İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

DB tablodaki Verilerin Ortalamasını Almak (acil)

aliunalcik

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba arkaşlar,

video izleme ile ilgili bi db var ve bu db nin içinde video ile ilgili "tblvideolar" tablosunun içinde "oy_sayisi" ve "puan" diye stunlarım var.

benim amacim videoya verilen puanların ve oy sayısının ortalamasını alıp videonun ortalama puanını ziyaretçiye gösterebilmk bunu nasıl yapabilirim sayfamda ? Nasıl Bir kod eklemeliyim ?

sayfamın db bağlantısı şu şekilde :

<%Set kon = Server.CreateObject("ADODB.connection")
kon.Open ("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0; Data Source=" & Server.MapPath("xxx.mdb"))
Set rs = Server.CreateObject("ADODB.RecordSet")
rs.Open "SELECT TOP 9 * FROM tblVideolar ORDER BY puan DESC, videoID ASC", kon, 1, 3
%>

birde sormak istediğim bir diğer konu bu db bağlantısıyla en çok oy alan 9 veriyi gösteriyorum fakat tabiki bu veride ortalama puana göre sıralanmıyor sadece tablodaki "puan" stununa göre sıralanıyor.

bunuda ortalama değere ("puan" ve "oy_sayısı" stunlarının ortalaması "puan/oy_sayısı" ) göre ilk 9 veriyi sıralama yapmam mümkün mü ?

db.gen.tr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
PHP:
Set rs= Server.CreateObject("ADODB.RecordSet")
rs.Open "SELECT * FROM tablo WHERE id = "&request("id"), conn, 1 , 3
rs("oytoplam") = rs("oytoplam") + Request("oy")
rs("oyveren") = rs("oyveren") + 1
rs("puan") = rs("oytoplam")/rs("oyveren")
rs.update

Üstteki örnek kendi sitelerimde kullandığım örnek 3 tane değişkene ihtiyacın var (bence en sağlamı budur) database de sen iki tane kullanıyorsun...
(puan sutununu virgüllü numara olarak ata öyle kullan)

Sonrası malüm;
PHP:
rs.Open "SELECT TOP 9 * FROM tablo ORDER BY puan DESC, id ASC", conn, 1, 3

// puanı yazdırırken kullanacağın extra kod left kodu çünkü virgüllü alan kullandık virgülden sonra 1 hane olsun istiyoruz diyelim

left(rs("puan"),3)

Hiç denemedim ama fazladan tablo eklemeden şunu bir dene (pek sanmıyorum ama);

PHP:
Set rs = Server.CreateObject("ADODB.RecordSet")
rs.Open "SELECT TOP 9 * FROM tblVideolar ORDER BY puan/oy_sayısı DESC, videoID ASC", kon, 1, 3

aliunalcik

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Harfe göre sıralama.

yardımlarınız için çok teşekkür ederim "puan/oy_sayısı" yapmam sorunu çözdü :)

bi sorum daha var peki db den "başlık" stunundan sadece "a" harfi ile başlayan verileri nasıl çekebilirim ?

db.gen.tr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
PHP:
harf = request("harf")
rs.Open "SELECT * FROM tblVideolar where left(baslik,1) = "& harf &" ORDER BY ID DESC", kon, 1, 3

gibi bir dene bakalım...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5