İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

CSS ve JS dosyalarını birleştirme.

tufeba

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar,

Sitemde 10 adet CSS ve 10 Adet JS dosyası bulunmakta. Hazır template kullandığım için.
Bu sitemde biraz sorun yaratmakta, hız olarak sitem oldukça yavaşlamakta.

Acaba bu dosyaları birleştirmek için bana önerileriniz nelerdir.

Ekleme: Kimse cevap vermemiş buda güzel :)
Biraz üşendiğimden(işyerindeki işlerimin yoğunluğu dolayısı ile) daha kısa yol sormuştum ama kendim düzeltmeye karar verdim.

Bu konuda sorunu olanlara umarım yardımcı olur.

gtmetrix.com dan hataları tespit ettim.

-İlk olarak HTML düzenlemesinde bulunuyorum. Firefox tidy eklentisi ile hataları buldum. Buradan html hatalarımı düzeltim hemde Klasörün boyunu küçültüm

-ikinci olarak 10 adet olan JS dosyalarımı şıkıştırdım ve optimize ettim birleştirebilecek dosyalarıda birleştirdim.
sunucudaki sorgu sayısını düşürmek önemli.
bu işlem için http://www.xtreeme.com/javascript-optimizer/ kullanabilirsiniz.

-üçünçü olarak CSS combine ettim 12 adet CSS dosyam vardı. (herkezin inline CSS kullandığını düşünüyorum :) zaten öyle olmasa neden bukadar çok css dosyam olsun)
CSS dosyalarını optimize etmek için http://www.cleancss.com/ sitesinden yararlanabilirsiniz
(PS: CSS combine işlemini beceremeyen olursa bana msj atabilirler şu an zamanım yok hepsini anlatmaya.)

-Ardından PS ile resimlerin boyutlarini küçültüm
birleştirilip kullanılabilecek resimleri birleştirdim. Dediğim gibi sunucudaki sorgu sayısını mümkün olduğunca azaltmak lazim.
Kod bilemeyenler için CSS sprite kullanılabilir.
csssprites.com adresinden yapabilirsiniz.

Tüm amacım site içi SEO umarım sizlere yardımcı olabilir.

saliverdim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar,

Sitemde 10 adet CSS ve 10 Adet JS dosyası bulunmakta. Hazır template kullandığım için.
Bu sitemde biraz sorun yaratmakta, hız olarak sitem oldukça yavaşlamakta.

Acaba bu dosyaları birleştirmek için bana önerileriniz nelerdir.

Ekleme: Kimse cevap vermemiş buda güzel :)
Biraz üşendiğimden(işyerindeki işlerimin yoğunluğu dolayısı ile) daha kısa yol sormuştum ama kendim düzeltmeye karar verdim.

Bu konuda sorunu olanlara umarım yardımcı olur.

gtmetrix.com dan hataları tespit ettim.

-İlk olarak HTML düzenlemesinde bulunuyorum. Firefox tidy eklentisi ile hataları buldum. Buradan html hatalarımı düzeltim hemde Klasörün boyunu küçültüm

-ikinci olarak 10 adet olan JS dosyalarımı şıkıştırdım ve optimize ettim birleştirebilecek dosyalarıda birleştirdim.
sunucudaki sorgu sayısını düşürmek önemli.
bu işlem için http://www.xtreeme.com/javascript-optimizer/ kullanabilirsiniz.

-üçünçü olarak CSS combine ettim 12 adet CSS dosyam vardı. (herkezin inline CSS kullandığını düşünüyorum :) zaten öyle olmasa neden bukadar çok css dosyam olsun)
CSS dosyalarını optimize etmek için http://www.cleancss.com/ sitesinden yararlanabilirsiniz
(PS: CSS combine işlemini beceremeyen olursa bana msj atabilirler şu an zamanım yok hepsini anlatmaya.)

-Ardından PS ile resimlerin boyutlarini küçültüm
birleştirilip kullanılabilecek resimleri birleştirdim. Dediğim gibi sunucudaki sorgu sayısını mümkün olduğunca azaltmak lazim.
Kod bilemeyenler için CSS sprite kullanılabilir.
csssprites.com adresinden yapabilirsiniz.

Tüm amacım site içi SEO umarım sizlere yardımcı olabilir.

meraba bana bu konuda yardımcı olabilr misiniz?

Emir360

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
HTML üzerinden mi dosyaları çağırıyorsunuz yoksa yazılım üzerinde mi çağırıyorsunuz?

PHP ile belirli klasör içinde ki CSS ve JS dosyalarını sıkıştırarak tek bir dosya haline getiren bir sınıf yazmıştım geçen sene.

Örnek:

temalar/varsayilan_tema/css/

klasörü içinde

-header.css
-footer.css
-news.css
-news_detail.css

var diyelim

css klasörünü okuyan php dosyasını sadece dosya halinde çağırıyoruz

ve yukarı da css klasörü içinde bulunan tüm css dosyaları tek bir dosya halini alıyor.

bunu istiyorsanız sınıfı gönderebilirim pm ile?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5