İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dizi, Film sitelerini anlayamadım !

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bir kaç gündür aklımda, en iyisi size sormak...

1. Film indirme, izleme sitelerine erişim yasağı getiriliyor. Aynı şey dizi indirme, izletme siteleri içinde oluyor mu ?

2. Birde bu tarz siteler için dikkat ettimde sitelerine erişim kapatılıyor ve arıdından tekrar yeni bir isim, domain ile tekrar açıyorlar. Bu döngü halinde devam ediyor. Bu tarz siteler için verilen tek ceza sadece site kapatma ile mi sınırlı kalıyor, nasıl oluyor bu iş ? Site sahiplerine de ceza getirilmesi gerekmez mi ? Korsan cd satsanız para cezası vs... da getiriliyor.

Yakalanamıyorlar desem böyle birşey mümkün değil. İstenirse kimlikleri çok kolay tespit edilir.

Yasalarda bir açık mı var yoksa zaten böyle bir uygulama ile sınırlı kalacak şekilde mi düzenlenmiş halde ?

Bu konuda biri beni aydınlatabilir mi ?

WebmasterEvi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1-Film indirme izleme siteleri gibi dizi siteleride kapatılıyor.
2-Dizi,film,mp3 v.s kapanan site sürekli yeni isim ile devam ediyor.Şuana kadar görüren sadece kapatma cezası veririyor gibi...

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
@WebmasterEvi

2. cevabınız için: zaten anlayamadığım konu burada. Hani korsan filmleri cd olarak satıyorsan sana para cezasında hapis cezasıda verebiliyor. Böyle bir ddurum yasada mevcut sanıyorum. Peki bu işi sanalda yapınca yasalara göre ne gibi cezalar verilebiliyor... Yasalarda yazan sadece erişim yasağı koymak mı, yoksa para,hapis cezası varda uygulanmıyor mu veya çeşitli sebeplerden, gerekçelerden dolayı uygulanamıyor mu ?

web.doktor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
2. cevabınız için: zaten anlayamadığım konu burada. Hani korsan filmleri cd olarak satıyorsan sana para cezasında hapis cezasıda verebiliyor. Böyle bir ddurum yasada mevcut sanıyorum. Peki bu işi sanalda yapınca yasalara göre ne gibi cezalar verilebiliyor... Yasalarda yazan sadece erişim yasağı koymak mı, yoksa para,hapis cezası varda uygulanmıyor mu veya çeşitli sebeplerden, gerekçelerden dolayı uygulanamıyor mu ?
Merhaba @ yagmayok
Türkiyede bilişim yasaları tam anlamıyla gelişmemiştir. son yıllarda msn hızsızlarına karşı hapis cezaları verilmektedir bu bir başlangıçtır. Zamanla yasalar yerine oturacaktır. Diyelimki paralı bir scripti lisanssız yapıp kullanıyorsunuz fakat sahibi sizi şikayet etti size yapacakları şey o scripti kaldırmanız ve yayınlamamanız olacaktır. Bir nevi ihtarda bulunacaklardır.İnternet yasaları tam anlamıyla yeterli olmadığı için birşey yapılamıyor.

falsealarm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dizi izleme siteleri, dizileri kendi serverlar'i uzerinde barindirmadikca yasal ceza mahiyetinde pek bir sorun yasayacaklarini zannetmiyorum. Diziler youTube uzerinde oldukca, site sadece indexleme servisi giibi bir islev gormus oluyor. Tersini iddia edenler oncelikle RapidShare'in Google tarafindan indexlenmesini onlesin.
Bu NZB siteleri icinde gecerli ama Torrentler icin gecerli degil. Tabii her zaman yasayi degistirip, bu tur siteleride kapsayacak hale getirebilirler onuda unutmamak lazim.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Dizi izleme siteleri, dizileri kendi serverlar'i uzerinde barindirmadikca yasal ceza mahiyetinde pek bir sorun yasayacaklarini zannetmiyorum. Diziler youTube uzerinde oldukca, site sadece indexleme servisi giibi bir islev gormus oluyor. Tersini iddia edenler oncelikle RapidShare'in Google tarafindan indexlenmesini onlesin.
Bu NZB siteleri icinde gecerli ama Torrentler icin gecerli degil. Tabii her zaman yasayi degistirip, bu tur siteleride kapsayacak hale getirebilirler onuda unutmamak lazim.

Türkiye'de olayların genel yasaya bağlı geliştiğini sanmıyorum. Şikayet et - Ceza alsınlar mantığında ilerliyor.
Mp3 içinde durum böyle değil miydi?
Müyap devreye girdide bir çok kişi ve site ceza aldı.
X bir dizi yapımcısı, bilmemne.com haksızca benim dizimi yayınlıyor diye şikayet ettiği ve dava açtığı an hem site kapanır hemde para/hapis cezası alırsınız. Dizilerin yapımcıları bunlarla uğraşmıyor diye birşey olduğu yok.

Aksi halde rapidshare/google örneğini savunanları görürüm ben davalar açılınca...

Ancak dediğim gibi şu an kimsenin kimseyi şikayet ettiği yok ve bu yüzden birşeyde duymuyoruz.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@venoma katılıyorum,
bir zamanlar mp3 leri de kimse umursamıyordu. ama "akçelendirilebilir değer " olarak gördüklerinden beri artık umursar oldular.
kaldıki diziler daha pahalı ürünler. yakında onlarında peşine düşerler emin olabilirsiniz

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aslında yasal olarak ceza alabilirler.. taksimde bir kaç tanesinin hala sallanmamış olması sallanmıcak olmaları anlamına gelmiyor.. sadece kimin başında patlatsalar diye düşünüyorlar.. ayrıca kanal d dizilerini yayınlayanlara mail atıyor.. kaldırın yoksa geliyoruz diyor..

