İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

DNS Problemi

bmedya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaslar bir problemim var konu hakkinda bilgisi olan yardimci olursa cok memnun olurum.
Serverimizda su an DNS problemi yasiyoruz.Kullandigimiz panel Plesk.Sorundan dolayi bir kac defa DNS ayarlarini yeniden yaptim ancak yine problem ayni.DNS Stuff dan whois sorgulamasi yapiyorum.Ayarladigim dns adresinde ayarladigim IP yi gosteriyor.Yani problem yok ancak herhangi bir domaini ayarladigim dnsye yonlendirdigimde yonlenmiyor sayfa bulunamiyor diyor.Sorun neyden kaynaklaniyor anlamis degilim.Bir bilgisi yada fikri olan yardimci olabilirse sevinirim.

T

trgy

Misafir
Yüzde doksan dns ayarlarında ip atamalarında bir hata vardır. sunucunuz nerede barınıyor? oradaki ekipten destek isteseniz daha çabuk sonuca ulaşırsınız.

Bir site adı vardı hatırladığımda yazarım oradan ne eksik ne değil bakılabiliyordu.

bmedya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sunucumuz Almanya/Strato konumlu.Oraya da mesaj attim ama su an calisma saatleri disinda oldugu icin bugun cevap vermezler buyuk ihtimal.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Dilersen buraya yaz veya pm olarak site adresi verebilirmisiniz kontrol edelim?

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
e-sayfa.net uzun zamandır alman sunucu ile çalışıyor, istersen destek alabilirsin

bmedya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sanirim bu problem genelde Almanya sunuculardan kaynaklaniyor.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Lokasyon kaynaklı değil benim hem almanyada hemde tr de var sana pm le gönderdiğim şekilde yapınca sorun kalmadı. Oysaki buna benzer sorunu bende yaşıyordum.

mehmet-ali

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Lokasyon önemli değil önce alan adı firmasından ns kaydı yapman gerekiyor. Bu kaydın olup olmadığını aşağıdan kontrol edebilirsin :

Nameserver adresinin : ns1.deneme.com olduğunu varsayalım.

http://reports.internic.net/cgi/whois?whois_nic=NS1.DENEME.COM&type=nameserver

adresinden alan adı tarafında kaydın olup olmadığına bakıyoruz.

Eğer Kayıt varsa :

Server Name: NS1.DENEME.COM
IP Address: 77.88.99.100
Registrar: ONLINENIC, INC.
Whois Server: whois.onlinenic.com
Referral URL: http://www.OnlineNIC.com

Şeklinde nameserver a tanımladığın ip adresini görebilirsin.

Eğer kayıt yok ise

No match for nameserver "NS1.DENEME.COM".

yazar.

Alan adı kayıt firmasından ns kaydı yaptıktan sonra son olarak DENEME.COM un hostunun olduğu sunucunun DNS'ine yine ns1 ve ns2 olarak A record eklemen gerekli.

Problem kalmayakcaktır.

Sorun olursa bakalım.

bmedya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sorunu buldum.Sorun firmadan kaynaklaniyor.Bugun SSHden dnsdomainname kodunu verdim ve karsima server.stratoserver.net geldi.Adamlara sordum mail yoluyla.Biri domain reseller paketinden almaniz lazim bunu alirsaniz kendi domaininizi IP nize atayabilirsiniz dedi.Digeri de canli destek yoluyla lutfen aldiginiz o maili ignore edin boyle birsey yok dnsdomainname degisemezsiniz dedi.Ama bildigim kadariyla etc/hosts icinden bir yerden degisebiliyorduk yanlis hatirlamiyorsam.Yardimci olabilecek bir arkadas varmi?

mehmet-ali

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
dnsdomainname komutu hostname'in nin son kısmını gösterir. Bunu

hostname yeni.sunucu.com

diyerek değiştirebilirsin ayrıca /etc/hosts içinden görebilirsin.

bmedya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hostname ile zaten degistirdim.hostname ile farkli isim dnsdomainname ile farkli isim veriyor.

mehmet-ali

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
bu farklı bile gösterse dns in çalışmasını etkilemez ki. Dns adresini filan atarsan özelden bir bakalım.

Merak edenler için;

-- Problem firewall'dan DNS (53) portu kapalı olduğu içinmiş. Düzelttik.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5