sohbet odaları

Dizinler vs Subdomainler vs Yeni Domainler

tetal

1
Bilgiler
Katılım
6 Şubat 2003
Mesajlar
3,776
Reaksiyon
20
Puanları
0
Şube
Ordan, burdan..
251 Aydır Üye
SEO Dizinler vs Subdomainler vs Yeni Domainler?

Yeni siteniz için subdomain kullanmalı mısınız veya kullanmamalı mısınız? Kişisel fikrim kullanmamalısınız. Bazılıarı SEO için harika bir yol olduğuna inanıyor ve anahtar kelimede yüksek değer kazanacağını düşünüyor. Aşağıda artıları ve eksileri bulacaksınız.

Subdomainler
Subdomainler masrafsız ve istediğiniz kelimeye odaklanmanıza yardımcı olur. Eğer 'web hosting' kelimesine odaklanmışsam, siteme subdomain ekleyerek web-hosting.monetizers.com sahibi olabilirim. Arama motorları 'web hosting' kelimesini görecektir ve SEO sıralamasında faktör olacaktır - web-hosting.com adresine sahip olmanız gibi (bunun sebebi ilk kelime partisini adreste önemli saymaları).

Eksi yanı (ve bu konuda en önemlisi) bir çok SEO uzmanı arama motoru sonuçlarında spam yapmak için bu taktiği kullanıyor. Arama motorları bunun farkında ve spam sonuçları azaltmak için bunlara daha az önem veriyor.

Alan adları hala önemli web--hosting.com ( herkes domainlerde bunu -- unutmuşa benziyor!) gibi bir alan adı almak subdomain kullanmaktan daha iyidir. Subdomainler ana adresten pr konusunda katkı (pr gibi) edinmemekte.

Ayrıca diğer eksi etken subdomainlerin aynı IP adresinde yer alması yani bir site karalisteye girerse diğerlerinide etkiler!

Sonuncu olarak subdomainler sitenizin ayrı bir site olduğunu arama motorlarına unutturur; bu demektirki siteleriniz arası 4 ten fazla link verirseniz çapraz linklemeden ötürü ceza alabilirsiniz! Çok önemli bir SEO hatasıdır bu!

Dizinler
Dizinler sitenizin değerini arttırmak için bir yoldur (PR, içeri linkler,vs..). Dizinlerde subdomainlerde olan çapraz linkleme sorunu boy göstermez.

Yeni domain vs subdomain
Yeni domain veya subdomain başlangıçta aynıdır. Yeni adresler genellikle değişik IP adresine sahiptir ve buda bazı arama motorları için önem taşır (en azından bir kaç haftalığına). En iyisi işe yeni bir domainle başlamak.

Özetle: Subdomainlerden uzak durun, dizinleri sitenizin sıralamasını güçlendirmek için kullanın ve kelimelerinize odaklanmak istiyorsanız kesinlikle yeni domain alın.

makale http://www.monetizers.com/folders-vs-subdomains.php adresinden tercüme edilmiştir.
 
Bilgiler
Katılım
26 Eylül 2006
Mesajlar
5,893
Reaksiyon
96
Puanları
0
Şube
www.odatv.com
207 Aydır Üye
o kadar çok sitede subdomain gördüm..(Kişisel fikrim kullanmamalısınız) %90 ı dediğin gibi .....spam
 

sverdlow

Müptela
Bilgiler
Katılım
17 Kasım 2005
Mesajlar
2,778
Reaksiyon
0
Puanları
0
Yaş
43
Şube
Ankara/Kayseri
217 Aydır Üye
subdomain veya site.com/dizin gibi kullanımlardan şahsen uzak duruyorum.
ayrıca yazı güzeldi.
 

Xlerix

Şen Üye
Bilgiler
Katılım
4 Aralık 2007
Mesajlar
66
Reaksiyon
0
Puanları
0
192 Aydır Üye
tr.st bu güzel ve faydalı paylaşım için teşekkürler.
 
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst