İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Çürük WebMaster

F

fatihhk

Misafir
Bazen web site sahibi olmak isteyen şirket/kurumlar beni çok şaşırtıyor. Bizler evimize meyve bile alırken daha dikkatli davranıyoruz; kavunun altını kokluyor, elmaları evirip çeviriyor, papaz eriğini yere atarak "çatlama testi" yapıyoruz (en azından yapanlar var). Fakat iş web tasarımına gelince, "ucuz olsunda ne olursa olsun" mantığı ile hareket ediyoruz. Peki web tasarımı hizmeti satın alırken nelere dikkat etmeli? Çürük web tasarımcıyı ele veren ipuçları var mı? Tasarımcının altını koklayamayacağımıza -ve bazen istesek bile- yere atıp "çatlama testi" yapamayacağımıza göre, nelere dikkat etmeli? İşte aklıma gelen ilk 20 ipucu:

1. Kitaplığındaki tek kitap "HTML'den kim korkar?" ise
2. Eğer önceden belirlenmiş bir web tasarım fiyat listesi varsa
3. Sizden, çalışmaya başlamadan önce istedikleri yalnızca şirketinizin logosu ve ana sayfada yer alacak linkler ise
4. Şirketinizin hedef ve amaçlarında konuşmak yerine daha çok teknolojiden konuşmayı tercih ediyorsa
5. Sitenizin kullanıcıları ile ilgili tek bir soru bile sormuyorsa
6. Her beş kelimeden biri 3 harflik kısaltmalardan oluşuyorsa
* Ana yüz PHP ve CSS olsun, arka planda ise alt yapısı ROR olan RSS destekli bir CMS yapabiliriz. Ayrıca XML verilerinizi açarak API olanağı sağlayabiliriz. Ne dersiniz?
* THX, BYE!
7. Sizden daha fazla konuşuyorsa
8. Web tasarım şirketinin logosu ya da sloganı içinde "ucuz" kelimesi yer alıyorsa
9. Aradığınızda telefonlara annesi cevap veriyorsa
10. "Tasarım bitince biz size haber vereceğiz" diyorsa
11. "Size 3 değişik tasarım yapacağız, beğendiğiniz birini seçeceksiniz" söylemi bu web tasarım şirketinin takip ettiği tasarım süreci ise
12. Yaptığınız toplantının herhangi bir kısmında "Ben eski toprak tasarımcıyım. Ben halen notepad kullanır, el ile kodlarım" diyor ve bununla gurur duyuyorsa
13. Tasarım için kullandığı programları/araçları, PCNet dergisinin verdiği ücretsiz CD'lerden edinmişse
14. Tasarım portföyü, amcaoğlunun hırdavatçılık şirketinin websitesinden oluşuyorsa
15. Tasarımdan anlamıyorsa
16. Anladığı tek şey tasarım ise
17. Pazarlama dendiğinde aklına ilk gelen şey, üniversite yıllarında sattığı t-shirtler ise
18. Sitesinin "Hizmetler" kısmındaki hizmetlerden biri "Flash Tabanlı Introlar" ise
19. Yaptığı tasarımlar içinde en çok gurur duyduğu fonksiyon "farenin sağ düğme tıklama engeli" ise
20. Kullanılabilirlik , erişilebilirlik, kullanıcı deneyimi dediğinizde "programcıma bir sorayım bakim yapabilecek mi?" cevabını alıyorsanız

arkanıza bile bakmadan kaçın! Sizin aklınıza başka şeyler geliyor mu?

captainzap

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
birde buna karşılık yazılmış bir cevap var ceviz.net e okumuşunuzdur belki :) ben genelde uçuk web tasarımcılardan hazzetmem ama bu çürük tasarımcılardan hazzederim anlamına gelmesin. Ne uçuk ne çürük olacak webtasarımcı benim görüşüm bu yönde.

mener

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yazı alıntı (kaynak sol alt köşede). Rep verirken dikkate almanızı tavsiye ederim. :(

