İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Düşünceler okunabilecek

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Düşüncelerin okunabilmesi için epey yol kat edildi. Nasıl mı?

New Scientist dergisinde yayımlanan habere göre, bilimadamları 8 yıl önce geçirdiği bir trafik kazası sonucunda felç olan, bilinci yerinde ancak konuşamayan bir hastanın beyninin, konuşmayla ilgili bölümüne elektrotlar yerleştirdiler.

Araştırmacılar, elektrotlar vasıtasıyla beyinin konuşma bölümünden gelen titreşimleri kaydettiler.

Bilimadamları, bundan sonraki aşamada, bu sinyalleri 'bir konuşma yazılımına' dönüştürmek için çalışacaklarını belirtti.

Birkaç hafta içinde bir bilgisayar, hastanın düşüncelerini seslere dönüştürme görevini yerine getirmeye başlayacak.

Teknolojinin geliştirilmesinde katkısı olanlardan Joe Wright, bunu başaracaklarını umduğunu belirterek, "Karşılıklı konuşma hedefine ulaşmak isterdik ama henüz bundan çok uzağız" dedi.

Bilimadamları, bu tekniğin beyin okuma makinesiyle bir ilgisinin bulunmadığını özellikle vurguladı.

Max Planck Enstitüsü'nden Prof.John Dylan Haynes, "Bazı temel düşünceleri tercüme edebilmeye başlamamız çok heyecan verici birşey. Ancak bir beyin okuma makinesinden henüz çok uzağız" dedi.

Prof. Geraint Rees de "Şu anda kısıtlı bir kelime hazinesinin kodunu çözmeye doğru gidiyoruz" diye konuştu.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Araştırmacılar, elektrotlar vasıtasıyla beyinin konuşma bölümünden gelen titreşimleri kaydettiler.

Baslik ile haber alakasiz, biri düsünceleri okumaktan bahsediyor digeri ise bizim konusmak icin caba gosterdigimizde beynin gonderdigi sinyallarin bilgisayar ortamina aktarilabilmesine olanak saglamaktan bahsediyor. Yani normal insanlar konusmak istediklerinde agizlarindan sozcukleri dokebilmek icin sinyaller gonderiyor ve bilgisayarda bunlari cozuyor. Ama siz konusmak icin sinyal gondermezseniz, sadece icinizden gecirirseniz biseyleri bu dusunmek oluyor ve bilgisayar bunlari okuyamiyor.

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Herkesin beyni ni okunsa süper olurdu kim ne diyor, ne düşünüyor hemen anlardık:))))

Edit:
Loi, İnternethaber den aldım haberi bilemiyorum artık.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
herkezin beynini okusaydık kesin kafayı yemiş bir antisosyal olurduk... Çünkü önemli olan insanın bi anlık ne düşündüğü değil genel olarak ne izlenim bıraktığımız:) ama bende isterdim tabi:p

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
kime göre imkansız beyin her harf için ayrı bir frekansta enerji yayar adamlarda bunu cözmeye calışıyor

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5