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aslında yasal olarak ceza alabilirler.. taksimde bir kaç tanesinin hala sallanmamış olması sallanmıcak olmaları anlamına gelmiyor.. sadece kimin başında patlatsalar diye düşünüyorlar.. ayrıca kanal d dizilerini yayınlayanlara mail atıyor.. kaldırın yoksa geliyoruz diyor..

şu anda gidiyorlarmı bilmiyorum
Fakat çok yakında gideceklerini biliyorum

GaLadRe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dizi yapımcısı nasılsa bölümleri tv kanallarına satıyor. Kendi uğraşmak istemiyordur tv kanalına ait olan bölümleri tv yöneticileri yasaklasın banane benim nasıl olsa reklamım oluyor mantığıyla hareket ediyordur.

Müzik piyasasında ise müyapın borusu ötüyor. İmç piyasasında bir çok müzik yapımcısı yeni çıkarttıkları sanatçının albümlerinin internette yayımlanmasına karşı değil hatta can atıyorlar diyebilirim. Ama müyap engeli var ortada.

Şimdi diyeceksiniz ki neden can atıyorlar ? Artık eskisi gibi değil piyasa, yapımcılar yeni çıkartacakları sanatçıların albüm satışından çok otellerde, barlarda sahne alıp alamıyacağına bakıyor. Yaptıkları sözleşmeler 100 de 50 50 her konuda sanatçı ile. E tabi onlarda istiyorki yeni sanatçı iyice tanınsın orda burda yayınlansın meşhur olsun.

Burada en mağdur olduğunu düşündüğüm ise film ithal eden firmalar tiglon / ampec . Bunlar ciddi ciddi büyük zararlar ediyor internet ve korsan cd yüzünden.

WebmasterEvi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şuan dizi konusunda en çok Kanald dikkat ediyor ama sadece email gönderiyor şimdilik.Bazı kanallar , yapımcılar reklam olduğu için karışmıyor.Mp3 de zamanında reklam mantığı düşünülüyordu ama albümler satılmıyınca hemen internette ücretsiz indirme var diye şikayetler çoğaldı.Yakın zamanda ciddi cezalar gelecektir.Çünkü milyonlarca site oldu.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Yani siz diyorsunuzki aslında verilmesi gereken cezalar (eriim yasağı) bunlar değil ancak hak sahipleri başvurmadığı için böyle oluyor.

Peki bu erişim yasağı cezaları nasıl veriliyor. Demek ki bu siteler mahkemelik oluyorda bu cezalar veriliyor. Verilen cezalar başvurana göre değişebiliyor mu ?

web.doktor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba @yagmayok
Yazılım ile BSA , Müzik için mü-yap ilgileniyor diye biliyorum. Muyap bu aralar siteleri inceliyor kendileri için tehdip niteliğinde olan siteleri mahkeme kararrıyla kapattırıyorlar.Geçenlerde 40 site kapatmışlardı. Tabi bunu iyi bir inceleme sonucunda kapattırıyorlar.. Filmlerler tam olarak kim ilgileniyor hatırlamıyorum ama vcd filimlerin başıda yazıyor.

Peki bu erişim yasağı cezaları nasıl veriliyor. Demek ki bu siteler mahkemelik oluyorda bu cezalar veriliyor. Verilen cezalar başvurana göre değişebiliyor mu ?

Firmaya Başvuruyu yaptıktan sonra siteyi inceleyip gereğini yapıyorlar. Ama tam anlamıyla kapatma cezasından başka bir ceza alanı duymadım.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
birde mp3,dizi ve sinema filmi arasındaki tüketim alışkanlıklarınıda iyi etüd etmek gerekli.
Örneğin 35 yıl önce ölen bir şarkıcının hala revaçta olan şarkıları olabiliyor ya da 10 yıl öncesindekinin...

Sinemada bu durum biraz daha hafif. Müzik'teki fanatizm sinemada pek fazla olmuyor. Yani bir çok kişi kalkıpta 1974 te çekilen bir filmi seyretmek istemez seyretsede o yapıt kült oldugu için seyretmek ister, haz bile almayabilir, ama müzik böyle değil.

Dizide bu durum tamamen kalkıyor. Çünkü aşırı hızlı bir tüketim var. Sinema ve müzik bir nevi sanat olarak icra olabiliyor ama dizi tamamen tüketim için yapılıyor ve bırakın 30 yılı 10 yılı, geçmiş sezonun bölümlerinin izlendiği dizi sayısı bile hiçe yakındır.

Hal böylede oluncada dizi yapımcıları telif peşinde koşmaktansa yeni proje yapmayı daha uygun görüyorlar. Ben uzun bir süre diziler için böyle bir cezai yaklaşımın oluşacağına inanmıyorum.

Ben böyle bir işe kalkışmıyorum ancak dizi yayını yapsam dikkat edeceğim şey şu olurdu...
Dizi yayın gününden 1 hafta sonrasına kadar tekrarları yayınlanıyor. Bu 1 haftalık süre kanal için çok önemli. Çünkü bazı dizilerin tekrarları bile p1 de yayınlanıyor ve iyide gelir getiriyor. Ancak 1-2 hafta sonra talep hemen hemen tamamen düşüyor. İşte bu süre sonrasında kimseye dokunacaklarını sanmam.

netogretim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
dizi siteleri zor kapanır alanen yayınlanıyor sonuçta, dizileri yahoo, youtube dan çekipte daha kapanan dizi sitesi yok piyasada.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5