İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dedicated kullanıcıların DiKKATiNE

RemiX

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar Dedicated kullanımı hakkında bazı sorular:
1) Dedicated i aldiginiz yer genelde hangi ayarları yapıp size teslim ediyor
2) Dedicated aldiginizda sizin hangi ayarları yapmanız gerekiyor ve nasıl yapıyorsunuz?
3) plesk ve cpanel de her zaman gorulen sorunlar nelerdir ve nasıl cozumlenir?
4) asp ve php de karakter sorunu yaşanırsa Dedicated sahibinin ne yapması gerek
5) Dedicated nasıl saldırırlar. Saldırı sonucunda Dedicated sonucunda Dedicated de ne gibi sorunlarla karşılaşılır ve nasıl çözümlenir?
6) Dedicated karşı saldırılara dayanıklı işlemciler hangileridir. Saldırılardan korunmak icin Dedicated in hangi özellikleri olması gerek?
7) Dedicated de myql da ne gib isorunlar yaşanır?
8) asp scriptlerin db yollarında sorun yaşanırsa panelden nasıl bir düzeltme yapılarak sitenin açılması sağlana bilir?
9) Dedicated de aylık 50-500gb bw tüketen siteler Dedicated i ne derece zorlar. Boyle sitelerden kac tane barındırmak en idealidir?
10) Dedicated alırken nelere dillat edilmeli?
11) Dedicated de çıkan genel sorunlar ve çözümleri nelerdir?

NOT: Arkadaşlar aklıma gelenleri yazdım. cvp larını hangi soruya cvp verecekseniz şu şekilde verin : C-sorunosu) - [ Örnek : C-1) ]
Ben cok konuştum sıra sizde :) Bilgileriniz paylaşın tüm soruları bilmeye bilirsiniz bildiklerinize cvp verin. Bilgi paylaşdıkca güzeldir...

CemYilmaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
valla aylardan beri bu sorularının cevabını arıyorum bende ama sonuç yok haa var ama ingilizce açıklamalar falan bazı yerlerde ama türkçe yok ee bizdede ingilizce olmayınca sonuç hüsran...

kosasnet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1- aldığın firmaya göre değişir
5- işi bilen biri çözer
6- işlemci host edeceğin site ile alakalı
7- çok fazla cpu yiyebilir

diğer maddeler çok göreceli kavramlar :)

RemiX

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
saol msn de zaten eklisin :D
önemli olan burada bilen kisiler yazarsa benimle birlikde bilmeyenlerde ogrenmis olur. Dedicated al1rkende nelere dikkat edecegimizi anlamis oluruz...

bu sorunlarin cvp larini bilenler yazsin. Bi zahmet + olarakda eklemek istediginiz sorular varsa bizimle paylasin.

phiberoptic

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1) Dedicated i aldiginiz yer genelde İşletim Sistemini ( Win 2003 - Linux ) Kurar ve Kontrol Paneli kurar ayarlarını yapar ( Plesk,Cpanel,Helm,HC gb ) ve IIS ayarlarını yapar...
2) Dedicated satan yerler genellikle bileşen yüklemez bileşen yüklemek size kalır. Bileşenler ile ilgili daha önce konu açılmıştı diye hatırlıyorum onun için o konuyu çok fazla açmıyorum...
3) Cpanel hakkında çok fazla deneyimim yok ancak Plesk 7.5.4 te şifre değiştirince güvenlik koruması devreye girer , ve tüm sitelerde şifre sorar bunu ayarlamak için Plesk in yaptığı bi pack paketi var onu kurunca zaten sorun çözülüyor...
4) asp Bazı server lar türkçe karakter desteklemez bunun için bir kod var bu kodu tüm sayfalara yapıştırırsanız sorun çözülecektir.
code : <%session.LCID=1033%>

Arkadaşlar benden bu kadar , tüm soruları cevaplamak isterdim ancak bu benim içinde çok büyük zaman kaybı sorulara net bir şekilde cevap vermek için araştırma yapmak gerekirdi bu soruların cevaplarını kendi yöntemlerim ile anlatmaya çalıştım teşekkürler..

RemiX

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sagol arkadasim. Diger sorularada cvp vericek arkadaslari da bekliyoruz.

Desix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet arkadaşlar daha detaylı bilgi alalım bu konularda..
server yöneticileri filan anlatsın biraz :)

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
phiberoptic , asp Bazı server lar türkçe karakter desteklemez bunun için bir kod var bu kodu tüm sayfalara yapıştırırsanız sorun çözülecektir.
code : <%session.LCID=1033%> yazmışsın, sanırım doğrusu <%session.LCID=1055%> olacak...
Ayrıca çok fazla session serveri yavaşlatır zira her session bir oturumdur diye hatırlıyorum...
Saygılar...

