İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

DMOZ'un Sıralamaya Etkisi

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Soru: DMOZ sıralamaya nasıl etki eder? Websitelerimle aynı kategoride bulunan içerikleri daha fakir niche sitelerin sadece DMOZ'a kayıtlı olmaları nedeni ile üst sırada yer aldıklarını görüyorum. Günümüzde DMOZ'a kayıtlı olmak imkansız bir hal almıştır, neden Google hala bunu kullanmaktadır?

Cevap: Dmoz konusuna giriş yapmadan önce belirtmek istediğim, bazen bir sitenin neden sıralama aldığını söylemek zordur. Google'ın insanlara backlinkleri veya alt backlinkleri gösteren bir link operatörünün olduğu bilinmektedir (link ":") Fakat burada tüm linkleri görüntülemiyoruz, webmater tool'da daha fazla backlink görüntülüyoruz.

Bu şekilde kendi backlinklerinizi görebilirsiniz, rakipleriniz ise sizin backlinklerinizin tam bir listesine ulaşamazlar. Bunun iyi bir düzenleme olduğunu düşünüyorum. Yani siz link: şeklinde tarama yaptığınızda DMOZ linkini görüp bunun sıralama nedeni olduğunu düşünebilirsiniz. Başka yüksek kaliteli linkler de olabilir, örneğin CNN, New York Times veya benzeri.

Bu nedenle Google, Yahoo veya diğer sitelerden tarama yaparak elde ettiğiniz backlinklere göre anlamlar çıkarmaya çalışmayın.

Şimdi biraz DMOZ konusuna değinelim. Dmoz, aynı zamanda Open Directory Project olarak da bilinmekte, zamanında insanlar için iyi bir kaynak olmuştur, fakat artık yaşını göstermeye başlamıştır.

Dmoz konusunda iki veya üç güncelleme yapılmıştır. Open Directory'nin bir sürümünde Google oradan verileri alıp değerler ekleyerek pagerank vs. ye göre sıralıyordu. Çoğu kişi bunu kullanmadı. Bu nedenle bu özellik büyük ölçüde kapatıldı. Şu anda sadece bir kaç özellik kullanılmaktadır. Örneğin: bazı Asya ülkelerinde biraz daha yavaş yazılması nedeni ile, dizini kullanarak görüntüleme yapmak daha hızlı olabilir. Bu gibi nedenlerle bu özelliği her yerde kapatamayabiliriz. Fakat bir çok Google özelliğinde kapattığımızı söyleyebiliriz.

Google bunların dışında DMOZ'u snippetler için kullanabilir. (not: snippet arama yapıldığında sayfa başlığının altında çıkan tanımdır) Örneğin; sitenizi robots.txt ile bot taramalarına kapatırsanız, sitenizi tarayamayız. Sayfanızın title ve benzeri verilerine ulaşamayınca, DMOZ'a snippetler için başvurabiliriz. Çünkü bu editorler tarafından kontrol edilen güvenilir bir dizindir. Dmoz'u snippetler için kullanıma kapatabiliriz, bunun testlerini yapıyoruz.

DMOZ'la ilgili bilinmesi gereken son şey, DMOZ'da yer alıyor olmak özel bir destek veya ödül anlamına gelmez. DMOZ'dan aldığınız backlink başka bir yerden alınan backlink kadar değerlidir. Sadece DMOZ daha yüksek pagerank değerine sahiptir. Bunun sonucu olarak DMOZ backlinki pagerankınızı arttırabilir. Fakat aynı pagerank değerini başka bir kaliteli siteden de alarak sağlayabilirsiniz. DMOZ herkes tarafından bilinen bir dizindir. Ama DMOZ'dan link almak bir zorunluluk değildir. Rakipleriniz DMOZ'da yeralıyorsa siz de diğer kaliteli sitelerden backlink almaya çalışabilirsiniz.

[YOUTUBE]KCY5pbAuYpk[/YOUTUBE]

EmiR34

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
68
Çok faydalı bir yazı olmuş. Okumaya devam ediyorum yarı yolda yorum yapim dedim :p

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
teşekkürler eif. açıklayıcı bir makale olmuş

blogger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Tabi dmoz kaydınızı onaylarsa buradakiler mümkün az önce 7. defa başvuru yaptım emailime her hangi birşey gelmiyor sadece ekliyip bekliyoruz ölüm sessizliği.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Tabi dmoz kaydınızı onaylarsa buradakiler mümkün az önce 7. defa başvuru yaptım emailime her hangi birşey gelmiyor sadece ekliyip bekliyoruz ölüm sessizliği.

