İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Domain Toptancıları Tutuştu! Domain Fiyatları Daha Çok Düşecek!

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Yazıp yazmamayı düşündüm ama sonuçta yazmaya karar verdim:

Ocak 2012 itibariyle domain uzantıları önemini yitireceği ve isteyen herkesin istediği uzantıyla başvuracağı haberini hatırladınız mı? ICANN bu kararı aldı biliyorsunuz.

Bunun için yüzlerce lirayı domainlere yatıranlar şimdiden tutuştu ve domain fiyatları ciddi olarak düştü, daha da düşecektir.

Siz siz olun, 2012 Ocak'ına kadar yapacağınız domain yatırımlarına dikkat edin ;)

beto07

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
google amca uzantıları da aramalara dahil edecek miymiş? iyi.net ile iyinet.com u aynı mı algılayacakmış?

sadace

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
yok öyle birşey yapamazlar yaparlarsa kendilerine zararları olur

Forumjak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zaten şuanda birçok eklenti var ama sonucta .com .net gibi uzantıların yeri ayrı bence.

Jerome_Allen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Arkadaşlar konu açıyorsunuz fakat konu ile ilgili bilgileri eksik veriyorsunuz.. İsteyen istediği uzantıya başvurabiliyor fakat bunun ücretinin 165.000 $ olduğunu duydum. Bilen varsa düzeltsin lütfen.. Bu tıpkı arabanıza özel plaka almaya benziyor.. Aşırı zengin olanlara alırlar.. Bizi ve domain fiyatlarını çok fazla etkileyeceğini sanmıyorum..

• Like
Reactions: Eif

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Arkadaşlar konu açıyorsunuz fakat konu ile ilgili bilgileri eksik veriyorsunuz.. İsteyen istediği uzantıya başvurabiliyor fakat bunun ücretinin 165.000 $ olduğunu duydum. Bilen varsa düzeltsin lütfen.. Bu tıpkı arabanıza özel plaka almaya benziyor.. Aşırı zengin olanlara alırlar.. Bizi ve domain fiyatlarını çok fazla etkileyeceğini sanmıyorum..

İsteyen istediği uzantıya başvuracak ancak gerekçe göstermek zorunda. 5000 dolar depozito alınıyor. Reglenme sırasında 180.000 dolar daha alınıyor. (gTLD Applicant Guidebook)

google amca uzantıları da aramalara dahil edecek miymiş?

Google öncelikle kendine bir .google alır.

Bu uzantıların SEO açısından ne ifade edeceği tartışma konusudur. Yani .oyun uzantılı bir domainin aramalarda .com uzantılı bir domainden sırf uzantısı yüzünden üstte çıkacağına ihtimal verilmiyor. Siteler uzantıları nedeni ile değil aldıkları backlink, içerikleri, domain yaşı, kelimeyi karşılamaları ve diğer özellikleri dikkate alınarak üst sıralarda yer alırlar.

Tabii diğer açılardan .oyun uzantılı bir domaine sahip olmanın avantajları olacaktır. Ama SEO açısından sadece bu özellikleri ile başarılı olacaklarına ihtimal verilmiyor.

Yasin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Konuyla ilgili haberin detayları Domain Forumları'nda bu sayfada mevcut.

Bilinçsiz ve alakasız şekilde haber paylaşımı yapıyorsunuz.
Herkes istediği uzantıda kayıt yapamayacak.

185.000 dolar karşılığında istenilen domain uzantısı belirtilerek yeni uzantılar için başvurular yapılabilecek. Ücret ödense dahi geçerli bir gerekçe gösterilmediği takdirde tüm başvurular kabul edilmeyecek.

PhpMania

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
okumadan bilmeden konu açmayın. saçmalamayın.
kendinize göre yorumlar çıkara çıkara nette doğru dürüst bilgi bırakmadınız.

KIVANCEFE

0
Yasakli Uye
Reaction score
39
webmaster ayrı webmastercik ayrı çocukluğum geldi aklıma bilmeden araştırmadan insanların kafasını kurcalamayın lütfen

cleiner

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
Hocam ben bu haberi 15 gün evelden gazetede okumuştum. Çok fazla yeni uzantı çıkacağını zannetmiyorum, 90 BİN sterlin gibi bir ücreti var. İLK okudğumda birkaç binlira ile ileriye dönük yatırım yapmak amacı ile hemen uzantı aramaya koyulmuştum. Ücretini öğrenince tabi bunun mümkün olmadığı, Çok az firmanın bu riski göze alıp işe koyulacağını düşünüyorum.

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
90 bin sterlini sizce kaç sene isteyecekler? Bu bir değişimin ayak sesleri. Uzun vadeli düşünmek lazım. Zaten domain yatırıcımları bunun farkında. Şimdi akıl var mantık var, örneğin bugün 500 bin dolar istenen bir .com uzantının ne kadar anlamı kaldı? Adam aynı kelimeyi uzantı olarak 150 bin dolar gibi bir paraya alabiliyor.

