İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Duygu mu... Mantık mı?

RabbitHole

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Sizce hangisi ? Ben bu soruyu yaklaşık bir sene önce facebook iletimden sormuştum. Uzun uzadıya varan bir sohbet olmuştu. Mantık diyenler çoğunluktaydı. İkisi dengede olmalı diyenler orta derece, Duygu diyenler en az kısmı oluşturmuştu…

Bu sorunun bir kişisel gelişimcinin gözünden çok eğlenceli bir soru olduğunu düşünüyorum. En azından benim için öyleydi. İnsanların bugüne kadar alıştığı tarzların dışında sorular sormayı seviyorum. Çünkü bugünkü jenerasyon söyledikleri ile iç dünyası arasındaki uçurumun farkında değil. Bu yazıyı okuyanlardan hemen hemen hepsinin içinden “Hayır hayır bak ben öyle değilim, ben şuyum, ben dürüstümi, mütavaziyim vs ” geçtiğini biliyorum. Ama mutlak gerçek öğrenilmiş gerçeğin üzerindedir.

Mutlak gerçek vardır evet. Ama bu tanımlanamaz. üzerine yargı getirilemez. Eğer yargı getirilirse bu sadece bizim doğrumuz olur. İçinizden ” Ama ama ama bu şey çok mantıklı, ve gerçek, ve gözlerimle gördüm bak aha orada dememiz ilizyonda olmadığımız anlamına gelmez.

Çünkü doğrunun tanımı sadece matematiktedir. Oda ” İki nokta arasındaki en kısa uzaklıktır” Bunun dışındaki tüm doğrular toplumun değer yargılarına zamanla kabul ettiği doğrulardır. Her zaman kullandığım tanımı tekrarlamam gerekirse DOĞRU diye bir şey yoktur. DOĞRU kavramını belirleyen insanlar tarih ve toplumdur…

.....

Arkadaşlar konu uzun... Devamını okumak isteyenler için link
http://akinberk.net/duygu-mu-kazanir-mantik-mi.html

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
"İki nokta arasındaki en kısa uzaklıktır" doğru için hatalı bir ibare, doğru birebir örtüşmektir.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
"İki nokta arasındaki en kısa uzaklıktır" doğru için hatalı bir ibare, doğru birebir örtüşmektir.

Katılıyorum.

2 nokta arasındaki en kısa uzaklık bu noktaları birleştiren "doğrunun uzunluğu"dur, doğrunun kendisi değil. Doğrunun uzunluğu sadece o doğrunun özelliğidir. Programlama mantığında bu böyledir.

Yani tanım olarak kullanılması pek uygun değil bence de.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Katılıyorum.

2 nokta arasındaki en kısa uzaklık bu noktaları birleştiren "doğrunun uzunluğu"dur, doğrunun kendisi değil. Doğrunun uzunluğu sadece o doğrunun özelliğidir. Programlama mantığında bu böyledir.

Yani tanım olarak kullanılması pek uygun değil bence de.
:hmmm:
En iyi yol, bildiğin yoldur,
Gülün dikeni var,
Güzelliklere giden yollar uzun ve meşakkatlidir,
Alternatif yollar denenmelidir....

y2s4n

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Mantıktır. Bu sorunun sorulması bile saçma

adam bütün konu boyunca doğru olan 'duygu' dur ve neden duyguduru açıklamış sorunun sorulması bile saçma deyip çıkmışsın gerçi konu sahibide kesin kes neden mantık diye düşündüğümüzü anlatmış ama okuyan ya da umursayan kim heriii :)

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
adam bütün konu boyunca doğru olan 'duygu' dur ve neden duyguduru açıklamış sorunun sorulması bile saçma deyip çıkmışsın gerçi konu sahibide kesin kes neden mantık diye düşündüğümüzü anlatmış ama okuyan ya da umursayan kim heriii :)

Konuyu açanın ne yazdığına bakmadım açıkcası.
Tamamını yazsa okurdum.

Bir konu başlığına, bir Eif'imin :aşık: yazdığına baktım ve yorumladım.

Böyle bir giriş yazısı için çok bile ...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5