İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

dizin sitesi kuralım

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
elimdeki gDot.com adresine dizin kuracağım. tamamen insan düzenlemeli (human edited) olacak. dmoz gibi abuk bir işletme ve site yayınlama düzeni kesinlikle olmayacak. aklımda indexu scriptini kurmak var. gelelim konuyla ilgili sorularıma:

1- indexu gibi başka editor girişli ve sağlam bir dizin scripti tavsiyeniz var mı?
2- editor lerin aktif olması için gelir paylaşımı yapmayı düşünüyorum. aylık bazlı olarak pp ile sitenin o ayki gelirlerinin 65% ini editörler arasında eşit olarak paylaştırmayı planladım. bu işe yarar mı?
3- açılışta içerik sıkıntısı çekmemek için dmoz verilerini de yüklemek mantıklı olur mu?
4- editörler Türk ağırlıklı olacak. sizce katılım nasıl olur?
5- ve kimler destek olmak ister bu projeye?

şimdiden teşekkürler cevaplar için ...

site gelir dağılımı hakkında bilgi:
65% editörlere
10% geliştirme ve tanıtım masrafı
25% genel masraflar

Can

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1 - indexu saglamdir yanliz, yabanci bir dizin dusunuyorsan indexu nun limiti 5000 kategriye 30 bin link civarinda, daha fazla site eklemeyi dusunuyorsan ki eklemelesin yabanci dizin icin, indexu iyi bir cozum olmaz. (4 senedir indexu kullaniyorum)

2 - duruma gore ise yarayabilir. yarar hatta.

3 - dmoz verilerini yuklemen mantikli olmaz, cunku ozaman dmoz clone olacaksin hic bir sey degismeyecek dmoz scriptlerinden farkli olarak. Dmoz da ki linkleri alip descriptionlarini bastan asagi kendin yazarsan o zaman olur.

4 - parayi, endeksli olarak yuksek olur, arama.cc orneginde oldugu gibi. (yanliz orasida sacma sapan bir dizin o da ayri bi konu)

5 - web sitesi olmayanlar destek olabilir, cunku link eklemek ve ozellikle dogru kategoriye eklemek cok zor ve zaman isteyen bir is.

pembekedi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
hazır scriptten çok orjinal basit ve görsellik açısından da iyi bi script yazdırılabilinir belki.
dmozun tüm verilerini yüklemek pek iyi olmaz gibi geliyo bana.
katılım tanıtıma ve işin kalitesine göre orantılı olur.
ben destek olmak isterim. iyi yaratıcı dürüst projelerde olmak isterim çünkü.

GeneraL

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Bu Tarz projeye bir cok webmaster kalkıştık fakat hiç biri güzel bir yere gelemedi gercektende cok kaliteli bir dizin oluşturulur ve editor webmasterlar scriptide kendi sitelerine koyarlarsa gercekden de cok rahat bir şekilde büyür öncelikle o konuda bir grup oluşturulmalıdır. herkez kendi uzmanlıgında editorluk yapmalı ve kimse 2 den fazla yerde editor olmamalıdır. boyle bir projeye kalkışırsanız editorluk yapmak isterim.

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
proje yi bende desteklemek istiyorum elimden geldiğince yardım ederim

xxxx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
peki bişey soracağım dmoz verilerini nasıl yüklüyoruZ?

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
alpaym' Alıntı:
www.nicecoder.com adresinde bulabileceğin gayet güzel bir directory scripti. eskiler bilir desro network vardı. yurtdışında tanınan çok sitesi vardı o kullanırdı bu scripti.

xxxx' Alıntı:
dmoz extractor denilen programlarla veya dmozun rdf verilerini siteye entegre ederek. bazı programlar ise direkt eşzamanlı olarak dmoz içeriğini siteye yansıtabiliyor.

GeneraL' Alıntı:
Türkiyede bir çok proje hep taslakta kalıyor. adım atılsa bile bu seferde para harcanmıyor. domain gayet kısa ve akılda kalıcı bunu bir avantaj olarak görüyorum. önerilerini dikkate almaya çalışacağım

pembekedi' Alıntı:
r10 dada benzer bir öneri geldi. bu konudaki fikrimi linke tıklayarak okuyabilirsin.

Can' Alıntı:
sağol önerilerin için. dizin yükünü azda olsa hafifletmek için lokal dizinleri tercih etmeyi düşünüyorum. ilk lokal bölümler dil bazlı olacak. proje belli bir ivmeye eriştiği zaman ülke veya niş konu bazlı dizinlerde devreye sokulabilir. çeliknetin arama ccde yaptığı gibi link başına ödeme sistemi bana mantıklı gelmiyor. onun yerine genel performansa göre ödeme yapmak ve site gelirlerinin eşit dağıtılması motive edici faktörler gibi geliyor bana.

-----------------------------------

diğer mesaj yazan arkadaşlarada teşekkür ederim destek sözleri için...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi