İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İpucu Domain Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz.?

Dksy

0
İyinet Üyesi
Katılım
22 Mart 2016
Mesajlar
184
Reaction score
0
Konum
Antalya
Merhaba Arkdaşlar:
Domain sektörünün ülkemizde artık yavaş yavaş canlanmaya başladığı son zamanlarda yeni uzantılarında çıkmasıyla domain regleyenlerde önemli oranda bir artış oldu. Peki yeni bir domain alırken nelere dikkat etmemiz gerekir bunları kısa kısa maddeler halinde açıklamaya çalışalım.

1. .com Uzantılı Domain
.com uzantılı domainler yeni uzantılar çıksada popülerliğini korumaya devam ediyor hatta dahada değerleniyor. Kaliteli bir site açmak ve hedefinizide yüksek yutuyorsanız .com uzantılı domain almayı tercih edin.

2. Kısa ve Anlamlı Domain(Max. 12 Karakter)
Karakter sayısı az olan domainler daha makbul olarak kabul edilir. Maksimum 12 karakteri geçmeyen ve anlamlı domainleri tercih etmek siteniz açısından olumlu katkı yapacaktır ayrıca akılda kalıcılık oranı yüksek olmasından dolayı bazen arama motoruna ihtiyaç duymadan direk olarak sitenize gelen trafikte olumlu katkı yapacaktır. Tabi ki sadece alan adınızın kısa olması bir şey ifade etmeyecektir sitenize gelen ziyaretçi güzel içeriklerde bulmalıdır.

3. İçerikle Uyumlu Alan Adı
Sitenizin içeriğiyle uyumlu alan adını seçmeniz sitenizin kalitesi açısından önemlidir. Bir e-ticaret sitesi açıyorsanız ismini kebapzade.com yapmazsınız. Hangi sektöre hizmet edecekse anahtar kelimeler in içerisinde olması sitenize avantaj sağlayacaktır.

4. Rakam veya Tire Kullanmayın
2000 li yıllarda popüler olan tire(-) kullanmak günümüzde popülaritesini yitirdi. Yeni domain alırken veya düşen domainlerden alacaksanız tirenin olmamasına dikkat edin.
Rakam içeren domainlere gelirsek istisnalar dışında pek tutmaz onun içinde iyi bir uyum yakalanması gerekir ilk aklımıza gelen n11.com veya haber7.com bunlarda kullanılmış diyebilirsiniz birisi 3 karakterli diğeri de markalaşmış bir domain iyi bir ahenk sağlamışlar. Sizde bu ahengi yakalayabilirseniz alın ama istisnalar genel kaideyi bozmayacaktır. Rakam kullanılan domainlerin pek tercih edilmediğini aşikardır.

5. On Sene Sonrada Gözünüzde Işıldaması
10 Sene Sonra aldığınız domaine baktığınızda iyi almışım deyip ilk günkü aldığınız keyfi veriyorsa domain muhtemelen güzeldir. İyi bir seçim yapmışsınızdır.

6. Önceden Adsense Banı Varmı
Düşen Domainlerden alırken gözünüze kestirdiğiniz domainin geçmişinde nasıl bir site olarak kullanıldığını araştırmak gerekir.
blacklis.com üzerinden alacağınız domainde adsense banının olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
screenshots.com sitesinden de sitenizin daha önce nasıl bir site olarak kullanıldığını görebilirsiniz.

Domain almadan önce yukarıda belirttiğimiz özelliklere dikkat edersek daha doğru bir tercih yapmış olabiliriz. Eksik bulduğunuz ve eklemek istediğiniz maddeleri yorum olarak yazarsanız gerekli düzeltme ve eklemeleri yapabiliriz.

Emeğime Saygı: Kaynak

SAYGILARIMLA / Dksy
 

Bora

0
Yasakli Uye
Katılım
13 Aralık 2015
Mesajlar
504
Reaction score
0
Konum
Manisa
[MENTION=73245]Dksy[/MENTION]; faydali bir yazi olmus,en kisa surede sabitliyecegim.Tum uyelerimiz faydalansin


ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

KingRator

0
İyinet Üyesi
Katılım
25 Mayıs 2010
Mesajlar
96
Reaction score
2
Konum
OMÜ
domain alırken fiyatdan ziyade şirketin destek seviyesine bakmak en önemlisi. şuan 2 domainim 1and1 de. süresi bitsin de kurtulim diyorum. transfer kodu vermiyorlar
 

Dksy

0
İyinet Üyesi
Katılım
22 Mart 2016
Mesajlar
184
Reaction score
0
Konum
Antalya
domain alırken fiyatdan ziyade şirketin destek seviyesine bakmak en önemlisi. şuan 2 domainim 1and1 de. süresi bitsin de kurtulim diyorum. transfer kodu vermiyorlar

O firmada her nedense bir çok insan sorun yaşıyor, isimtescil.net veya yoncu.com tavsiye ederim size.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst