İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Domain Name Registration ? Kritik

D

dtrade

Misafir
Sevgili Forumdaşlar,

Bir Soru ile tekrar birlikteyiz , lafı uzatmayayım

Bir Domain Name Aldık, ornegin ismimiz.com ve biz önemli birisiyiz (ben değilim kesinlikle)

Bunu gittik hasbel kader bi hostingciden aldık (onlar bizim yerimize aldık) paramızı verdik.

Bizim sayfamız da hasbel kader populer oldu ve tıklanır oldu. az buçuk kıymetlendi.

Şimdi DOMAIN NAME cilerin UZMANLARINA soruyorum.

Bu bizim ismimiz.com 'u aldığımız yer bu ismi kendi üzerine geçirirse ne olur. pat diye ortada kalır öyle aval aval bakar mıyız?

DOMAIN NAME REGISTRATION işini herhangi bir hosting firmasından veya internetten bulduğumuz herhangi bir yerden, veya amcamızın oğlunun tanıdığı yerden yapmak uygun mudur?

DOMAIN REGISTRATION işini nereden nasıl yapalım ki , işimizi sağlam kazığa bağlayalım biz istemedikçe başkası alamasın DOMAIN NAME 'ı aldığımız yer bizi suistimal edemesin.

Örneğin AMAZON.COM 'un sahibinin kim olduğu bilinir bu isim başkası tarafından alınsa da çalınsa da geri alınabilir, fakat orta derecede bilinen bir site bu durumda kritik risk sınırındadır. Bu hususta ayrıca çalınmaya karşı da ne yapılabilir.

Yani Kısaca, En sağlam ve En resmi

1. Nereden Alınır?
2. Nasıl Korunur?

Bu sorunun cevabını lütfen bilgi verici açıklayıcılıkla

Sizin pratikte ne uyguladığınızla

Ve Yaşadığınız örneklerle

açıklarmısınız lütfen , cevaplayanlara çok teşekkür ederim.

HitcH

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Yabancı sitelerden Ve ICANN Onayllı firmalardan almak gerekir.
Örn : Directi.com
Godaddy.com vs.
Turkiye'de bir firmadan alırsanız yapacak birseyiniz yok.. Ancak Fatura alırsanız ve fatura'da belirtilirse domain ismi belki kurtarabilirsiniz.

HitcH

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Ben Pratikte Directi.com ile calisiyorum :) Ve cokta memnunum. Aramızda kimse yok. Oh ne guzel. Directi ve ben :)

SaLvaDoR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Godaddy
Directi
directnic
enom
gibi yerlerden alınca pek bi düşünmene gerek kalmıyor hek lense bile geri alabiliyorsun
ben godaddy yi kullanıyorum .

Chatturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba;

Özellikle Türk firmaları yapıyor bunu. Domaini sizin adınıza alıyorlar ancak aslında sizin domain üzerinde bir kontrolünüz yok, çünkü administrator maili olarak kendi mailleri yazılı. Bu sorunla ben o kadar sık karşılaştım ki. Domainlerle ilgili bir websitem var: www.turkishdomains.com . Siteye satılık domain ilanı bırakan kişinin domain üzerinde yetkisi olması gerekiyor (domain admin e-maili ona ait olmalı) Ama 10 kişiden 4 ünün böyle birşeyden haberi bile yok. Örneğin www.sidenet. *** dan almış domaini. Onun ismine ancak bu domainin admin e-maili : info@sidenet.***. Sidenet istediği zaman domaini üstüne geçirebilir. Administrator e-maili kiminse domain onundur.

