Dijital deliller nelerdir?

dumanimsin

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
11 Nisan 2019
Mesajlar
70
Reaction score
20
Dijital deliller, başka bir deyişle elektronik kanıtlar, elektronik ve bilgisayar sistemlerinden elde edilen ve hukuki açıdan suç ile ilgili kanıt olarak kabul edilebilecek veri, bilgi ve bulguları ifade eder.

Video görüntüleri, fotoğraflar, yazı dosyaları, bilgisayar programları, bunlarla ilgili veriler, iletişim kayıtları, bu dosyalara erişim tarihleri, İnternet trafik bilgileri, dosyaların değiştirilme ve silinme bilgileri gibi çok geniş bir yelpazeye dayanan veri ve veri kaynakları bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Dijital delillerin yargı sürecinde anlam taşıması için dijital olmayan delillerin sahip olması gereken özellikleri de taşıması beklenir. Hukuki açıdan anlam taşıyan deliller:

• Kabul edilebilirlik: Hukuki kurallara uygun olarak elde edilmelidir.
• Gerçeklik: Olayla ilgili ve diğer belgelerle ilişkilendirilebilir olmalıdır.
• Bütünlük: Veriler tarafsız ve konuyu yansıtır nitelikte olmalı.
• Güvenilirlik: Toplanması veya transferi sırasında aslına göre değişmemesi/bozulmaması/kaybolmaması için herhangi bir kuşkuya yer verilmeyecek bir hassasiyetle hareket edilmelidir.
• İnanılırlık: Mahkeme vb. yargı mercileri tarafından inandırıcı ve anlaşılabilir olmalıdır.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst