İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dosyaya sadece üyenin erişmesi ?

garrip

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba,

yapmak istediğim şey dosya upload sitelerinin çalıştığı gibi mantıkla çalışan dosya gizleme sistemi.

Öncelikle server üzerinden böyle bir şey yapmamız mümkünmü? sadece sisteme giriş yapıp session oluşturulmus kullanıcı örn: www.ornek.com/abc.rar dosyasına erişebilir... gibi...

veya dosyayı php üzerinden göndererek dosyanın gerçek dizinini saklayabilir miyiz?

Mashadow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba.

Dosyanın aslen bulunduğu lokasyonu hiçbir şekilde kullanıcıya göstermeyip, işi php tarafında halletmek gerekiyor. Yani www.ornek.com/dosyagetir.php?id=56 gibi bir bağlantı oluşturup, querystringden okunan idye ait veritabanında tutulan lokasyon bilgisini klasik html outputa çevirebilirseniz, dosyanın yerini göstermeden içeriği direkt browsera yazabilirsiniz.

Bu sürecin tamamen php ile gerçekleşmesi mümkün olduğu gibi, araya flash/java gibi önlemler de koyabilirsiniz.

garrip

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
PHP:
$header="Content-Disposition: attachment; filename=".$filename.";"; 
header($header ); 
header("Content-Transfer-Encoding: binary"); 
readfile($file);

Böyle bir örnek buldum. Henüz deneyemedim.
Header göndererek gerçek dizini tam anlamıyla gizleyebilir miyiz? Yani tarayıcının geliştiri araçlarını kullanarak header bilgilerine erişilebilir mi?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5