Birçok Turk domain reseller firması aynı şeyi yapıyor. Dolayısıyla bu işi hakkıyla yapan Türk firmalarını iyice araştırın bence. Turkticaret bile Türkiye'nin büyük bir firması olmasına rağmen geçmişte birçok domaini yutmuştur (şahsıma ait bir domainde dahil)

Ben yurt dışından domain alarak bu sorunu aştım. Tavsiye edebileceğim firmalar :

www.dotster.com (Mükemmel müşteri hizmetleri ancak fiyatlar pahalı, korumalar orta düzeyde, domaini kaybederseniz, çaldırırsanız, geri alma konusunda şansınız yüksek)
www.godaddy.com (Orta düzeyde yardımcı olurlar, servisleri hafta sonları çalışmaz, domaini kaybeder ya da çaldırırsanız, unutun o domaini, ancak sitenin kendisi normalde güvenlidir, domaine el koyma gibi birşey söz konusu değil, fiyatlar normaldir.)
domains.aplus.net (Müşteri Hizmetleri konusunda aşmış adamlar, siteye girer girmez yanda chat açılıyor, herhangi bir sorunun yoksa bile, orda havalar nasıl dersin, adam başlar anlatmaya :) Domain ücretleri ucuzdur.)

Daha birçok firma var. Özetle yabancı domain firmaları (registrar) genelde güvenlidir.

D

dtrade

Misafir
Godaddy
Directi
directnic
enom

güzel peki bu aldığınız yerleri içinde en memnun kaldığınız hangisi ? onu da yazamısınız?

ve bu firmaların hiç birinin yamuk yapmayacağı nereden malum , örneğin elimdeki domain bir anda gunde 20.000 - 50.000 - 250.000 hit alan bir site oldu. fakat ticari faaliyet yapmadığı için resmi olarak çok bilinmiyor. ve bunlardan biri gitti bu senin değim benim dedi.

yani hakkımı nasıl ararım doğrudan ICANN a şikayet mi ederim ?
(paranoyakmıyım?)

örnegin yahoo.com un yada atıyorum first.com 'un sahibi de mi Godaddy den alıyo?

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
ben bundan yıllar önce yeni bir firmaya domain aldırmıştım.
işi bilmeyen bir şirketti.
bi kaç kez domaini üzerime yapmalarini istedim.
yapildi.
tabi haftası çıkmadan heklendi.
tabi geri aldık falan filan.
o yüzden bende asla domainlerimi turk firmalarından almamayı şart koydum kendime.
o dönemlerde sırf bu inadım yüzümden şu anda 1 numara olan bir çok domaii alamadım.

ama yinede büyük bir pişmanlığım yok.

D

dtrade

Misafir
abi zaten türk firmalarını geçtim hiç biri direct çalışmıyo.

da mesela yabancılarda da fiyat farklılıkları var birinde 8$ birinde 15$ birnde 18$

e şimdi bu domain işi standartsa bu fiyat farkı niye?

ustek de bi arkadaş godaddy den alma çalınırsa unut domaini demiş bak şimdi bu önemli

ben istiyorum ki iş garanti olsun , daha doğrusu garanti işi en ucuza tabii :)

yazanlara da teşekkür bu arada.

HitcH

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
dtrade' Alıntı:
Godaddy
Directi
directnic
enom

güzel peki bu aldığınız yerleri içinde en memnun kaldığınız hangisi ? onu da yazamısınız?

ve bu firmaların hiç birinin yamuk yapmayacağı nereden malum , örneğin elimdeki domain bir anda gunde 20.000 - 50.000 - 250.000 hit alan bir site oldu. fakat ticari faaliyet yapmadığı için resmi olarak çok bilinmiyor. ve bunlardan biri gitti bu senin değim benim dedi.

yani hakkımı nasıl ararım doğrudan ICANN a şikayet mi ederim ?
(paranoyakmıyım?)

örnegin yahoo.com un yada atıyorum first.com 'un sahibi de mi Godaddy den alıyo?
Ben şahsen directi.com Kullanıyorum. Ve Çok memnunum. Fiyatlarıda diğer firmalara oranla çok uygun.. (6.99 $'dan basliyor). Paypal ile kredi ekleyebiliyorsun. Ve kredin bitene kadar çatır çatır domain alıyorsun. Hindistan firması. ICANN Onaylı. 250.000 Hit alan bir domain isminiz oldugunda bu domainin isim tescilini yaptırırsınız. Baskası alsa bile hukuki yoldan bu sekilde geri alabilirsiniz.

Chatturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Domainin ve admin e-mailinin şifresi sizin sorumluluğunuzda. Bu şifreyi kaptırırsanız, domaini de kaptırırsınız. Normal şartlarda Godaddy.com daki domaininin heklenmesi çok zor. Şifresini unutan birinin godaddy.com dan kendi şifresini istemesi bile zor yoksa :D Bu registrarların hiçbiri sizin domaininize el koymaz. İsterse günde milyon tekile ulaşsın hitiniz. Ama adamın biri sizin bilgisayara girer, şifrenizi alır, ya da şifrenizi söylersiniz arkadaşınıza, o da gider söyler arkadaşına, o da gider registrar sitesine ve domaini üzerine geçirir. Burada registrarın bir suçu yok.

Ama bu şekilde domaini çaldırdığınızda başvurabileceğiniz birkaç yer var. WIPO (www.wipo.int - [email protected]) Burası özellikle patentli domainleri kesin gerçek sahiplerine geri kazandırıyor, ancak diğer domain sahiplerine de yardımları oluyor.

Domaini çalan kişi gerçek adresini yazmak zorunda. Gerçek adresini yazdığında zaten adamı bulup kafasını kırarak domaini geri alabilirsiniz :D ancak domaini çalanlar genelde yalan yanlış adres vs iletişim bilgileri giriyorlar. Godaddy dahil, registrarlara başvurarak, domaininizin çalındığını, bu adama ulaşamadığınızı bildirin. Godaddy kendisi ulaşmaya çalışır, ulaşamazsa domaini iptal eder. UDPR denilen ve registrarları bağlayan yasalar ICANN tarafından çıkartılıyor ve dönem dönem değiştiriliyor. Domain sahiplerinin bunları takip ederek, domainlerini korumasını öneririm.

SaLvaDoR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
godaddy deki domaini heklenen ve sonra onu yine geri alan kişiler tanıyorum , godaddy den domain aldığınızda orda domaini alan kişilerin adres bilgileri vs. var onu printer dan çıktı almak için yapmışlar ben her domain aldığımda printer çıktısı alıyorum . ne olur ne olmaz :)
dtrade bence fazla abartıyorsun bu şirketlerin hepsi gerçekten sağlam şirketler bırak 250 bin hiti 1 milyon olsun isterse sorun değil .

S

sevdik

Misafir
slm

Ben domainlerimi TurkTicaret.Net ten aldım 2 domainim var orda 1 şahsi bir şirketin 2tane daha aldım şirket domaini turkticaret hostta çok sorunlu kesinlikle tavsiye etmiyorum Fakat;

sevdik.net ve selnetbilgisayar.com u aldım faturası elimde yani birşey olsa o adamların şubesi belli yeri belli ama hostta kesinlikle sorunlular

Benim hostum mesela makina kendime ait sayılır arkadaş hostcu o da domain satıyor fakat düşünün arkadaşım kapatsa domain satmayı gelde sonra ugras www.registerinc diye bir siteden alıyordu galiba

Sunu da söyliyeyim 1 Domain 1$ dir mailyeti tr de herkes geçirebildigine geçiriyor 15$ a satıyorlar düşün 1$ kdv koysan 2yapmaz adamlar 15$ a satıyor bu ne kadar doğru tartışılır Ben ne olursa olsun turkticaret.net sitesinin domainlerde güvenilir oldugu icin seciyorum ama diyorsanız yabancılardan alacagımm o sizin işiniz

www.verat.net yabancı olarak tavsiye ederim benim memleketimin şirketi sorun yaparlarsa yazın gider adamların binaları zaten ufacık basarım emin olun hem dil konusunda çeviri yapabilirim :)

D

dtrade

Misafir
ARKaDaS' Alıntı:
Ben şahsen directi.com Kullanıyorum. Ve Çok memnunum. Fiyatlarıda diğer firmalara oranla çok uygun.. (6.99 $'dan basliyor). Paypal ile kredi ekleyebiliyorsun. Ve kredin bitene kadar çatır çatır domain alıyorsun. Hindistan firması. ICANN Onaylı. 250.000 Hit alan bir domain isminiz oldugunda bu domainin isim tescilini yaptırırsınız. Baskası alsa bile hukuki yoldan bu sekilde geri alabilirsiniz.

ayrıca isim tecili yaptırmazsak tam hukuki hakkımız olmaz mı ki?

