İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Domain alirken Dikkat

A

Airborne

Misafir
Selam,
aranizdan kac kisi domain alirkan marka olup olmadigina dikkat ediyor? Eger etmiyorsaniz dikkatli olmalisiniz. Cünkü 1500€ dan baslayan cezalara carptirilabilirsiniz.

Eger bir isim International olarak markalastirilmissa hangi uzantisi olursa olsun almaniz suctur. Cünkü marka sahibi o ismin haklarini uluslararasi almis, onun icin para ödemis.

Iste bir ismin TM olup olmadigina bakmak icin asagidaki adresi kullanabilirsiniz. Bu adres Sedo tarafindan tavsiye edilir.

https://www.smdnet.de/frameset.show

Suchbegriff eingeben yazan yere istediginiz kelimeyi aratabilirsiniz. IR veya EU yazarsa o kelimenin domainlerini almaktan vazgecseniz iyi olur.

S

sedef

Misafir
peki ya marka tescil tarihinden önce alınan domainler ne olacak?

mk++

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
cok onemlı bı konu ama tam olarak anlayamadım almanca ıngılızce bıkaynak varmı acaba otarz bır domaınle ılgılenıyorum ama

A

Airborne

Misafir
sedef' Alıntı:
peki ya marka tescil tarihinden önce alınan domainler ne olacak?
Marka tescilinden önce aldiysaniz marka sahibine gönül rahatliyla satabilirsin
Ingilizce kaynak olarak domain law diye aratin.
Binbir türlü kaynak var.
Cok dikkatli olunca bence

@desperrado
:) valla sen o domaini sil bence. Dedigim gibi basin agrir demiyorum ama agriya bilir. Kafan dinc olur hic olmazsa. Ben böyle 30 kadar domainimi sildim. Bu siteden bularak
Zamaninda bende hatalar yaptim. Önemli olan zarar almadan kurtulmak

desperrado

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
walla sagol baba ben ne dıyeyım şimdi baska seylerı arıyorum.Bı domaın bulsam guzel bır forum domaını

HONEYMONEY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet yani adam tr ye gelip bizden nasıl 1500 euro alacak,
birde bilmeden aldıysak suçmu? sonuçta her boş domaini ,markamı değilmi diye araştırmak biraz zor.

A

Airborne

Misafir
HONEYMONEY' Alıntı:
evet yani adam tr ye gelip bizden nasıl 1500 euro alacak,
birde bilmeden aldıysak suçmu? sonuçta her boş domaini ,markamı değilmi diye araştırmak biraz zor.
Domain Law a göre, bir kisi domaini kayit ederek tüm sucu bastan kabul etmis oluyor

Kaynak: http://www.domain-recht.de/recht/index.php

Ayrica googlexxxx ler kesinlikle yasak. yada cobacola.com gibi. YUkaridaki adreste nelerin alinip alinmayacagi yaziyor. Ama ne yazikki almanca. Fakat google ile translate edebilirsiniz.

Türklere yaptirimlari yine ayni. Whois e bakiyorlar. Oradaki mail adresi ile iletiseme geciyorlar. Eger whois bilgileri dogru degilse, ödemenin yapildigi Kredi Karti ile yada banka hesabiyla. Yani direkt bankadan aliyorlar adresi.

Domain alip satan, yada webmasterlik yapan her kisinin dikkat etmesi gereken bir husus. Cünkü markalar uluslararasi tescil ediliyor. En tehlikelileri o.

Eglence-Siteleri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@ Airbone
Almanyadaki yasalar zaten ayri bir dert. Forumda kullandigin isim bir marka ismi ise forum sahibine bile dava aciyorlar ya da uyari gönderiyorlar.

Peki bu tür markalari ücretsiz kontrol edebilecegimzi bir yer var mi bildiginiz ?

A

Airborne

Misafir
Eglence-Siteleri' Alıntı:
Peki bu tür markalari ücretsiz kontrol edebilecegimzi bir yer var mi bildiginiz ?
Ilk mesajimda nereden kontrol edilebilecegini gösteren bir adres verdim.
Herkes bu konuda cok dikkatli olmali. Cünkü gercekten artik marka sahipleri cok titiz davraniyorlar. Yaptirimlari ne yazikki artirdilar.

