İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Cookie session sorunu.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Şimdi bir makalem var.. Bu makale her okunduğunda makinede bir cookie oluşturuyor. Ve sayfa sayacı "1" artırılıyor. Makinesinde cookie oluşmuş kişi tekrar sayfaya girdiğinde sayaç "1" ARTMIYOR. Yani şimdiye kadar herşey normal.

Ama sanırım adamın birisi bir program yazmış.. Program sayesinde otomatik bilgisayardaki cookile siliniyor ve makalenin bulunduğu sayfa otomatik refresh edilerek birkaç saniyede onlarca hit artırımı yapılıyor sanırım...

Ben makalenin gerçek tekil okunma sayısını görmek istiyorum. Biliyorum bu iş için kesin çözüm IP kontrolüdür. Ama ip kontrolü de uzun iş. Siteye giren binlerce kişinin ip adresini tutmak vs.

Dışarıdan veya bir şekilde sayfa hitime müdehale edilmesini nasıl engelleyebilirim acaba ? Bir fikriniz var mı ?

voodoo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bence cookieleri birak session aç cookie çok güvensiz ve dediğin gibi silinebilen birşeydir ama session silmek cok da kolay degil.

Ayrıca mysqlde çözümler üretebilirsin ama cok kasar su an aklıma tek user idleri oy diye bi tabloda toplamak var , makaleid , hit , userids gibi userlari , ile ayirabilirsin ama tabi 100.000 kullanıcı da ne olur bilemem kesin basit ve güzel bir çözüm vardır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5