İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

css class ve id hakkında

Fomoco

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
css sınıf seçicilerde "." ile tanımlıyoruz örneğin

p.sagadaya {text-align:right}
p.ortala{tex-align:center}

daha sonra sayfada uygulamak için

<p class="sagadaya">Pu paragraf sağadayalıdır.</p>
<p class="ortala">Bu paragraf ortalıdır</p>

bunu anladım birde id seçicileri var bunlar sadece bir tane elemente atanır diye duydum bunun sınıf seçicisinden farkı tanımlarken "." değilde "#" ile yaparak kodumuzada class yerine id kullanıyoruz.Buraya kadarda anladım.

Ben örneğin,sınıf seçicisiyle aşağıdaki kodu oluşturunca istediğim etikete bir bakımdan mavi renk kısayolu yapmış oluyorum,ve istediğim kadar istediğim yerde kullanabiliyorum.

.mavi {color:blue}
<p class="mavi">Bu yazı mavidir</p>
<h1 class="mavi">Bu başlık mavidir</h1>

Fakat id seçicisiyle bu yöntemi yaparsak yukardada dediğim gibi tek fark "." yerine "#" işareti gelmesi tanımlamada "class" yerine "id" gelmesi

<style type="text/css">
#mavi{color:blue}
</style>

<p id="mavi">Buyazı mavidir</p>

<h1 id="mavi">Bu başlık mavidir</h1>

Denemelerimde her iki yöntemde aynı sonucu ortaya koyuyor işin garip tarafı class sınırsız kullanma hakkı vermiş id sadece bir yerde kullanma hakkı vermiş yani benim anladığım yukardaki id="mavi" sadece bir yerde kullan başka kullanma kullanırsan hatalar olabilir gibi yazılar okudum.

Sorum şu neden class varken id ye gerek duyulmuş serbest olanı varken kısıtlamalı olan neden kullanılsın örnek vermek gerekirse iki tane lokanta var yan yana biri 1 milyona istediğin kadar çeşit yemek veriyor diğeride aynı 1 milyona sadece bir çeşit yemek veriyor :) Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim neden sınırsız kullanmak varken sınırlı kullanayım??

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
sitenin bir tane solu left , bir tane sağı right , bir tane header'ı üst kısmı bir tane footer'ı alt kısmı, bir tane anamenüsü , bir tane flash haber blogu, bir tane üye giriş paneli, bir tane anketi vs. vs. vs. var diye.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Şöyle yapalım.

aynı id değeri olan sınıfı aynı sayfada 2 veya daha fazal geçirin ve o sayfayı http://validator.w3.org/ adresinden standartlara uyup uymadığına bakın.

Yani

<p id="mavi">Buyazı mavidir</p>
<h1 id="mavi">Bu başlık mavidir</h1>

kodunu aynı sayfada kullanın.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Asıl nedeni sanırım "id'leri JavaScript le kullanabiliyorsunuz. Ama class'ları aynı şekilde JS de kullanamıyorsunuz." diye duymuştum.

Ama id'lerin java scripte class'lara göre ne gibi kullanım farklılıkları vardır bilmiyorum.

ogzcns

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Class'ı istediğiniz yer de istediğiniz kadar hatta aynı div'e birden fazla class ekleyerek kullanabilirsiniz. Fakat ID'yi bir sayfa içerisinde tek bir yer de ve bir defa kullanabilirsiniz.

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4

Fomoco

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
teşkkürler arkadaşlar açıklama ve yardımlarınız için sağolun

tyfnysr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
peki

<table class="grid">
<tbody>
<tr class="rw-1">
<td class="cl-1">
<td class="cl-2">
................................

diye giden kodlar var

cl-2'yi tbodyden yol vermek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

#tbody td.cl-1 { ... } mi?

T

trgy

Misafir
tbody id olarak tanımlanmamış ki oradan öyle yol veresin. Aşağıdaki gibi yapman yeterli.

.cl-2 {

}

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5