Eglence-Siteleri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Airborne' Alıntı:
Ilk mesajimda nereden kontrol edilebilecegini gösteren bir adres verdim.
Herkes bu konuda cok dikkatli olmali. Cünkü gercekten artik marka sahipleri cok titiz davraniyorlar. Yaptirimlari ne yazikki artirdilar.

O ilk adresi aldim da anca E-Maile ücretsiz gönderiyor. Oraya buraya sahte olsa Email vermeyi sevmiyorum. Diger yöntem ise para vererek. Ama olmadi Email verecegiz.

Zor bir olay tabi. Ama yurt disinda mesela namecheap.com da öyle trademarkli bir domain alirsaniz atiyorum google-arama.com
adamlar direkt söylüyor bu kelime korunuyor domain alinamaz diye. Email atiyorlar isterseniz bir kontrol edelim alinabiliyorsa alalim diye.

Tabi dikkat etmek veya öyle domain varsa bas agrimadan satmak lazim

A

Airborne

Misafir
@Eglence-Siteleri

Sayfa acildigi zaman Kostenloser Markencheck in yanindaki Suchbegriff Eingeben yazilan yere aranacak kelimeyi girmen gerekli

cınaroğlu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yurt dısındakı surf sıtelerını gezınsene bırsuru google ıle ılgılı domain var onlara nıye bısey olmuyor???

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
marka olarak dediğinizden kastınızda bir eksiklik var sanırım.. Firmalar isimleri sektör olarak kapatabilirler. Örnek olarak Dedikodulu meyhanesi özel olarak tescillenmiştir.Beş yıl kadar önce bir kişi bu isimle bir meyhane açdı ve dava açıldı kendisine.Marka koruma yasasına görede mecburi isim değişikliğine gitti..

Ama internet ortamında bu kadar katii kurallar yokdur düşüncesindeyim.Örnek olarak. mynet.com sitesi başkasında mynet.net sizde. Logusunu çalmadıkça içeriği kopyalamadıkça, rakip ve taklid izlenimi yaratmadıkça hiç bir suç yok.Kopyalasanız bile markasını çalmadıkça yinede sorun olmıyacaktır.. Ayrıca mynet.com internet hizmetleri olarak tescilliyse, siz gidip mynet süt ürünleri sitesini gönül rahatlığıyla da açablirsiniz..

Yinede yanlış bilgi vermek istemem. bunlar benim bildiklerim ve görüp yaşadıklarımdır.

A

Airborne

Misafir
beceriksiz_acemi' Alıntı:
Yinede yanlış bilgi vermek istemem. bunlar benim bildiklerim ve görüp yaşadıklarımdır.
Yanlis bilgi veriyorsun ne yazikki. Keske Almancaniz olsaydi da Sedo nun kendi forumuna girip kac kisinin ceza yedigini görseydiniz.
Ben bunlari kafamdan türetmiyorum. Hep kaynak gösteriyorum. Kimsenin zarar görmemesi icin. Ama lütfen kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. Aranizdan kac kisi kalkip bir avukata sorduki?
Iste bu yüzden önce arastiralim sonra yorum yapalim. Ben uzun yillara varan tecrübelerime dayanarak bu basligi actim.
Mynet kelimesi Almanya da 3 EU capinda 2 olmak üzere toplamda 5 kere marka tescili yapilmis. IR olarak yapilmamis dikkatini cekerim.
Internette bir sürü site olabilir. Onlarin ceza almadigini nerden biliyorsunuz?
Bilemezsiniz...

Buyrun bu asagidaki sitede Alman mahkemelerinin actigi davalar mevcut. Sitelerin hangi ülkede oldugu önemli degil. Her ülkeye ceza yolluyorlar

http://www.aufrecht.de/4266.html

Parking e almak ticari bir amac icin kullanilmak demektir. Bundan haberiniz varmiydi?

tolgahat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yanlısım varsa duzeltın. Beyaz saray'ın Turkce karsılıgı nedir ? - whitehouse.com

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5