İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Demokrasinin gereği..

C

c4®

Misafir
Arkadaşlar , ilk baş ReferXchange 'nin sabit konu başlığını okuyup buraya mesaj yazarsanız sevinirim.

Herkesin bu hayatta , yaşantısında bir ideolejisi vardır , ama biz millet olarak kötü huylarımızdan biridir , kendi düşüncelerimizi karşımızdaki insana empoze ettirmeye çalışırken , hakaret edici laflar kullanır , zorlama ile karşı karşıya bırakırız.

Aslında bizim burda yaptığımız , karşımızdaki kişinin , bizim fikrimizden ideolejimizden soğumasına , hatta nefret etmesine sebep oluyor..

Bazı terimleri kınıyoruz yada , hoş görüyle bakmıyoruz, mesela bir önceki konuda , ülkücü terimi gibi yada sosyal demokrat yada kominist gibi ,
önemli olan çoktan seçmedir , unutmayınız ki koministler olmasa ülkücüler , ülkücüler olmasa koministler yada sağcılar olmasa solcular , solcular olmasa sağcılar olmayacaktı. Bu bir gerçektir.

Vallahi buraya kadar olan kısmı girişti ;)

Şimdi sizinle tartışmak istediğim nokta ; ( buraya mesaj yazan arkadaşlarda dahil , dikkate alınmayacak mesaj yazanlara cevap bile vermeyelim )

Milleyetçilik ve azınlık sorunu ...
Bir önceki mesajda geçen ama bazı arkadaşların kilitlettiği bir konu ;
Ben kişisel görüşümü sunayım , sizde aynı saygı ile katılıyorsanız veya katılmıyorsanız cevap verin..

Bence ; Türkiyede yaşayan herkesin kanında , bir nebze de olsa milleyetçilik duygusu atmaktadır. Atalarımızdan gelen bir duygudur bu , vatanımız ne zaman kötü duruma düşse bu aklımıza gelir ( iyi hallerde çok az kişinin aklındadır. )

Ama şöyle bir yanlış anlama var , Atatürk 'ün dahi ilkelerinden olan milliyetçilik yanlış anlaşılmaktadır. Atatürk'ün milleyetçiliğinde ; ırk bütünlüğünü 2. plana atılmaktadır. İşin özü ; Ermeni de olsa , Rum da olsa , yada herhangi başka bir milletten , Türkiye için çalışıyorsa , Türkiye'nin iyiliği için çabalıyor bu vatanı kendi vatanı gibi kabul ediyorsa ; ırk olarak Türk olup bu vatana zamanında ihanet edenlerden daha milleyetçidir.

Zaman zaman azınlık sorunu başımıza dayatılmaktadır, Alevi arkadaşlarımız bile kendilerine azınlık sıfatını yakıştırmaya çalışan AB'ye karşı biz azınlık değil , Türkiye 'nin yapı taşlarındanız demiştirler.

Aslında kendini azınlık olaran nitelendiren , grubların / kişilerin kökenine baktığımızda , aynı soydan geldiğimizi görürüz ; zaman içinde çeşitli kollara ayrılsakda kültür bütünlüğümüz vardır.

Bizim milleyetçiliğimiz , Atatürk 'ün milleyetçiliği , tüm azınlıkları , tüm soydaşlarımızı , kısacası bu ülke için iyi bir şeyler yapan herkesi kapsar.

Milleyetçilik konusunda , çok az bilgiye sahip olupta , bu terimi yanlış yorumlayan kişiler, yine bu mesajıma saçma cevaplar verecektir.
Güzel yorumlar yapmanız dileğiyle..

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Ataturk milliyetciliginde Irk butunlugu ikinci plana atilmakta ise, soydas terimi yanlis olmaz mi? Soy, irktan cok farkli birsey degil, daha sempatik bir kelime sadece. Irk deyince insanin aklina habis bir duygu geliyor, halbuki boyle degil, bunun sebebi gecmisteki irkla ilgili gerceklestirilmis bazi kotu seyler.

Ben bu tartismayi kisir ve sonsuz dongude sikisip kalmis olarak goruyorum. Surekli alttan ulkenin milletin kotulugu icin calisan bir cok grup var iken mutemadiyen Turkiye butundur, mozaiktir seklinde bir sav one atilip yapilanlar unutturulmaya, yapilacaklar hissettirilmemeye calisilir. Turkiye'de isin gidisati bu yondedir. Turkiye'de isin gidisati, irkci, millyetci, solcu, komunist ne kadar grup varsa, bunlarin kotu ornekleri gosterilip, evet bunlar gibi olmayalim, demokrat olalim, biz herkesle kardesiz, bu topragi paylasiyoruz, elma sekeriyle ermeni sevelim gibi propagandalardir.

Onca yapilan (hala yapilmakta olanlar) unutulup, ya kotu ornekler olabilir, istisnalar cikabilir, digerlerini kucaklayalim demeye bir gerek oldugunu sanmiyorum. Herhangi bir ulkede "azinlik sorunu" diye bir sorun varsa o ulkede azinliklar zaten ser ve kotudur. Dunyada hicbir ulke yoktur ki icinde azinlik etnik bir grup olmasin. Ama cogunda boyle bir sorun yoktur, bir sorun varsa bunu cikartan cogunluk degil, azinlik veya onu kiskirtan ipini tutan kuklacidir. Bu durumda, bu kadar sevilmiyorsan yapacagin, seni issiran kopegin ya yanina yaklasmamak ya da onu isirmak olacaktir. Hani biz sevgi dolu, kardes milletiz ondan issirmayalim ama yanina da yaklasmayalim diyenin yine de gozunden opmek gerek.

