İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dailymotion.com da sansürlendi

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Alıştık artık. Sansürcü zihniyet kendini göstermeye devam ediyor.

Bu sabah dailymotion.com da kapandı. Sitede "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir" yazıyor.

Artık tepkimizi göstermeliyiz beyler. Hala sesimizi çıkarmıyorsak, yazık bize. Yakında elimizdeki diğer imkanları almayacaklarını nereden biliyorsunuz?

Özgür olduğumuz tek alan, Internet'ti, onu da elimizden almaya çalışıyorlar.

Bakalım bu sitenin kapanma nedeni olarak neler saçmalayacaklar.

AlemTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Sabaha karşı ne güzel video ekliyordum siteye ama bugun kapatıldı, Allahtan fazla birsey eklemedim :)

Nereye gidiyoruz tekelleşme oluyor sanırım yada bir noktaya sürükleniyoruz.

Sırada kim var merak ediyorum.

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
"internet özgürlüktür" çatısı altında bir eylem yapalım.

ByRON

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Tabiki bende kapatılmasına karşıyım ama bende halen acık? dnslernden mi kaynaklı acaba?

edit: normal videolara girdi ama göstermiyordu daha sonra başka bir videoya girdiğim gibi "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir" ilabersiyle karşıstım.

Schzo*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bekleyelim...
Mp3 siteleri kapanır TTnetmuzik açılır, Youtube kapanır kendi video paylaşım sitelerini açarlar. Cem Yılmaz'ın dediği gibi bunlar bizi u"youtube", kendi ceplerini doldurmaya devam ediyolar...

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
İnternet denen mecranın bir anayasası, kanun ve kuralları oluşturulmadığı müddetçe daha bu tür çok olayla karşılaşacağız.
Nasıl ki kapatılmasını eleştirenler kendilerine göre haklıysalar kapatanlar da kendilerine göre haklılar.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Sonra hakkımızda çete idaanamesi düzenlesinler :D:D:D

:D Görüyoruz ki korku toplumu şakadan da olsa çevresinde yayılmaya başlıyor :p

Grafix'e katılıyorum.

Buraya yazıyorum. Bu bozulmuş düzen bozulmadıkça, bunun için çaba sarfetmedikçe, www.google.com.tr içinde bu sayfaya erişim mahkeme kararı ile engellenmiştir yazısı görmemiz daha da yakınlaşıyor.

Türkiye'de internet veya kısaca bilişim suçları için yapılan davalar için ayrı bir oluşum ve bu konuda deneyimli, eğitimli bilgi kişiler tarafından görülmeli kanaatindeytim.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Özgürlük yasalara karşı gelmekte serbest oldugunu söylemiyor. Demekki yasa dışı bir eylemde bulundular ki kapanma geregi duyuldu.

Kimse sanmıyorum legal yayın yapan siteyi kapatsın Gerekcesi yakında cıkar. Bekleyelim Görelim derim.

Bende kapanmalara karşıyım ama bazende düşünüyorum belli sayıda şikayet olmadan savcılar bu olayı incelemez diyorum demekki savcının araştırıp bu kapanma derecesine varacak bir şuç var ortada.

Savcıda kapatmaya karşıdır ama oda kanunları uygulamakla sorumlu uygulamadıgı zaman tarafsızlıgını kaybeder.

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
"Eylem yapmak" hoş ve popüler bir tabir olsa gerek.
Cümle içinde kullanımı oldukça şık ve rahat gibi, ya icraatı?

Daha geçenlerde Ermeni Tasarısı kabul edildiğinde Fransız mallarını ülkeden silip süpüreceğini söyleyen insanlar 3 gün sonra herşeyi unutu.
Kabul edelim ki balık hafızalı bir toplumuz, duruşumuz, tavır ve davranışlarımız tutarlı ve dik değil.
Ve işin başka bir boyutu daha var ki asıl önemli olan da o: Daha gündemimizi işgal eden bir konuyu sonuçlandıramadan onu unutturacak başka bir gündeme itiliyoruz.

Olayın başka bir boyutunu da düşünmek gerekmektedir:
Her ne kadar sansüre karşı olduğumuzu belirtsek de bazı değerlerimizi rencide edici içerikler yayınlandığında baş sansürcü biz oluyoruz.

Yukarıda söyledim ve bir daha söylüyorum; bu işin kanunu-kuralı konulmadığı, bu mecra kontrol altına alınıp bazı kriterlerle yaptırımlara tabi tutulmadığı müddetçe hem sansürcü olacağız hem de sansüre uğrayan...

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Özgürlük yasalara karşı gelmekte serbest oldugunu söylemiyor. Demekki yasa dışı bir eylemde bulundular ki kapanma geregi duyuldu.

Kimse sanmıyorum legal yayın yapan siteyi kapatsın Gerekcesi yakında cıkar. Bekleyelim Görelim derim.

Bende kapanmalara karşıyım ama bazende düşünüyorum belli sayıda şikayet olmadan savcılar bu olayı incelemez diyorum demekki savcının araştırıp bu kapanma derecesine varacak bir şuç var ortada.

