İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Emin ONGAN kimdir ?

iyinetmakale

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Emin ONGAN kimdir ?

(1906-1985). Besteci ve müzik öğretmeni. Edirne Sultanisi’nde öğrenim gördü. Mızıkalı Celal Bey, Bestenigâr Ziya Bey, Hanende Arap cemal ve Udi Edip Bey’den müzik dersleri aldı. Bir süre top taşı İlkokulu’nda müzik öğretmenliği yaptıktan sonra Tekel Genel Müdürlüğü’nde memur olarak çalıştı. Ardından İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi icra Heyeti’nde ve İstanbul Radyosu’nda koro yöneticisi ve kemancı olarak görev yaptı. 1927’de kemancı olarak katıldığı ve 1938’de başkanlığına getirildiği Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde pek çok öğrenci yetiştirdi. Birkaç saz semaisi ile fanteziler de besteleyen Ongan, daha çok Ömrümün güzel çağı, içimde bin heves (buselik), Bugün yine gönlümün bahçesinde gezindim (nihavent), Nihali gülşeni hüs ü ezelsin (süznak), Sen benim gönlümde açan son gülsün (nihavent) gibi şarkılarıyla tanındı.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5