İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

DMOZ her zaman iyi değildir.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Evet, iddialı bir başlık ama başıma geldi. Bir sitemi DMOZ'a önerdim ve 1 gün sonra dizine eklendiğini gördüm. Ancak editör arkadaşımız benim önerdiğim başlıkla değil domain.uzantı şeklinde ekleyivermiş.

Bunun neresi kötü diyebilirsiniz. Şöyle ki;

Google botu kategoriye domain.com şeklinde eklenen sitemin başlığını okumaktansa dmoz'a güveniyor ve sitemin ana sayfasının bulunduğu isteklerde link ve title olarak sadece domain.com görünüyor. Dolayısıyla en büyük SEO kozlarımızdan birisi olan title bütünlüğü bozulmuş oluyor. Buna bağlı olarak 3 aylık uğraş sonucu hedef kelimenizde 1. sayfaya çıkmış olmanıza rağmen 1. sayfadan bir anda düşüyorsunuz.

An itibariyle dmoz'a eklenmiş sitemin başlığını değiştirmeleri gibi gereksiz ve hiç aklıma gelmeyecek bir uğraşın içine girdim mecburen.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bu örnek aynı zamanda "DMOZ'da yer almak google sıralamalarına diğer etkenlerden fazla olarak etki etmez" tezini savunanları da yanıltabilecek bir durum.

Ben sitenin google'da sıralamalarda üstlere çıkmasında DMOZ'da yer almanın büyük ölçüde etkili olduğunu düşünüyorum.

Bu arada Dinçer umarım olumlu bir cevap alabilirsiniz.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Bu örnek aynı zamanda "DMOZ'da yer almak google sıralamalarına diğer etkenlerden fazla olarak etki etmez" tezini savunanları da yanıltabilecek bir durum.

Ben sitenin google'da sıralamalarda üstlere çıkmasında DMOZ'da yer almanın büyük ölçüde etkili olduğunu düşünüyorum.

Bu arada Dinçer umarım olumlu bir cevap alabilirsiniz.

Tersten düşünürsek çok haklısınız. Yine bu örnekten yola çıkarsak Google'ın DMOZ'a nasıl bir torpil yaptığı apaçık ortada. Title bilgisini DMOZ'dan okuyor ve sizin başlığınızdan daha çok güveniyor. Var mı daha ötesi?

DMOZ editörü siteismi.com şeklinde değil de hedef kelimem olarak link verseydi o zaman değmeyin keyfime.

Bu dezavantaj benim şu anki durumum için geçerli oldu.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
<meta name=”robots” content=”noodp”>
Ne kadar etkendir bilmiyorum ama kullandığınızda kendi belirlediğimiz title ile çıkmamızı sağlıyor.

Gookhan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Editör arkadaş muhtemelen senle aynı kelimeyi kasıyordur. Siten de sanırım onaylanacak içeriğe sahip olduğundan böyle bir yola başvurmuştur.

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Diğer arama motorlarını bilmiyorum ama Google, noodp etiketini dikkate alıyor ve siteniz ODP'de listelenen başlık - açıklama ile değil sitenizde kullanılan başlık ve açıklama ile listeleniyor.

Sitenizin DMOZ'a başvuruda belirttiğiniz başlıkla listelenmemesinin nedenini editörün kasması vs. gibi sebeplere bağlamak mantıklı olmasa gerek.
Konu ile ilgili olarak http://www.dmoz.org/World/Türkçe/guidelines/describing.html#titles ve http://www.dmoz.org/erz/sites/title.html adresleri size yardımcı olacaktır.

Forza FB

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
DMOZ iyidir ama bir şansızlık olmuş,editör'e mail gönderin isterseniz.mutlaka bir şekilde düzelticeklerdir.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
iyinetin yarısı dmoz editörü oldu herhalde artık fazla editörlere yüklenmeler olmuyor :D

Cagatay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
editörler kategorilerini yazsında ozaman o alanda işler yapalım :p

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Enteresan. Eski bir editör olarak DMOZ'a saygılarımı sunuyorum buradan. Talebim 1 günde sonuçlandı ve istediğim şekilde değişti title. Şimdi google güncellemesini bekleyeceğiz.

ejder

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=35264&hl=tr

Google kendisi belirtmiş, faydası olacaktır.

<meta name="robots" content="NOODP">

<meta name="googlebot" content="NOODP">

<meta name="googlebot" content="NOODP, nofollow">

Evet, iddialı bir başlık ama başıma geldi. Bir sitemi DMOZ'a önerdim ve 1 gün sonra dizine eklendiğini gördüm. Ancak editör arkadaşımız benim önerdiğim başlıkla değil domain.uzantı şeklinde ekleyivermiş.

Bunun neresi kötü diyebilirsiniz. Şöyle ki;

Google botu kategoriye domain.com şeklinde eklenen sitemin başlığını okumaktansa dmoz'a güveniyor ve sitemin ana sayfasının bulunduğu isteklerde link ve title olarak sadece domain.com görünüyor. Dolayısıyla en büyük SEO kozlarımızdan birisi olan title bütünlüğü bozulmuş oluyor. Buna bağlı olarak 3 aylık uğraş sonucu hedef kelimenizde 1. sayfaya çıkmış olmanıza rağmen 1. sayfadan bir anda düşüyorsunuz.

An itibariyle dmoz'a eklenmiş sitemin başlığını değiştirmeleri gibi gereksiz ve hiç aklıma gelmeyecek bir uğraşın içine girdim mecburen.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Dmoz faydalıdır kuşkusuz, ama ülkemiz editörleri malesef kendi keyiflerine göre davranıyorlar örneğin bir sürü sitem vardı ekli bugün baktığımda site içeriği değişmediği halde çıkarılmış ve rakip siteler gelmiş yerlerine :p kimse bana bunda art niyet arama diyemez, birinde ikisinde değil hepsinde öyle...

fairplay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Editör değillerki Onlar Bir Editör Kafasına Göre Site Kabul veya Red Etmememi Lazım
Hemde Dmoz Kaydı olsada Olmasada Değişen Bir Şey Yok İnsanlar Bunu Çok Büyütüyor.
Ayıyı Gören DAyı Yapıyor.Google ,yahoo Varsa gerisi Yalandır. :D
Sallayın dmozu Ya siten Dmozda Diye Maaş mı verecekler Yada Dmoz Popup açıp sitene Hitmi Gönderecek :D

Forza FB

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
fairplay , dmoz siteni mi kabul etmedi , pek sitemkarsın hoca :p

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5