Bunun yanı sıra örneğin ".nedir" gibi bir uzantıyı alan kişi bunu alt lisansla satabilecektir. Anladınız mı bunun ne demek olduğunu? Ben iyi bir uzantı ve ön alan adıyla bugün çok daha pahalı bir domain'le aynı işleve sahip ve ondan daha iyi bir domain alabilirim, çok daha ucuza...

Burada ahkam kesen herkese laflarını iade ediyorum. Herkes çok bilmiş geçiniyor ama oturup da düşünen yok belli ki.

webmaster ayrı webmastercik ayrı çocukluğum geldi aklıma bilmeden araştırmadan insanların kafasını kurcalamayın lütfen

Yüzlerce lira < $185.000 ise pek tutuşacak bir durum yok, ne dersin :muck:

okumadan bilmeden konu açmayın. saçmalamayın.
kendinize göre yorumlar çıkara çıkara nette doğru dürüst bilgi bırakmadınız.

Konuyla ilgili haberin detayları Domain Forumları'nda bu sayfada mevcut.

Bilinçsiz ve alakasız şekilde haber paylaşımı yapıyorsunuz.
Herkes istediği uzantıda kayıt yapamayacak.

185.000 dolar karşılığında istenilen domain uzantısı belirtilerek yeni uzantılar için başvurular yapılabilecek. Ücret ödense dahi geçerli bir gerekçe gösterilmediği takdirde tüm başvurular kabul edilmeyecek.

Hepiniz dağılın. Çok bilmiş sürüsü...

Ekleme: Konuyu hâlâ anlamayan bilmişler varsa onları için basit bir örnek vereyim:
Örneğin ".gelistirme" uzantısını alan birinden ben "vucut.gelistirme" adresini almak isterim. Bugün "vucutgelistirme.com" sitesini elinde bulunduran kişi 35.000 dolar teklife sitesini satmıyormuş. Girin bakın.

Ancak ben ".gelistirme" uzantısını alan kişiden daha uygun bir fiyatla "vucut.gelistirme"yi alabilirim. Aynı şekilde ".gelistirme" uzantısını kullanmak isteyecek onlarca farklı domain olabilir; is.gelistirme, kas.gelistirme, hafiza.gelistirme, ingilizce.gelistirme, zeka.gelistirme, satis.gelistirme, sistem.gelistirme... gibi onlarcası.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Sen çok zengin olduğun için beni anlamazsın...
Ben ufak düşünürüm...
Bi domain kaç para? 15TL
Bu yeni uzantı zımbırtısı onu 5 lira ettirir mi? Yok
Ben fakir olduğum için 500bin dolarlık ve hatta 50$lık domaine de şeyetmem.

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Haklısın ve yanlış anlaşılma için özür dilerim. Başlığı kendim gibi zenginler için açmıştım ama senin gibi fakruzaruret içinde olanları da hesaba katmam gerekirdi.

Bilindiği gibi sınıf ve sefalet ayrımı gözetmeyen bir yapım var ama bazen kendimi milyonerler kulubünde zannedebiliyorum.

Sen çok zengin olduğun için beni anlamazsın...
Ben ufak düşünürüm...
Bi domain kaç para? 15TL
Bu yeni uzantı zımbırtısı onu 5 lira ettirir mi? Yok
Ben fakir olduğum için 500bin dolarlık ve hatta 50$lık domaine de şeyetmem.

cAgAbA

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
13
varolan uzantılar bir şey yapmıyor ki yeni geliştirilenler ne yapsın... kimse 3-5 tane domain satacağım diye o parayı verip de yeni uzantı almaz. alsınlar, gelsinler görelim kaç tane domain satacaklarını...

sadece bu sitede yıllardır varolan cc uzantısına sahip domaini olanlar bir elin parmaklarını geçmez. name uzantısı yıllardır var esamesi okunmuyor. .tk, .in ucuz olmasa kimse o topa girmezdi burada. piyasa hala çojk basit. önümüzdeki yıllarda da basitliğinden bir şey kaybetmez. türkiye'de herkes .com ister, bilemedin .net, ağlayarak .org... gerisi bugün de yalan dolan, yarın da yalan dolan olacak

Turkstar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
diğer uzantilarda durcak ama esas ilgiyi yeni uzantilar alcak eminim herkes domain satişina girecek ve daha çok kişi ekmek yicek alt alan adi satmaktan

z08g

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
parası olan kişi, parasına para katacak gibi geliyor..

.otel -> alanya.otel, izmir.otel vs..vs.
.world -> game.world, science.world, news.world
.emlak -> iş yapacak bir uzantı yine..
.blog -> global multi dil desteği ve sağlam altyapı ile çok iş yapar..
.shop -> turkey.shop , usa.shop vs..vs..

dediğim gibi paraya sahip kişi, parasını katlar bence..bu yüzden karluk ile aynı fikirdeyim.. bu iş yeni bir soluk, yeni bir pazar getirir internete..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5