İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Doğal Arama Sonuçlarının Geleceği

dentizm

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Merhaba Arkadaşlar,

Hepinizin bildiği gibi mobil kullanıcıların çoğalması ile birlikte, Google arama sonuçlarında üst tarafta 4, alt tarafta 3 reklam, illere ve sektöre göre değişiklik gösterse de 3 tane de full spam olan konum/rehber sayfası döndürmeye başladı. Önceden 1. sırada olan siteler şuan 8. sıraya geriledi, "ilk 3 içerisinde olayım yeter" dediğim kelimelerde bu hesaba göre 10. sıradayım. Kullanıcının doğal arama sonuçlarını görmesi için biraz çabalaması gerekiyor, in in bitmiyor sayfalar. Para verenler yukarıda olsun lafımız yok ama 7 sonuç sonra doğal aramaya geliyorsak bu işte bir terslik var.

Google'a içerik ekleyen, algoritmasını geliştirmesine yardımcı olan bizim gibi insanlar ne yapacak ?

Yıllardır SEO öldü diyorlar, bence ölmedi ama can çekişiyor....

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Google arama motoru olmaktan çıkalı çok oluyor. Eğer reklam veren bir konu hakkında (mesela otel sitesi) bir siteniz varsa sizi ilk sıralara çıkarmıyor, sizin potansiyel reklam veren olduğunuzu düşünüp reklam sayesinde ilk sıralarda görünmenizi teşvik etmeye çalışıyor. Diyelim ki googlea reklam vermediniz ama o konuyla ilgili (diyelim ki oteliniz bir ilçede ve ilçe ismi aranınca üst sıralarda çıkan bir site) bir siteye reklam verirseniz o siteyi de aşağıya çekiyor. Bunlar benim şahsi izlenimlerimdir.

dentizm

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Google arama motoru olmaktan çıkalı çok oluyor. Eğer reklam veren bir konu hakkında (mesela otel sitesi) bir siteniz varsa sizi ilk sıralara çıkarmıyor, sizin potansiyel reklam veren olduğunuzu düşünüp reklam sayesinde ilk sıralarda görünmenizi teşvik etmeye çalışıyor. Diyelim ki googlea reklam vermediniz ama o konuyla ilgili (diyelim ki oteliniz bir ilçede ve ilçe ismi aranınca üst sıralarda çıkan bir site) bir siteye reklam verirseniz o siteyi de aşağıya çekiyor. Bunlar benim şahsi izlenimlerimdir.

Benim böyle bir izlenimim olmadı. Son zamanlarda çok para odaklı olmaya başladı zaten, sizin dediğiniz de olabilir.

Seo yapmanın da pek mantığı kalmadı ya da ben yoruldum artık, bilemiyorum....

Shop Uzmanı

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tek bir açıklaması var. Google seo ile uğraşmayın reklam verin diyor. Bu sebeple seo yapanlarla bu kadar uğraştığı yetmiyor reklam sayısını çoğaltıyor, konumdu haritaydı , wikipedi ve bazı sitelerden içeriği alıp üste koyuyor, hava durumu ve olimpiyatlar, maç skorları gibi bir çok aramada durum ortada. Bir yandan kullanıcı googleden çıkmadan işini görsün diğer yandan reklam payınında tamamını alayım diye düşünüyorlar..
Bizlerin web siteleri sayesinde sınırsız konuda kaynağa zaten sahip ve istedikleri ziyaretçi eğilimlerini zaten elde ediyorlar. Geriye tek birşey kalıyor. bir sonraki hamlemiz şu olsun. Yıllar içinde dünyadaki aranma hacminin büyük bölümünü zaten ele geçirdiler, Türkiyede ise rakipleri yok gibi birşey. Son zamanlarda yaptıkları artık abartınında ötesinde.. Allah hepimize kolaylık versin..

dentizm

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Bu işten en büyük zararı reklam verenler görecek gibi geliyor bana, yine kazanan Google olacak. Bekleyip görelim, başka bir şey gelmez elimizden...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5