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Konuyu espirli değil ciddi olarak ele aldım ;)...
--------------------------------------------------------------------------
1. Kitaplığındaki tek kitap "HTML'den kim korkar?" ise
Cevap : Vakti zamanında almıştır doğaldır...
2. Eğer önceden belirlenmiş bir web tasarım fiyat listesi varsa
Genel müşteri portföyü olanlar için mantıklı aslında...Bugün tr deki hangi alışveriş sitesine girerseniz girin hepsi aynı...scriptinden mizanpaja kadar...sadece buton rengi değiştirmek tasarım değil sanırım;)...
3. Sizden, çalışmaya başlamadan önce istedikleri yalnızca şirketinizin logosu ve ana sayfada yer alacak linkler ise
Bunda hemfkirim ;)
4. Şirketinizin hedef ve amaçlarında konuşmak yerine daha çok teknolojiden konuşmayı tercih ediyorsa
buda okey..
5. Sitenizin kullanıcıları ile ilgili tek bir soru bile sormuyorsa
Sormaması çoğu zaman normal...İyi bir araştırma ile toplantıya gitmiş olabilir ve işi alacağı firmadan çok daha iyi konuya hakimdir...Hatta belki siteyi yaptıracak firma bile bu konuda fikir alabilir...
6. Her beş kelimeden biri 3 harflik kısaltmalardan oluşuyorsa
* Ana yüz PHP ve CSS olsun, arka planda ise alt yapısı ROR olan RSS destekli bir CMS yapabiliriz. Ayrıca XML verilerinizi açarak API olanağı sağlayabiliriz. Ne dersiniz?
* THX, BYE!
Ne diicek adam bee...arapçamı konuşsun...
7. Sizden daha fazla konuşuyorsa
Pazarlama takdiğidir..Sadece webmaster için geçerli değil...okeyiz...
8. Web tasarım şirketinin logosu ya da sloganı içinde "ucuz" kelimesi yer alıyorsa
Firma logosunu ne zamandır webmasterlar yapıyor...
9. Aradığınızda telefonlara annesi cevap veriyorsa
Bak bu iyidi işte...hehehehe
10. "Tasarım bitince biz size haber vereceğiz" diyorsa
hehehe...bir çoğu haber vermiyor...
11. "Size 3 değişik tasarım yapacağız, beğendiğiniz birini seçeceksiniz" söylemi bu web tasarım şirketinin takip ettiği tasarım süreci ise
okeydir...
12. Yaptığınız toplantının herhangi bir kısmında "Ben eski toprak tasarımcıyım. Ben halen notepad kullanır, el ile kodlarım" diyor ve bununla gurur duyuyorsa
yoktur bee böle adam...hehee
13. Tasarım için kullandığı programları/araçları, PCNet dergisinin verdiği ücretsiz CD'lerden edinmişse
Nerden alsın adam yaaa...nettede buluyodur crack ini...tamam işte...dergiler photoshop u bile veriyolar artık
14. Tasarım portföyü, amcaoğlunun hırdavatçılık şirketinin websitesinden oluşuyorsa
herbi kaçın
15. Tasarımdan anlamıyorsa
16. ile çakışıyor...
16. Anladığı tek şey tasarım ise
15. ile çakışıyor dememe gerek varmı?
17. Pazarlama dendiğinde aklına ilk gelen şey, üniversite yıllarında sattığı t-shirtler ise
Haklı...adam pazarlamacı değilki webmaster...asıl anlıyorum derse sakat hehehe...
18. Sitesinin "Hizmetler" kısmındaki hizmetlerden biri "Flash Tabanlı Introlar" ise
bıktım bu heriflerden...
19. Yaptığı tasarımlar içinde en çok gurur duyduğu fonksiyon "farenin sağ düğme tıklama engeli" ise
Kalmamıştır o kadar salak olanı yaw...hehehee...
20. Kullanılabilirlik , erişilebilirlik, kullanıcı deneyimi dediğinizde "programcıma bir sorayım bakim yapabilecek mi?" cevabını alıyorsanız
Bu ne...adam pazarlamacımı, webmastarmı, tasarımcımı, yoksa tasarımdan anlamayan birimi???
Valla sokaktaki adama bile sorsa bi fikir verir ona...hehehehe...