Onemli olan vatan kotu duruma dustugunde akla gelmek degil, su an daha nasil iyiye goturebilirizi dusunmektir. Bunu dusunecek hicbir etnik topluluk yoktur Turkiye'de. Yarar vermedigi gibi kan emmekte zarar vermektedir.

Boyle bir cografyada ve bu kadar dusmanla yasaniliyorsa alinacak karar yolu iki tanedir. Ya bizim icin soy onemli degil, biz muz cumhuriyeti olalim, para aksin, herkes gelsin, burasi kopru olsun, orduyu dagitalim, isvicre gibi mutlu yasalim demek ya da sert ve somut kararlar ile dusmanlari yokedip ulus devletini hep beraber el ele olusturarak guclenmektir. Toplum yapisina bakildiginda 1. secenegin daha revacta oldugunu ve zaten hafif hafif uygulanmakta oldugunu gorebiliriz. Bu 1938'den beri gelen yogun planlamalar sonucu bu noktaya gelmis ve artik cok sert ve demir bir yumruk gelmeden de duzelmeyecek bir sekil almistir.

C

c4®

Misafir
Hem katılıyorum , hem katılmıyorum ,
IRkçılık yaparak , bir yere varabileceğimizi zannetmiyorum , elbetteki Türkiye'deki azınlıklar , bizden farklı bir hakka sahip değiller , ama bu durumda çeşitli propagandalara girişiyorlarsa , bu bazı güçlerin Türkiye üstünde oyun oynadığının açık bir göstergesidir.

Ben diyorum ki IRK ( SOY ) bütünlüğü ile hoşgörüyü orantılı bir biçimde kullanmalıyız ;
Şu an biz hoş görü siyaseti güdüyoruz , ülke olarak ( daha doğrusu yönetenler güdüyor ) Tüm milletler ve ülkelerle dost olma amacındalar , ama şunu unutuyorlar ki , bu dünyadaki en ufak bir varlığın bile düşmanı vardır.. Düşmanına hoşgörü ile yaklaşırsan , seni arkadan vuracaktır, ama hoşgörü , milletimizin çıkarları arasında orantı kurabilirsek:

Bu hem Dünya'ya daha iyi gözükmemiz , hemde , milletimizin çıkarları ile refaha ulaşmamız demek olacaktır. Şu ana kadar izlenen politikalarda ; Dünya genelinde Uç yaptırımlara giden siyasi düşünceler , başarıya ulaşamamıştır.

Ama sırf bazı toplumlara yalakalık olsun diye; bu kelimeyi çok içten kullanıyorum , onlara ay sen böylesin ay sen bir tanesin , ay sen yanlış yapmassın dersek , bir adım bile ileri gidemeyiz..

Mesela en başta Amerika'ya bakalım ; Şunu bir ele alalım , kimse inkar etmez herhalde Amerika şu anda bir süper güç ; bazı yazarlarımız ( M.B. mesela ) amerika tüm dünyayı kesse onu haklı yapacak , bazı yazarlarımızda Amerika iyi bir haraket yapsa bile kötü yaptı diyecek , Her gün propaganda yapıyoruz , Amerika IRAK 'ta binlerce müslümanı kesiyor , IRAK 'ta PKK'nın gelişmesine olanak sağlıyor diye ( Ben de gidiyorum arada sırada )

Ama elimize ne geçiyor ? Bunu da sormamız lazım kendimize , başbakanımız çıksa dese ki ; Amerika IRAK'ta katliam yapıyor , burdan çekilsin hemen. Sizce Amerika takar mı ?

Gün olur Amerika gider , Çin gelir , Çin gider X gelir.
Bunun için ilk baş , biz Türkiye 'yi dünyada bir güç haline getirmeliyiz.

Özel mesaj atan arkadaşlar ; hepinize tek tek mesaj göndermeyeyim , sağcıyımdır , bunuda belirteyim.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Evet, aslinda dogrudur, zorcu-baskicilar bir yere gelememis. Hitler, Mussolini, Franco vb.ler hep gitti. Ama herkes gidiyor, kimse sonsuza kadar yasamiyor. Yine de bu yonetimlerin basarisiz olmasi insan dogasindan, insanlar eglence ister, rahat ferah huzur para ister. Bu yuzden vatan millet sakarya artik geride kaliyor bir cogu icin. Belki hepimiz icin oyledir, bunun sebebi vatanin artik degersizlesmesi degil, iste bu 100 senedir bosa konusulan meseleler. Ulkenin en zenginleri yahudi ermeni, bundan oteye daha azinlik sorunu diye konusuluyorsa, neye konusuluyor anlamiyorum. Bu cifiti hos tutma edebiyati beni geriyor, ben kendisini ezilmis halklar olarak gosterip de obur tarafdan meydanda bin at kosturan adama saygi gostermek zorunda degilim. Ayni sehirde yasayip ayni havayi solumak istemem.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5