şu anda godady ve idirect 'in arasında gibiyim. ama henuz bilgilerin tamamını okumadım. ben araştırmaya devam ediyorum bu arada sizin de katkılarınızla bütün forum bundan yararlanıyor.

lütfen bilen başkaları da katkı yapsın çok iyi bilgilere ulaştık sayenizde.

HitcH

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
dtrade' Alıntı:
ayrıca isim tecili yaptırmazsak tam hukuki hakkımız olmaz mı ki?
250.000 Hit dusundugunuz icin yazdım isim tescili olayını.
Mesela : Directi.com'dan alırsanız Isim tesciline felan gerek kalmaz diye dusunuyorum.

D

dtrade

Misafir
ARKaDaS' Alıntı:
Mesela : Directi.com'dan alırsanız Isim tesciline felan gerek kalmaz diye dusunuyorum.

peki sadece merak ettiğim için soruyorum örneğin siz neden Godaddy yi kullanmıyorsunuz da Directi.com 'u kullanıyorsunuz?

sizin koşullarınıza göre objektif olarak ne avantajı var?

B

Beles_Org

Misafir
ARKaDaS' Alıntı:
Bu Directi.com sitesinde domain 13 $ yazıyor ?

radres

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bireysel kullanıcıya 13$. Reseller olarak başvurursan http://www.directi.com/resellers/signup/ adresinden 6.99'la başlatıyorlar. Daha sonra kredi eklemene göre 675$'da 6.75'e, 3245$'da da 6.49'a düşüyor com/net/org alan adı fiyatı.

Ama directi resellerından almanızı tavsiye etmem işim garanti olsun diyorsanız. Çünkü ne kadar domain sizin isminize, mailinize de olsa adam kendi kontrol panelinden istediği gibi el koyar alan adınıza hiçbirşey de yapamazsınız. Bana daha yeni oldu ondan biliyorum 5 yıllık siteme el koydular yani resmen çaldılar.

HitcH

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
dtrade' Alıntı:
peki sadece merak ettiğim için soruyorum örneğin siz neden Godaddy yi kullanmıyorsunuz da Directi.com 'u kullanıyorsunuz?

sizin koşullarınıza göre objektif olarak ne avantajı var?
Cunku daha ucuz. Örnegin .info'da kampanyaları var. Yıl sonuna kadar 1.11 $. Buda cok isime geliyor. Bunun disinda Kullanıslı. Diğerlerindede vardır sanırım ama paypal ödemesi olması benim icin cok iyi. Kredi kart'ı ile ugrasmıyorum. Arayüz'ünü kendine uyarlayabiliyorsun. (Domain satacaklar icin guzel birsey).
Ayrıca directi'nin bir gizli kalmış yönü ise Referer olayının Olması.
Örnegin siz simdi beni referer gösterir ve üye olursanız 2 Yıl boyunca yapacagınız tüm harcamaların %2'lik oranı 3 ayda bir benim hesabıma kredi olarak ekleniyor. Gerci bu pek problem değil. Yanlıs anlasılmasın benim refererim olmanız acısından'da söylemiyorum. Ama firmalar arasında bu yapılabilir. Ornegin ben 150 $ lık alısveris yapmısım su ana kadar-Ki tamamen bireysel alısveris. Yani domainlerin hepsi kendime ait. Birde domain satısı yaptıgımı dusunun. :)
radres' Alıntı:
Ama directi resellerından almanızı tavsiye etmem işim garanti olsun diyorsanız. Çünkü ne kadar domain sizin isminize, mailinize de olsa adam kendi kontrol panelinden istediği gibi el koyar alan adınıza hiçbirşey de yapamazsınız. Bana daha yeni oldu ondan biliyorum 5 yıllık siteme el koydular yani resmen çaldılar.
Bunu directi'nin yapacagına inanmıyorum. Detayları yazarsan sevinirim. Ayrıca Domaini Kimden alırsanız alın. Kontrol panelinize istedigi gibi girer ve bilgilerinizi degistirir. Directi ICANN Onaylıdır. Eger sizin domaininize el koydularsa gider ICANN'a sikayet dilekcesi yazarsınız. Domain kaydı ile ilgili sizde bilgiler vardır. Ve mutlaka onlardada vardır.
Dediğim gibi bu konu ile ilgili detaylı bir yazı / belge sunarsan iyi olur.