Savcıda kapatmaya karşıdır ama oda kanunları uygulamakla sorumlu uygulamadıgı zaman tarafsızlıgını kaybeder.

Tabiki özgürlükler yasalara karşı gelme imkanı tanımaz.

Ama şuda bir gerçek ki Türkiye'de bu tarz davaların daha bilgili kişiler tarafından görülmesi gerekli. Türkiye bilişim, internet konusunda, yasalar bakımından çok geride, özellikle güvenlik önlemleri konusunda çok eksikliklerimiz var. Mesela şu key ödemeleri kapsamında açığa çıkan durum da göz ardı edilmeyecek kadar önemli bir konu. Birde e-devlet projeleri varken !

Diyeceğim şudur ki, internet ortamında kapatmalar asla bir çözüm değil. peki neyapılabilir. Bu konular da suç teşkil olabilecek durumlar meclis tarafından araştırılıp, yasalar kanunlar çerçevesinde yeni yaptırımlar ve çözümler oluşturmak maksadıyla kararlar almalıdır, reformlar yapmalıdır...

Yoksa yakında google da kapanır...

donjuanyasin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bunu bir komplo olarak görüyorum.şikayet edenlerde şikayet sebebini oluşturanlarda bu video siteleri pastasında ki büyük dilime ulaşmak isteyen kişi yada kuruluşlar.

Shadows

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Madem internetin sahibi web sitelerinin sahipleri neden bekliyoruz. tek başımıza hareket etmiyelim. kesinlikle katılıyorum bazı yaptırımlar olması gerekiyor ama bizim ekmeğimizi elimizden alarak başkalarına verilmesi ne kadar etikdir. (ttnet muzik )

binlerce youtube sitesi acıldı engellendi herkezin verdiği emekler boşa gitti üzülerek söylüyorum evet biz yön veremiyoruz onlar bizi koyun gibi güdüyor.

Forumda online en az 150 webmaster var ve herkezin en az 3 sitesi bir web sitesi açalım ve bannerlar ve herkezi destek olmaya davet edelim gerekirse imza kampanyası

İnternete onlar değil biz yön verelim

Not: siteyi ben acarım acmasına iki dakka sonra pirim yapmak para kazanmak için yaptın derler ortak yapalım kimse kimseye bişi diyemesin

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Tabiki özgürlükler yasalara karşı gelme imkanı tanımaz.

Ama şuda bir gerçek ki Türkiye'de bu tarz davaların daha bilgili kişiler tarafından görülmesi gerekli. Türkiye bilişim, internet konusunda, yasalar bakımından çok geride, özellikle güvenlik önlemleri konusunda çok eksikliklerimiz var. Mesela şu key ödemeleri kapsamında açığa çıkan durum da göz ardı edilmeyecek kadar önemli bir konu. Birde e-devlet projeleri varken !

Diyeceğim şudur ki, internet ortamında kapatmalar asla bir çözüm değil. peki neyapılabilir. Bu konular da suç teşkil olabilecek durumlar meclis tarafından araştırılıp, yasalar kanunlar çerçevesinde yeni yaptırımlar ve çözümler oluşturmak maksadıyla kararlar almalıdır, reformlar yapmalıdır...

Yoksa yakında google da kapanır...

Aslında biliçle alakası yok aslında kanunlardaki yapılacak degişiklerle site kapatma gerekcelerini detaylı inceleme ve belli sürecten sonra verilmesini gerekir.

Kapanacak site bilir kişiler tarafından incelenip bir rapor cıkartılıp o rapora göre hareket edilmesini gerekli amaki suanki kanunlarda bu acık var kapatma cıkıyor direk dosyadan buda hakim ve savcıların elinde degil kanunları uygulamak onların görevi.

İnternet kanunları yapılması gerekli ama türkiye bir ab ülkeside olmadıgı için o ülkelerde yaptırım yapması zor oluyor ne kadarda uyarı vss de yollansa muatap alınmıyor.

Bırakın bizi sansürcü bilsinler türkiyenin nasıl bir yer oldugunu gören yaşayan bilir. Sansürcü sıfatını takan kişiler türkiyenin haritadaki yerini bilmezler oturdukları yerden yazı yazarlar tv ve gazetelerde.

Youtube ne kadar uyarı ve manevi degerlerimize önem verdiğimizi belirtsekte abd sunucusundan o iğrenç videoları silmediler silmiyeceklerde bu kesin.

Dailymotion.com Youtube kadar duyarsız davranıcagını sanmıyorum cünkü o site türk kullanıcısına deger verdiği için tr sayfalar hazırladılar. Yakın zamanda sorun giderilip site yayına acılacaktır.

Aslında bu siber bir savaş ve karamalama profagandası türkiyenin bu konualrdaki zafını bildikleri için avrupa ülkeleri gözü önünde farklı konuma sokmak için bir girişim diye görüyorum. Türkiyede popüler olan yabancı sitelerde bu tür işlemler yapılıyor.

ByRON

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Bu arada ben 1 hafta önce bir siteme full daiymotion dan videolar eklemiştim. Yine yalan olduk :(

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5