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Anladığı tek şey tasarım ise
Bunun zaten olmasi gerekiyor, bir tasarimci sadece tasarimdan anlayabilir. Piyasanin da problemi bu, herkez herseyden anlasin. Photoshop kullansin Flash kullansin PHP, ASP.NET bilsin, manti acsin, dolma yapsin. Eee o zaman insanlar nasil is bulacak? Nasil kaliteli hizmet verilecek? O adamda nasil kafa kalacak? Bunlar ecnebi memleketindekiler gibi ayrilmasi lazim, herkez kendi isini yapmali. *Sadece* tasarimci da ekmek yemeli, *sadece* yazilimci da ekmek yemeli, *sadece* bilgisayar operatoru de ekmek yemeli. Tasarim guzel sanatlara girer, yazilim muhendislige girer. Neyse...

mener

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hdogan' Alıntı:
Anladığı tek şey tasarım ise
Bunun zaten olmasi gerekiyor, bir tasarimci sadece tasarimdan anlayabilir. Piyasanin da problemi bu, herkez herseyden anlasin. Photoshop kullansin Flash kullansin PHP, ASP.NET bilsin, manti acsin, dolma yapsin. Eee o zaman insanlar nasil is bulacak? Nasil kaliteli hizmet verilecek? O adamda nasil kafa kalacak? Bunlar ecnebi memleketindekiler gibi ayrilmasi lazim, herkez kendi isini yapmali. *Sadece* tasarimci da ekmek yemeli, *sadece* yazilimci da ekmek yemeli, *sadece* bilgisayar operatoru de ekmek yemeli. Tasarim guzel sanatlara girer, yazilim muhendislige girer. Neyse...

Eline sağlık hdogan. xhtml ve css öğrendim. Asıl mesleğim olmadığından php'ye filan girmiyorum. Birçok siteden tipografi öğrenmeye çalışıyorum. Gerçekten yüksek nitelikli olan sitelerde gezinti yaparak nasıl güzel site tasarlanabileceğini araştırıyorum. Ama; mener, sen ne farklı adamsın, biricik ve değerlisin diyeni hiç görmedim. Varsa yoksa php bilen eleman aranıyor. Yahu php olayın özü değildir ki! Çok işe yarayan, etkin "html" kodları üreten, siteyi dinamikleştiren bir unsurdur. Çıktısı html olduğundan, önce html bilmek gerekir, tipografi bilmek gerekir. Renklerin uyumunu ve tasarımı bilmek gerekir. Ziyaretçi psikolojisini bilmek gerekir. Ama memleket sınırları dahilinde bu bilgiler bir kuruş etmiyor.

Ve insanlar, kargacık burgacık, ufacık tefecik, okunamayan, birbirine girmiş, seçilemeyen yazılara; yüklenmesi uzun süre alan sitelere, her yanı kaplayan ve illallah ettiren reklamlarla dolu sayfalara mahkum oluyor.

yakese

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
amaç sadece firmanın bir tanıtımı ise özellikle küçük çaplı öyle çokda işin inciğine girmeye gerek yok adam en az paraya yaptırmanın hesaplarını yapıyor bunu bilen tasarımcı firmada adamın anladığı dilden konuşup işini bağlıyor bir çok iş yaptıran firmanın tek derdi [email protected]-net gerisi boş geliyor ve bu işlerde genel piyasada 50 dolara kadar düştü 50 dolarlık iş içinde kimse işletme bilgilerini kullandırmaz mal bu alan alaır almayan almaz der

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5