B

benbigun

Misafir
Merhaba, anlattığınız şey kardeşimin başına geldi. Kendisi duygularını yazar buraya üye. Ben olayı anlataım. Bir türk firmasından aldırdı domaini sonra bu domain çok tuttu ve o kişi daha da bir ünlendi. Bir gün kardeşim domainin elinden gideceğini anlayp şirkete telefon etti. Şirketle konşmalar şu tarz oldu :

- domainimi başka yere transfer etmek istiyorum
- mümkün değil
- nedenmiş?
- çünkü bla.com un isim hakkı bla ya ait ve kendisiyle telefonda konuşulmuş vermeyin domainimi demiş.
- kimle ne zaman konuşmuş? bla öyle telefon edip konuşacak biri değil ki? ayrıca bunun parasını ben ödedim herşeyi bana ait ne oluyor?
- malesef sen de ödemiş olsan türkiyede internetle ilgili böyle bir kanun henüz yok. resmen gidip adamın arazisine ev yapmışsın gibi seni mahkemeye verir ve inanılmaz paralar ödemek ve hatta hapislerde yatmak durumunda kalırsın uyarayım.
- eeee ne olacak şimdi?
- sen bladan izin kağıdı alacaksın domainimi ben veriyorum tamam kullanabilir diye.

işte bu şekilde konuşmalar geldi gitti günlerce haftalarca ve aylarca. Domain kilitlenmişti status LOCK olarak gözüküyordu ve kardeşim hiç birşey yapamıyordu. Sonunda konuşa konuşa bir şekilde nasıl olduysa halloldu ve domaini annda yurtdışına çıkarttık.

Bence mutlaka yurtdışından alınmalı. Domain ismi ne olursa olsun hiç farketmez. Çünkü buradaki kanunlar da pek çok şey gibi daha çok geride ve desteksiz.

Kardeşim blanın domainini onun çok hayranı olduğu için ve onunla ilgili bir ortamın ona ve diğer fanlarına çok heyecan vereceğini düşünerek almıştı. Hala da devam ettiriyor sitesi açık fakat "ben şimdi bunu alayım sonra gerçek sahibine milyar dolara satar köşe olurum" diye düşünenleriniz varsa pek düşünmesinler. Çünkü birkaç mail gelmişti bu konuyla ilgili. Onları da sonra yazarım yoruldum yazmaktan:)

radres

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ARKaDaS' Alıntı:
Bunu directi'nin yapacagına inanmıyorum. Detayları yazarsan sevinirim. Ayrıca Domaini Kimden alırsanız alın. Kontrol panelinize istedigi gibi girer ve bilgilerinizi degistirir. Directi ICANN Onaylıdır. Eger sizin domaininize el koydularsa gider ICANN'a sikayet dilekcesi yazarsınız. Domain kaydı ile ilgili sizde bilgiler vardır. Ve mutlaka onlardada vardır.
Dediğim gibi bu konu ile ilgili detaylı bir yazı / belge sunarsan iyi olur.

Bunu zaten directi yapmadı. Directi'nin resellerı yaptı. Onun kontrolündeydi domainim. Daha doğrusu adam ortağımdı. Adamdan ayrılmak için o resellerdaki kullanıcı adıma taşıdım. Sonra vay sen nasıl kendi kullanıcı adına taşırsın diye domaini üstüne aldı. 1 gecede 2 kere el değiştirdi yani domain. Registrar-lock'u koydu ana reseller şifresini değişti ortada kaldım.

Bu durumda ne yapabilirim? Yanlış hatırlamıyorsam senin de resellerın vardı o Directi'nin resellerında. 2001 yılında kayıt edilmiş bir domain ve 2001-2004 arasında benim adımaydı daha sonra güvenip adamın üstüne verdim. 1 hafta önce 10 saatliğine yine benim adıma geçti daha sonra üstüne aldı daha da vermedi.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5