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Sevgili arkadaşlar bu konuyu güncel tutmamız lazım. Lütfen ileri düzeyde bilgisi olan arkadaşlar biraz katkıda bulunmaya çalışsınlar.
Yoksa ben yarım yamalak bilgimle yazacağım ayıp olacak :)

Q

quickbuck

Misafir
RemiX' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar Dedicated kullanımı hakkında bazı sorular:
1) Dedicated i aldiginiz yer genelde hangi ayarları yapıp size teslim ediyor
İşletim Sistemini kurarlar, kontrol panelini kurarlar(ayrıca satın almanız gerekebilir). Sunucu yazılımlarının konfigürasyonu zaten kontrol panelince yapılır. Bu konfigürasyonlara çok çok gerek olmadıkça müdahale etmeyiniz. Zaten httpd.conf gibi bazı dosyaları kontrol paeli beğenmesse kendinin default halini koyuverir.
RemiX' Alıntı:
2) Dedicated aldiginizda sizin hangi ayarları yapmanız gerekiyor ve nasıl yapıyorsunuz?
Genellikle gereken ayarlar kontrol paneliüstünden yaplıyor, ancak çok sıkışık durumlarda configürasyon dosyalarına müdahale etmeniz gerekebilir, mysql cache değerlerini değiştirmek için mesela
RemiX' Alıntı:
3) plesk ve cpanel de her zaman gorulen sorunlar nelerdir ve nasıl cozumlenir?
80 KWD/saat ile tüm sorunlarınıza anında çözüm bulunmakta(*).
RemiX' Alıntı:
4) asp ve php de karakter sorunu yaşanırsa Dedicated sahibinin ne yapması gerek
Hiç bişey. Sunucu konfigürasyon osyalarınız bu konuda hiç dokunmayın!
RemiX' Alıntı:
5) Dedicated nasıl saldırırlar. Saldırı sonucunda Dedicated sonucunda Dedicated de ne gibi sorunlarla karşılaşılır ve nasıl çözümlenir?
Çeşitli saldırı yöntemleri bulunmakta. HTTPD servisi meşgul edilerek bile yapılan var. En kötüsü bir açıktan makinanıza girerler ve tüm müşteri kayıtlarını çalarlar. Mesela 2 gün onra hede.com un scriptielimizde diye bi yerlerde yayınlanıırsa, hede.com un sahibi sizi suçlar. Daha kötüsü bilgileri alp makinadaki kopyalarını silerler. Başka makinaya yedek almakta fayda var ve bkz: cevap 3
RemiX' Alıntı:
6) Dedicated karşı saldırılara dayanıklı işlemciler hangileridir. Saldırılardan korunmak icin Dedicated in hangi özellikleri olması gerek?
Salırıya dayaıklı işlemci olmaz. İşlemcinizin başarımı yüksek ise çok rahatsız edilsebile sistem müşterilerinize hizmet vermeye devam eder. Harici firewall çözümleri gerekli ve bkz: cevap 3
RemiX' Alıntı:
7) Dedicated de myql da ne gib isorunlar yaşanır?
Düzgün yapılandırılmamış bir my.cnf ile çok falza işlemci ahrcaması, çok fazla ram yemesi gibi sorular olabilir. Ancak kontrol panelleri genellikle iyi bir my.cnf ve iyi derlenmiş mysql sunucuları ile gelirler ve bkz: cevap 3
RemiX' Alıntı:
8) asp scriptlerin db yollarında sorun yaşanırsa panelden nasıl bir düzeltme yapılarak sitenin açılması sağlana bilir?
Bunun için sunucu boyutunda bir düzenleme yapmayın. Scripti düzeltin.
RemiX' Alıntı:
9) Dedicated de aylık 50-500gb bw tüketen siteler Dedicated i ne derece zorlar. Boyle sitelerden kac tane barındırmak en idealidir?
Barındırmamak en ideali olup, forumlar ve arkadaşlık siteleri için özel şartlar koymanız kendi hayrınızadır.
RemiX' Alıntı:
Fiyatına, bulunduğu memlkete, DC nin deprem, su baskını, kasırga durumlarına fiziken dayanıp dayanmayacağına, elektrik besleme ünitsinin durumuna, en azından 1 hafta enerji yedeği olmayan yerden dedicated alınmamalı, backbone bağlantıarının çokluğuna ve farklı yollardan olşuna
RemiX' Alıntı:
11) Dedicated de çıkan genel sorunlar ve çözümleri nelerdir?
Bkz cevap 3.
RemiX' Alıntı:
............... Bilgi paylaşdıkca güzeldir...
Bazı mbesiller bu lafı dilenmek için kullanıyolar, dikkatli kulanılması gerek.