Sonuç olarak yukarıda da yazdığı gibi DMOZ kaydı o kadar da gerekli değil.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Bilgi Eif'ini ve bu yazısını beğendi
Mümkün mertebe tüm içtenliğiyle rep de verdi

not: :)

war

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dmoz zaten torpilli bir olay, kaliteli bir sitemi kaç senedir sokamadım :)

z08g

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
google salak değil ya !! orada çalışan parlak doktoralı mühendislerin zaten hiç bir şeyden haberi yok..

takmayın dmoz 'u arkadaşlar, zaten yazı gayet iyi açıklanmış. :kahve:

Hobichat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Google nin dmoz u neden tercih ettiği üstüne durmamışsınız.. Google kategorileme sistemleri yahoo kadar ileri seviyede olmadığından.. Google kendi yapay zekasını geliştirebilmek adına dmoz un veritabanından faydalandı ve olay bitti. Bazı yapay zeka sistemlerinde bilgisayarın öğrenebilmesi için bir veritabanına ihtiyaç duymaktadır. Bu veritabanı üstünden sistem öğrenir, karar verir, kendini geliştirir ve alt yapıyı oluşturur. Yahoo da kendi dizinindeki verilerden faydalanarak kategorileme mantığını geliştirmiştir zaten.. Dmoz un googleye artısı editörler tarafından yani insan zekası ile oluşturulmuş mükemmel bir dizinleme sistemi olduğundan google tercih etmiştir.Ve kendi sisteminide buna yakın karar verebilecek yapıya sahiptir şuan.
Sizin dediğiniz gibi dmoz artısı vardır ama olmazsa olmaz değil yani. Kii ince düşündüğünüzde dmoz veritabanını binlerce site kullanıyor. Tek dizine giren site binlerce dizinde listeleniyor. Kaliteli sitelerdende link alıyorsunuz. Neyse makale için teşekkürler... Olaya biraz daha farklı bakmak bazı konularda ipucları elde etmenizi sağlayabiliyor.Hoşcakalın...

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Tek dizine giren site binlerce dizinde listeleniyor. Kaliteli sitelerdende link alıyorsunuz. Neyse makale için teşekkürler... Olaya biraz daha farklı bakmak bazı konularda ipucları elde etmenizi sağlayabiliyor.Hoşcakalın...

Değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum. Bundan 6-7 yıl önce Açık dizinin parlak dönemlerinde sitelerimizi dizine eklediğimizde çoğunlukla kabul edilirdi ve o dönemde çok yaygın olan DMOZ veritabanını kullanan sitelerden çok sayıda link alıyorduk ve sonuçları da kısa sürede arama motorunda görebiliyorduk. Bu durum sanırım artık eskisi kadar yaygın değil, az önce merak edip wm toolsdan backlinkleri inceledim, bu tarz sitelerden link göremedim. Wm tools'a yansımıyorsa backlink olarak geçmez herhalde. İngilizce siteler için durum farklı olabilir mi?

Google'ın yaptığı açıklamalar DMOZ özelliklerinin kullanımını tamamen kapatmayı düşündükleri yönünde. Tabii sadece arama motoru açısından açıklama yapılmış, adwords kısmının ne olacağı belirsiz.

Hobichat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum. Bundan 6-7 yıl önce Açık dizinin parlak dönemlerinde sitelerimizi dizine eklediğimizde çoğunlukla kabul edilirdi ve o dönemde çok yaygın olan DMOZ veritabanını kullanan sitelerden çok sayıda link alıyorduk ve sonuçları da kısa sürede arama motorunda görebiliyorduk. Bu durum sanırım artık eskisi kadar yaygın değil, az önce merak edip wm toolsdan backlinkleri inceledim, bu tarz sitelerden link göremedim. Wm tools'a yansımıyorsa backlink olarak geçmez herhalde. İngilizce siteler için durum farklı olabilir mi?

Google'ın yaptığı açıklamalar DMOZ özelliklerinin kullanımını tamamen kapatmayı düşündükleri yönünde. Tabii sadece arama motoru açısından açıklama yapılmış, adwords kısmının ne olacağı belirsiz.

Benim incelediğim Türkçe içerikli sektörel sitelerde özellikle rakiplerimde dmoz a giren siteler bir çok dizinde listeleniyor. Ve bunlar backlink olarak algılanıyor... Dmoza giren siteler google dizindede yer alması gibi yani... İngilizce sitelerde durumda bundan ibarettir bence.... Tabi bu dizine girme zamanıda çok önemli.. Eski siteler daha çok dizinde yer alıyor.. Sizin siteniz yeni ise bu dizinlerde daha yer almayabilir... Dmoz veritabanını kullanan dizin sayısında aşırı şekilde düşüşte meydana geliyor bunun sebebide google zaten. Yani alıntı içeriğin bir çok dizinde kullanılması.. Buda pek hoş bişi değil yani.. Google işini zaten yıllar önce dmoz ile bitirdi.. Yakında tekmeyi vuracak desene :deli

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
DMOZ devreden çıkıyorsa, buna paralel olarak diğer dizin siteleri de yavaş yavaş piyasadan kalkar o zaman, de mi Eif'im?

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Link aldığınız sitelere geri dönüş yaparsanız linklerinizin değeri bir kat daha artıyor. Yani siteniz dmoz da ekli ise sizde sitenizden dmoza link vermelisiniz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5