İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Danimarka ve boykot

E

Expert

Misafir
Peki,elbette istediğinizi yapabilirsiniz.

Ben ne Müslümanım,ne de Danimarkalıyım.

Danimarkalılar müslümanlara haksızlık yapmıştı.Ama durum 1-1 oluyor.Yani birbirinizden pek bi farkınız kalmıyor.

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Eğer Türkiye(veya müslüman kesimlerde)'de o ürünler alınmazsa danimarkadan ithal etme duracak.Danimarka boşuna buralar için yaptığı ürünleri yapmayacak(yada yapacak baştan zarar edecek).Yapmadığı için fabrika sorun yaşayacak ve Danimarka gazetesi yaptığı yanlışı anlayacak.Eğer tepki verilmese bunun suyu çıkar her gün her yerde karikatür çizilirdi.(damara basma karikatürleri)

E

Expert

Misafir
Açıkçası gerçek bir gazetenin para için,hem de bir başka şirketin parası için

düşüncelerinden vazgeçeceğini tahmin etmiyorum.Olay empatik bakmak

lazım,yani onların gözüyle.Şöyle düşünüyorlar:

Muhammed Peygamber,resminin çizilmesini yasaklamış.Müslümanlar bizim de çizmememizi istiyor.

Yarın bugün Müslümanlar bize ''Hz. Muhammed domuz yemeği yasaklıyor.Domuz da yemeğin'' derler şeklinde düşünüyorlar.

Karar yine herkesin kendisinin,ama dediğim gibi onların da gözüyle bakmak gerekiyor.Onlara göre yaptıkları sadece bir resim.

Sonuçta Müslümanlar da Hristiyanlara '' Sizin kitabınızı değiştirmişler hehe'' diyorlar.Bu da onlara saygızılık saylır.

I

iyiyiz

Misafir
benim -rep ikiye cikmis,helal olsun o iki arkadasa :D

Ben yine diyorum bir iki kisinin yaptigi seyler tüm danimarkaya tüm avrupaya mal edilemez.Boykot olayi filanda cok sacma. - birmilyon rep dahi verseniz ben görüsümü degistirmiycem bazi görüse saygi duymayan insanlar -rep verebilir.Bu - rep de ne kosullarda verilmeli iyinet admin bunu ögretememis anlasilan.

E

Expert

Misafir
Evet ortada 4 incil var ama bu İncil değiştiği için değildir.

Hz İsa,kendisine gönderilen vahiyleri kendisi kayda tutmamıştır.Etrafında bulunan havarileri,yani kendisine inananlar,Hz İsa'yla birlikte yaşadıkları olayları kendileri yazıya dökmüşlerdir.

Günümüzde bugün bu İncillerden 4 tanesi kalmıştır.Dördü de farklı havariler tarafından yazıldığı iki haliyle birbirinden farklıdır.Ama sonuç itibariyle anlatılan olaylar aynıdır.

Mesela Matta: İsa ve diğerleriyle birlikte şu dağa gittik.onunla oturduk,şunları şunları konuştuk,diye yazarken,

Luhanna'da: İsa ve diğerleriyle birlikte şu dağa gittik.Ben su almaya gittim.Her taraf dikenlerle doluydu...

şeklinde yazar.Yani olaylar aynıdır ama herkes kendi bilgisi dahilinde yazmıştır.
Hepsinde de dağa giderken yapılanlar,oturana kadar süre içinde yaptıkları aynı şekilde anlatılır.Ama bazı yerlerde değişiklikler olmaya başlar.Bu da zaten yüzde otuz civarındadır.Yani 4 İncilin dördü de yüzde yetmiş oranında aynıdır.Geri kalan farklılık ise yukarıda belirttiğim kişisellikten dolayı farklııdr.

Hz. Muhammed'e vahiy geldiği,ilk başta vahiyler çevresindekiler tarafından birebir ezberlendiği,daha sonra yazıldığı,daha sonra kitap haline getirildiği ve daha sonra da çoğaltıldığı için biz tüm peygamlerin de aynı şekilde olmasını gerektiğini düşünüyoruz.

Halbuki Hz. İsa ilk başta vahiylerini kimseye ezberlettirmemiş,sadece anlatmış ve siz de herkese anlatın demiştir.Belki bir başka peygamber farklı bir yöntem izlemiştir.

Mesela bir turiste,yani bir Hristiyana ''Sizin peygamberinizin yazdığı kitabı değiştirmişler'' deseniz,size gülerler. ''Bizim peygamberimizin yazdığı bir kitap yok ki.Onun çevresindekiler onunla başından geçenleri anlatmışlardır.Dolayısıyla Hz. İsa tarafından yazıya dökülen bir kitap olmadığı için bunun değiştirilmesi de mümkün değildir'' derler.

Ama tabi bizim din derslerinde ,din öğretmenlerinin bunların anlatılması pek hoş karşılanmaz.Kimse de zahmet edip bu İncilleri de okumayacağına,en azından bi karşı tarafın sesine kulak vermeyeceğine görebuna gerek de kalmaz.

M

mfk_1868

Misafir
-repin tekini ben verdim ım istedigimede veririm. Burada dusunce ozgurlugu diyorsunuz sonra - rep verene laf ediyorsun. demek bu repler dusunce kadar ozgur değilmiş. Turkiyede veya bir baska islam ulkesinde hiçbir zaman bir peygamberle veya dinle ilgili bu tarz bir aşagılama olmamıştır. Kitap degismiştir meselesinde zaten bir sorun oldugunu sanmıyorum cunku ortada 4 tane incil var.