(*) Aylık minimum 5 saatlik destek talebi olmalıdır.

IndexServers

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Cevaplar

C1) Dedicated aldıgın yer eğer full managed(Destek) ise serverı sana tam teslim eder seni yapacagın sitelerini açmak paket eklemek.Yok unmanaged(Destej yok) ise o zaman hemen hemen tüm ayarları sen yaparsın.

C2) 1.sorunun cevabında dediğim gibi full managed ise yapacağın pek bişey kalmaz ufak ayarlar kalır.Oda mail gönderme limiti, fantasticoda istersen bazı scriptleri kalıdırma, Hosting paketlerini ekleme vs...

C3) Benimde Plesk konusunda pek bilgim yok.Ama cpanelde pek sorun yaşanılmaz.Yani şimdiye kadar sorun görmedik panel ile ilgili.

C4) ASP Hakkında bilgim yok yanlız.PHP de son zamanlar karakter sorunu yaşanıyor.PHP ve MySQL da türkçe karakter sorunu yaşanıyor.Onlarıda çözmek için bazı gerekli ayarlar yapılıyor ama şuana kadar dikkatimi çekti çok kişi php de karakter sorunu yaşıyor.Forumları incellersen çözebilirsin yada uzman birinden yardım alarak.

C5) Saldırlar konusunda pek bilgim yok. :)

C6) Benim bildiğim kadarıyla işlemci ile pek alakası yok.Yanlız önlemleri almak için serverde iyi bir firewall olması lazım.Serverın tüm açıkları kapatılması ve kullanılan scriptlerin güvenlik yamaları yüklenmesi lazım.

C7) MySQL sorunları en çok karakter olur yada server düşük olur hata verir.

C8) ASP Bilgim yok.

C9) Aylık 500Gb harçayan site varsa ona hosting yetmez ancak kendine server alması lazım.Yada çok büyük bir serverde olması ve serverde az site olması lazım.Aksi halde ram ve işlemciyi yorar diğer siteler rahatsız olur bu konuda.

C10) Dedicated alırken benim dikkat ettiklerim.Belirli ve kaliteli bir firmadan alınması lazım ilk önce.Daha sonra datacenterın özellikleri kontrol edilmesi.Yeri, konumu, çalışma prensipleri, jeneratoru, güç kaynağı, server özellikleri, kullandığı server özellikleri, kullandığı sistem, güvenliği ve sözleşmedeki maddeleri vs...

C11) Dedicated br çok sorun çıkar.Bence sorunsuz server yok.Her serverde ufak tefek sorunlar olur.İşte php, mysql, firewall, panel vs.. sorunlar olur.

Arkadaşlar Benim bilgimin yettiği kadar cevapladım.Eksiğim varsa tamamlarsınız.Yani benim bildiğim konuları cevapladım.İlginize teşekkür ederim...

ArkadaSYeri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
RemiX' Alıntı:
Kesinlikle aracı kullanmayacaksın. Direk gidip kendin alacaksın.
Özellikle layeredtech gibi yerlerden alacaksan kesinlikle birisinin aracılığı ile almayacaksın. Yani 3. şahıs olmayacak.

RemiX

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Saolun arkadaslar, basda beni ve arkadaslari bilgilendirdiginiz icin. + Eksik gördügünüz bir yer varsa ekleyelim güncel tutal1m konuyu.
Saygilar.

NOT: Sadece akl1ma gelen sorulari yazdim. Sizde kafan1za takilan sorulari yazabilirsiniz.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
C7 - Mysql i configuration wizard'dan kurarken hangi modda kurduğumuza dikkat etmeliyiz. Bu makinanın ve db.nin işlemci, ram ve hdd kullanımını etkiler.
http://dev.mysql.com/tech-resources/articles/4.1/installer.html
Mysql server instance configiration ayarları 3 seçimliktir;
a) Devoloper machine - Diğer uygulamalar önceliklidir, burada mysql server minimum kaynak tüketir. (%12 kaynak tüketir)
b) Server machine - Uygulamalarla birlikte Mysql de dengelenir. Mysql Orta derecede kaynak tüketir. Web uygulamaları için önerilen seçimdir. (%50 kaynak tüketir)
c) Dedicated mysql server machine - Mysql önceliklidir, kaynakların çoğunu kullandığından , mail, web gibi uygulamalara imkan tanımaz... (%95 kaynak tüketir)

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Ha söylemeyi unuttum MYSQL 5 çıktı upgrade edebilirsiniz...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5