İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

cpanel'siz yeni linux sunucu

MTW

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
herkese selamlar, umarım konuyu yanlış yere açmıyorumdur.

üzerinde cpanel olmayan yeni bir sunucu var, bu sunucuda sadece apache ve mysql çalıştırılacak, sunucuda apache ve mysql'in yüklenmiş olduğunu farzedersek SSH bağlantısıyla yeni bir hesap nasıl tanımlayabiliriz? (Cpanel'deki create account işlemi)

apache ve mysql ile birlikte sistemin zorunlu kıldığı servisler dışındaki diğer servisleri kapatmak istiyorum, örneğin mail veya named servisi gibi..bunların her restart'da otomatik olarak başlamaması için hangi komutları kullanabilirim? Başka hangi servisleri kapatmamı önerirsiniz?

Başka önerileriz varsa onları da yazarsanız sevinirim,

bu bilgiler sanıyorum sunucu yönetimi konusunda birçok acemi arkadaşın işine yarayacaktır..

teşekkürler,

MTW

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu arada yazmayı unuttum, sunucuda Red Hat Ver.4 yüklü

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Cpanel varolmadan çok önce çalışan bir sistemi taviye edebilirim
SSH ile boğuşmanızdan iyidir.
adına webmin deniyor oldukça kullanışlı ve güvenlidir.

Immunity

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bununla ilgili forumda bir çok konu bulunmakta. Ancak sistemin açılışındaki servisleri kaldırmak istiyorsanız;

chkconfig --list komutunu kullanabilirsiniz. İstemediğiniz servisleri de chkconfig --del servis adi şeklinde açılıştan kaldırabilirsiniz.

MTW

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tekrar selamlar,

sunucuya apache ve mysql kurulmuş durumda, webmin 'de kurdum, webmin panelinden yeni user ve group tanımladım, daha sonra apache conf dosyasında VirtualHost tanımı yapıyorum, apache düzgün başlıyor, ancak domain adresine girmeye çalışınca her seferinde apache'nin default sayfasına gidiyor, home/yenidomain dosyasına bir türlü bağlantı kurduramadım :(

DNS sunucusu olarak dışarıdan dns servisini kullanıyorum, domain adresine bağlantı yapınca sunucumun ip adresine bağlantı kuruyor, bu durumda yeni virtual host eklemek istediğim zaman yeni user ve group oluşturup, apache'den o domain için virtual host tanımlamak yeterli değil mi? Başka ne yapmam gerekiyor?

yorumlarınız için tekrar teşekkürler,

MTW

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sanıyorum user ve group tanımlamalarında ve yetkilendirmesinde bir sıkıntı yaşıyorum, çünkü http://domainname.com/index.htm adresine girmeye çalıştığım zaman Forbidden
You don't have permission to access /index.htm on this server.
Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
uyarısı geliyor.

SSH'den sisteme tam olarak nasıl yeni bir kullanıcı tanımlayıp, uygun şekilde yetkilendirebilirim?

PheNoMeN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Web klasorune 711 perm ver;

Kod:
chmod 711 /home/hesapismi/public_html

gibi...

MTW

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu da olmadı maalesef , hala Forbidden
You don't have permission to access / on this server.

uyarısı veriyor.

PheNoMeN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Httpd.conf icinden sitenin hesap yolunu dogru giriyorsun degil mi? Bir de ls -l public_html gibi bir komutla web klasorunun sahibine bak; duzgun degilse yukaridaki chown komutunu bu dosya icin de uygula.

MTW

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
her türlü yetkilendirmeyi yaptım olmadı..apache conf dosyasında da bir çok deneme ve kontrol yaptım bi türlü çözemedim sorunu..

sisteme apache 2.0.52 versiyonu yüklenmişti, onu kaldırıp apache 1.3.37'i kurdum, sonunda düzeldi :)

ilgilenen arkadaşlara tekrar teşekkürler

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5