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Expert' Alıntı:
Yarın bugün Müslümanlar bize ''Hz. Muhammed domuz yemeği yasaklıyor.Domuz da yemeğin'' derler şeklinde düşünüyorlar.

Olaya kesinlikle dinsel bakmıyoruz ki? Empati kursak bile dinsel bakmadığımızı da biliyorlar.Hz Muhammed hiçbir sözünde ilerde resmimi yapmayın demedi.Yada hiçbir Kur'an ayetinde o konuda bilgi yok.Olmamalı da zaten.Amaç benim inancıma saygı gösterebilmeniz.Heleki basın yayın konusunda saygı gösterilmezse binlerce hatta milyonlarca kişi o gazeteyi okudu yada internetten gördü.

Senin dediğini düşünenler ise bizdeki yobaz dinci dediğimiz kesim.Biz adamlara haydin herkes Müslüman olacak demiyoruz ki?

E

Expert

Misafir
Öncelikle şu avr ki,bir gün onu da diyeceklerinden korkuyorlar.

İkincisi ,yorum yapılacaksa,yazdıklarım hepsinin okunmasını tercih ederim.O yüzden saygısızlık boyutunda,Müslümanların da az kalır yanlarının olmadığını belirttiğim yerleri tekrar okumanı rica ve tavsiye ederim.

Üçüncüsü,benim söylemek istediklerimin ana teması şu: İnancınıza saygısızlık yapıldığını düşünüyorsanız, tepkinizi haksızlık yapan kişilere yöneltin, başkalarına değil.Yoksa haklıyken haksız konuma düşersiniz,ve yanınızda sizin gibi suçsuza haksızlık yapanlardan başka kimseyi bulamazsınız.

Tercih sizin.Bence bu konuyu burda tartışmaya devam etmemek daha iyi olacak.Tabi bu konuda da yine tercih sizin.

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Yok bence oldukça yararlı tartışma oluyor.Senin düşünceni anladım.Bundan ülkenin suçu ne diyorsun.Ülkeye zarar vereceksin ki ülkenin başı birdaha bunları söylemeyecek yaptırmayacak.

E

Expert

Misafir
: )
Evet ama bu mümkün değil.Orası Danimarka.
Adamlar boykot olayını görünce bile şaşırdılar.Alışık değiller yani.
Aynı şey Amerikanlar veya diğerleri için bile geçerli. ''Bırakın İsa'yı, biz Tanrıyı bile çiziyoruz,hatta filmde oynatıyoruz'' diyorlar.Yani bu bakılıp geçilecek birşey, diye düşünüyorlar.Yani kötü niyetli değiller.Tüm demokratik ülkelerde böyle.Çok sıradan şeyler onlar için.

Dediğim gibi ben de bu ülkede yaşadığım için sizi çok iyi anlıyorum ,ama alışmamız gerekecek.Buna demokrasi diyoruz.

Elbetteki demokrasi başkalarına saygısızlık yapmak değildir,ama sen başkalarına saygısızlık yapıyorsan başkalarının da sana saygısızlık yaptığında ses çıkarma hakkına sahip olmamak demektir.

Biz onlara yaparız,onlar bize yapamaz mantığı hiçbir şeyi halletmez.

O yüzden böyle gereksiz şeylerle vakit kaybetmek bence mantıklı görünmüyor.Oku,geç.Bilgisayarının başında işini hallet,sevdiklerini ara,ibadetini yap,tuvalete git,bir yere bağış yap,hayal kur,spor yap,ya da onların yaptıklarının ne kadar etik olduğu konusunda böyle sohbet et.
Ama boykot gibi,hele yanlış hedefi boykot gibi gereksiz şeylerle uğraşma.

Bence.Tabi yine de tercih senin.

I

iyiyiz

Misafir
Siber sana sadece koskoca bir OHA diyorum,insan bir benzetme yaparda bu benzetmeninde ahlaki bir siniri olmali,sen neden o arkadasin ailesini karistiriyorsun kendi ailenden örnek versene.Sanki bana söylenmis gibi dokundu bu sözler bana.Terbiyesizlik ve ahlaksizlik yapmissin baskada birsey demiyorum.

G

Geveze.at

Misafir
@iyiyiz
Bence silber cok makul bir aciklama yapmis. Kendisi üstünde örnek veremez cünkü farki kavramisi gereken Expert
O yüzden onun üzerinden bir örnek vermis.
OHA denilecek hic bir yani yok

+1907 diyorum

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Expert' Alıntı:
O yüzden böyle gereksiz şeylerle vakit kaybetmek bence mantıklı görünmüyor.Oku,geç.Bilgisayarının başında işini hallet,sevdiklerini ara,ibadetini yap,tuvalete git,bir yere bağış yap,hayal kur,spor yap,ya da onların yaptıklarının ne kadar etik olduğu konusunda böyle sohbet et.
Ama boykot gibi,hele yanlış hedefi boykot gibi gereksiz şeylerle uğraşma.

Diyelim benim absürt sitem var Allah korusun sevdiğin kız veya herhangi birisinin resmini yayınladım.Ve alt tarafa yazdım şikayetiniz olursa bana mail atın kaldıracam özür dileyecem sizden(ki özür de dilenmemiştir böyle olacağını bilseydik yayınlamazdık demek ne demek).Siz mail atıp kendi sevdiğinizin resmini mi kaldırtırsınız yoksa diğerlerinin de kalkması için mücadele verirsiniz?

Şahsen ben mücadele veririm ve Müslümanlar da mücadele vermek zorundadır. Yoksa yüz verirsek astarını isterlerdi..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5