İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ekonomi sitesi telif hakları ?

reprobate

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba arkadaşlar. Ekonomiyle ilgili bir site yapıyorum. Bazı verileri cnnturk, imkb gibi sitelerin kaynak kodlarından alıyorum mesela anlık döviz bilgileri gibi. Bu telif haklarından dolayı yasal bir sıkıntı doğurur mu ? Ayrı bir sayfada bilgilerini kullandığım xxx.com, yyy.net e teşekkür ederiz şeklinde bir yazı yayınlasam bu yeter mi acaba ? Şimdi diyeceksiniz yeni site zaten kim takıcak , kim uğraşcak kullan gitsin diye ama ben ya denk gelirse diyorum ve öğrenmek istiyorum :)

reprobate

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Böyle bilgiler genelde kullanmak istediğiniz sitelerde belirtilir zaten.

imkb telif hakları : http://www.imkb.gov.tr/copyright/copyright.aspx
cnnturk telif hakları : http://www.cnnturk.com/servisler/yasal.uyari/yasal.uyari.aspx

buradaki bilgilere göre hiçbir türlü kullanamıyorum bu sitelerde yayınlananları :) peki ben mesela döviz bilgilerini hangi kaynaktan alacağım ? Yabancı sitelerden alsam sıkıntı çıkmaz heralde.Türk sitelere bulaşmayayım o zaman.

sehrialem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Şurdaki bi zarar verir mi acaba?
http://bit.ly/oymuuL

Buyrun hazır olarak bunları ekleyebilirsiniz. Bilgileri sitenizde barındırmadığınız için sizden kimse hesap soramaz. Ayrıca sizinki bilgi çekmek kısmınada girmiyor. Çünki bilgiler size hazır çekilmiş olarak geliyor. Film dizi sitelerinin filmlerini sitelerinde barındırmayıp farklı kaynaklardan çektiği gibi. Bilgiler ticari amaçla kullanılmadığı sürece sıkıntı yaratmaz. Örneğin bilgileri satmak gibi. Sitenizde kullandığınız adsense kodları bu kategoriye girmez.

1- döviz ekle
2- döviz ekle
3- döviz ekle

reprobate

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
linkler için teşekkür ederim. Yalnız diyelim cnnturk'ün üst kısımdaki borsa bilgilerini gösteren slider'ı ekledim cnnturk.com/....slider.swf şeklindeki linki koydum siteme. Cnnturk telif haklarında sitede yayımlanan bilgiler 3.şahıslarla paylaşılamaz vs yazıyor. Burada bilgileri siteme ayrıca koymayıp direk onların swf yi yayımladığım için (üzerinde hiçbir cnnturk'e ait olduğunu gösteren bir ibare yok ama ) muaf mı oluyorum telif haklarından ?

sehrialem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
yukarda verdiğim linkleri kullanmanız sizin için daha hayırlı olacaktır. Şimdi cnn sayfasından direk içerik çektiğinizde yükümlülük altına girersiniz. Ancak taşeron görevi gören sitelerden eklenen veriler sizi 3. şahıs olarak gösterir ve yükümlülükten kurtarır. Her ne kadar yayınlanması yasal olmasada bu sizi yasal olarak sıkıntıya sokmaz. O yüzden sadece yukarıdaki linkleri kullanmanızı tavsiye ederim.

reprobate

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
peki çok teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz için.Dediğiniz gibi yapacağım.

reprobate

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çok teşekkürler tcmb ücretsiz dağıtıyormuş , ama verdiğiniz link açılmıyor hata veriyor. Nasıl siteme çekebilirim buradaki anlık bilgileri ? döviz ve altın için .

LUGAS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Buyrun hazır olarak bunları ekleyebilirsiniz. Bilgileri sitenizde barındırmadığınız için sizden kimse hesap soramaz. Ayrıca sizinki bilgi çekmek kısmınada girmiyor. Çünki bilgiler size hazır çekilmiş olarak geliyor. Film dizi sitelerinin filmlerini sitelerinde barındırmayıp farklı kaynaklardan çektiği gibi. Bilgiler ticari amaçla kullanılmadığı sürece sıkıntı yaratmaz. Örneğin bilgileri satmak gibi. Sitenizde kullandığınız adsense kodları bu kategoriye girmez.

1- döviz ekle
2- döviz ekle
3- döviz ekle

benimde çok işime yaradı linkler sağolun

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5