İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

dedicated server ayarlari nasil yapilir

draligus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba,
yeni bir dedicated server kiraladik.
birisi shared IP olmak uzere toplam 5 IP hakkimiz var. 4 ü bos durumda.
ns1.sitemiz.com
ns2.sitemiz.com olusturmak istiyoruz.
4 bos IP numarasından 1 tanesini ana site (sitemiz.com) icin, bir tanesini 2. ana site icin kullanmak istiyoruz.
elimizde WHM var.
enbasindan itibaren nasil bir prosedur uygulamak gerekli.
konuyla ilgili bilgi verebilir misiniz yada kaynak gosterebilir misiniz. google da aradim ama tam bir kaynak bulamadim.

tesekkurler

cemadak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ns leri domaininizin kontrol panelinden olusturmalısınıız..

whm de
Basic cPanel/WHM Setup yaparsanız

4 bos IP numarasından 1 tanesini ana site (sitemiz.com) icin, bir tanesini 2. ana site icin kullanmak istiyoruz.

hesap acarken domain icin ip yi isaretlerseniz domain e özel ip verebilirsiniz ...
ama önce add ip den bütün ip lerinizin ekli olup olmadıgını kontrol edin.

draligus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
whm de Basic cPanel/WHM Setup var. burada:
Main Shared Virtual Host IP var. bunu ayarladim.
birde Hostname var. bunu ne yapacagim.

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hostname sunucunun adıdır bir bakıma.Mesela bizim 62.68.193.142 ana IP adresli sunucumuzun hostname'i reload dır.Yani reload.bilhost.com yazınca bu sunucuya çıkar.

Nameserver için de..WHM'de Basic CPanel/WHM Setup kısmında Primary Nameserver ve Secondary Nameserver kısımlarına ns1.domaininiz.com gibi nameserver adreslerini yazın.Daha sonra domain kontrol panelinizden sunucunuzun ilk iki IP adresi için nameserver yaratın.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5