönetimi ile ilgili, ulakbim gibi görevi sadece bu konular olan bir kurumun olmaması, ODTÜ çalışanlarına bu iş yüklenmiş, onlarda bunu angarya bir iş olarak görüyor.
Çinde bizdeki gibi .com.cn, .net.cn ve .org.cn uzantılı domain ve direkt ülke ".cn" uzantılı domain verilmektedir.

ufukaykut

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Bu iş zamanında odtu nun 2. seviye alan adını belirlemesi ile ilgili, yani şu an ve gelecek donemlerde isim.tr gibi domain verilmesi imkansız. Ben com.tr gibi 2. seviye alan adlarını destekliyorum. Neden dersiniz sitenin ne oldugu belli olduyor mesela bel.tr belediye k12.tr okulların. Bunu sadece biz başka ülkelerde uyguluyor. Mesela Brezilya (com.br).

Gelellim jenerik isimler nasıl alınıyor kısmına ona bende kalsın. Benim sahip olduğum isimleri araştırısanız hayretler içinde kalırsınız. İstedin mi her isim alınabilir.

M.CoRLeOnE

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
soyle bizde alalim alla alla canim kardesim benim soyle bakim ehehehe

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5