İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Domain Name Registration ? Kritik

S

SempatiX

Misafir
Bir shell müşterim firmasını değişip bana geçmek isteyince seski shellcileriyle aralarında şu konuşma geçiyor ( domaini shellcisine aldırmış )

- Ben başka yere geçmek istiyorum domainimin şifresini verir misin ?
- Domain senin degilki ne diye vereyim ?
- Ne deme kbenim değil parasını ben verip şifrelettim ?
- Hayır sadece size kiralamış olduk domaini.
- Bu nedemek oluyor ya ?
- Ya bizle devam edersin domainle birlikte yada kapıyoruz sunucunu, domainide unut !
- Ben başka yere geçmek sitiyorum..!
- Sunucunuz kapatılmıştır size iyi akşamlar.

Bu tür olaylar Türkiyede sık rastlanıyor. Bir zamanalr dayshell bunu yapıyordu hatta bir abimede yapmıştı gerçi karşılığında 15 domaininede biz el koyduk onların ama ortada güven yok. Hem onun yaptığı hemde bizim ki ! Sonucta bizde onun domainlerini alabildik. En iyisi yabancı şirketlerle çalışmak. ben godaddy.com u tavsiye ederim. Aslına bakarsanız turkticaret.net dede 4 domainim var oradanda bir sorun çıkmadı şimdiye kadar ama şu var orası içinde. Bir arkadaşım bir domain için şunu söylemişti bana "benim halam turkticaret.net de yetkili. Eger canımı sıkarsa domainini alırım onun." (buda bir arkadaşıyla dövüştükten sonra sölediği söz) O yüzden birşey diyemiyeceğim turkticaret.net için ama ben şahsen bir sorun yaşamadım.

HitcH

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
radres' Alıntı:
Bunu zaten directi yapmadı. Directi'nin resellerı yaptı. Onun kontrolündeydi domainim. Daha doğrusu adam ortağımdı. Adamdan ayrılmak için o resellerdaki kullanıcı adıma taşıdım. Sonra vay sen nasıl kendi kullanıcı adına taşırsın diye domaini üstüne aldı. 1 gecede 2 kere el değiştirdi yani domain. Registrar-lock'u koydu ana reseller şifresini değişti ortada kaldım.

Bu durumda ne yapabilirim? Yanlış hatırlamıyorsam senin de resellerın vardı o Directi'nin resellerında. 2001 yılında kayıt edilmiş bir domain ve 2001-2004 arasında benim adımaydı daha sonra güvenip adamın üstüne verdim. 1 hafta önce 10 saatliğine yine benim adıma geçti daha sonra üstüne aldı daha da vermedi.
Merhaba. Sorun görüldüğü gibi directi'den kaynaklanmıyor. Turkiye'de directi'nin bayii olan birisinden kaynaklanıyor. En Iyisi Directi'den direk ana reseller almak. Örnegin benim internetteyiz.biz'de de domain resellerim var. Herhangi bir sorunla karsılasmadım. Ama bu durumda 3. Şahıslar dilediği taktirde araya girebiliyorlar. Senin olayda oldugu gibi.
Birde directi'de Kendi resellerim var. Domain basına 0.50 $ fazla oduyorum ama herhangi bir korkum yok. Internetteyiz.biz sitesinde 6.50 $ iken ben 6.99$'a alıyorum. Yanlıs anlasılmasın Internetteyiz.Biz guzel bir firma. Her turlu yardımcı oluyorlar. En azından bana karsı öyleler :) Senin durumuna gelince : Bence Durumu Directi'ye bildir. Su bayii'niz bu sekilde bir olay yaptı diye. Belki bir sonuc alabilirsin. Güzel bir dille bu olayı anlatabilmen lazım. Baktın olmadı domain reselleri oldugun kisiyi, yani domainine el koyan kisiyi bulup bir guzel dövdükten sonra sifreni alabilirsin. Baska caren yok gibi. Ama önce 1. Seçenegi yap. Ondan daha önce bu firmanın kim oldugu yazarsan diğer arkadaslarda o firma'dan uzak dururlar. Ve böyle bir sorunla karsılasılmaz.

pembekedi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Evet sempatix çok doğru yazmışsın. Çok iyi harika bilinen şirketler bile yapıyor bunları. domainimi kitledikleri ve vermedikleri zaman çok sinirlenmiştim. Parasnı veren benim herşeyi bana ait diyordum onlar da hayır sana ait olmuyor parasını versen bile diyorlardı. Böyle şeyler sadece türkiyede var herhalde. Domaini hostu zaten %90ı reseller satıyor e ne gerek var o zaman direkt yurtdışından almak lazım. Bilip de tavsiye edeceğiniz domain için yerler varsa buraya da yazın arkadaşlar yakında domain alıcaz biz de.

muratozcirpici

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben her zaman söylüyorum. Direk registrant ile bağlantı kurulamayan bir firmadan domain kesinlikle almayın. Çok başınız yanar.... Kolay kolay da bir şey ispat edemezsiniz...

Ben Godaddy ile çalışıyorum. Açıkçası bana kusursuz mükemmel bir hizmet veriyorlar. Sadece fiyatlarında 1 $ gibi bir fark oluyor. Ama onunda belli zamanları var mesela bu ay .com .net .org domainler 1 $ pahalı diğerleri 2 $ daha ucuz. ama gelecek ay tam tersi olacak. Bu gibi değişiklikler yaparak diğer domainlerinde piyasa olmasını sağlıyorlar. Bana göre piyasada 1 numara. Hem arayüzü hem ns değişikliklerinin hemen aktif olması çok işime yarıyor. Mesela 2 dk içerisinde bir domain alıp kullanıma açabiliyorsun :D Ödemeyi Paypal ile yapabiliyorsun veya kredi kartı ile yapabiliyorsun. Kesinlikle güvenilir. Emin ol sitenin hiti 1 milyon da olsa Godaddy den sorun çıkmaz.. Ama sen şifreleri felan çaldırırsan orasını bilemiyeceğim...

Yani benim favorim Godaddy...

SaLvaDoR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben 6 sene önce ilk domainimi Türkiyeden bir siteden yani 3. şahıs tan almıştım ve çok fazla başım ağrıdı ki herif güvenilir olarak bilinen bir adamdı , baktım olmayacak o domaindeki siteyi kapattım daha fazla büyümeden , ne yaparsanız yapın ama kesinlikle 3, şahıslardan domain almayın yabancı güvenilir şirket istediniz biz söyledik bu şirketler domaininizin üzerine yatması IMKANSIZ . domaininiz hek lense bile alabiliyorsunuz daha fazla soruya gerek yok bence .

krake

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben ilk domaini sidenet.net den aldım ,direkt enom'da kaydediyorlar ve bağımlılık ortadan kalkıyor ,şifremi sitediğim zaman enomda değiştiriyorum vs. tamamen kontrol bana ait, başka bir yerden domain almıştım, ne domaini yönlendirebiliyorum nede başka birşey ns leri alan kadar ne çektim, tr. alacaksanız sidenet 'den alın derim, tabii başka host firmalarıda bu şekilde kaydediyor olabilir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5