İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

En Detaylı Anahtar Kelime Analizi Rehberi

AffiliateHocasi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
nZyQ6.jpg

Anahtar kelime seçimi bizim için en önemli kriterlerden biridir. Trafiğin büyük bir bölümünü arama motorları üzerinden alacağımız için odaklı anahtar kelime seçmek çok önemlidir fakat alakasız anahtar kelimelerden gelen trafik bir işe yaramaz.Köpek eğitimi üzerine olan bir bloga yemek tarifi arayan bir kişi girerse bu ziyaretten kimse kârlı çıkamaz.

Daha hızlı ziyaretçi çekebilmek için rekabetin az olduğu fakat aranma hacminin büyük olduğu anahtar kelimeler seçmeliyiz. Bu makalede anahtar kelime türlerine ve anahtar kelime analizinin nasıl yapıldığını anlatamaya çalışacağım.

Not: Geri dönüşüm oranlarını arttırmak için odaklı anahtar kelime seçmek önemlidir. “ Köpek Eğitim Rehberi satın al “ kelimesinden gelecek satışlar kesinlikle “ köpek eğitim rehberi indir “ kelimesinden gelecek satışlardan çok daha fazladır. Günlük hitiniz 100.000 olsada geri dönüşüm oranı %0?sa bu hiç satış yapamacağınız anlamına gelir.

cD0Xg.jpg

Anahtar Kelime Türleri
Kısa , Orta ve Uzun olmak üzere 3 gruba ayrılır.

Kısa Anahtar Kelime Grubu: Aranma oranı en yüksek olan kelimelerdir. Odaklı değildir.
Örnek: Eğitim , Para , Yemek
Orta Anahtar Kelime Grubu : Aranma oranı yüksek olan kelimelerdir. Yarı odaklıdır
Örnek: Köpek Eğitimi Rehberi , İnternetten Para Kazanmak , Yemek Tarifleri
Uzun Anahtar Kelime Grubu: Aranma oranı düşük olan kelimelerdir. Ultra odaklıdır
Örnek: Golden Köpek Eğitimi , Affiliate Marketing ile Para Kazanmak , Ara Sıcaklar Yemek Tarifi

Peki bir de bu kelime gruplarından gelen trafiğe bakalım.

A19J.jpg

Bu yüzden tercihimiz uzun anahtar kelime grupları olmalıdır.

Doğru Anahtar Kelimeyi Bulmak İçin Süzgeçler
Niş fikrinizle alakalı anahtar kelime ararken karşınıza binlercesi çıkacak. Öyle bir anahtar kelime seçmelisiniz ki rekabeti düşük ama aranma hacmi yüksek olmalıdır. Doğru anahtar kelimeyi seçmek için 4 adet süzgecimiz bulunuyor.

Not: Süzgeç isimleri Market Samuri (aff) adlı anahtar kelime analizi programından alınmıştır. Makalenin ilerleyen bölümlerinde program hakkında detaylı bilgi vereceğim. Ayrıca 12 gün boyunca MarketSamurai’ı ücretsiz kullanabilirsiniz…

Bunlar Sırasıyla :

İlgi -> Trafik -> Rekabet -> Kârlılık

İlgi Süzgeci
Niş fikrinizle alakalı bir anahtar kelime seçmelisiniz , bunu bir örnek üzerinden açıklamak istiyorum.
Diyelim ki “Balık Tutma Teknikleri” adında bir rehber satıyorsunuz. Anahtar kelime olarak “ balık tutmak için en iyi olta “ anahtar kelimesini seçerseniz balıkçılıkla ilgisi olduğu halde niş fikrinizle ilgisi düşük olur ama “ tuzlu su balığı tutma teknikleri “ gibi bir anahtar kelimeniz olursa ilgi seviyesi daha yüksek olur. Tabi doğru anahtar kelimeyi sadece ilgi süzgecinden geçirerek bulamayız.

Trafik Süzgeci
Doğru anahtar kelime , Google’da 1. sırada yer alan bir siteye en az günde 30 ile 80 kişi arasında getirmelidir. Buda ayda yaklaşık 2.400 kişi demektir. Geri dönüşüm oranını %3 olarak hesaplarsak. Ay sonunda yaklaşık 72 adet ürün satmış oluruz hemde sadece bir blogdan. Ürünün bıraktığı komisyon 24Tl olsa 1.728Tl gelir elde etmiş oluruz.

Not:
Google istatistiklerine göre ; Google’da ilk sırada çıkan bir site toplam aranma hacminin %42 sini almaktadır. Yani her 100 kişiden ( ortalama ) 42’si ilk siteye girmektedir.

Rekabet Süzgeci
Bizim için Anahtar Kelime Rekabeti aslında Seo rekabetidir. Bizimle birlikte kaç Dijital Pazarlamacının , daha doğrusu kaç web sitesinin aynı anahtar kelime üzerine çalışma yaptığını analiz etmeliyiz. Google’da anahtar kelimeyi arayarak bu süzgeci uygulayabiliriz.
Örneğin: Forex kelimesini aradığımda 277.000.000 sonucunu alıyorum.Forex Nedir diye arama yaptığımda 807.000 sonucunu alıyorum. Gördüğünüz gibi yarısından çok daha az bir sonuç fakat yinede çok büyük bir rekabet. Benim önerim en fazla 100.000 site ile rekabete girmeniz eğer 30.000 site ile rekabete girerseniz çok daha hızlı yol alırsınız.

Kârlılık Süzgeci
Bu süzgec anahtar kelimelerin değerini bize göstermektedir. Kurduğunuz bloglar doyum noktasına ulaştığında blogunuza artık Adsense ekleme zamanının gelmiştir. Anahtar kelime seçerken kârlılık oranını göz önünde bulundurursanız sadece kısa vadede değil uzun vadede de gelir getiren bir blogunuz olur.
Örneğin: Tıklama başı getirisi 0.10 Kr olan bir anahtar kelimeyimi tercih edersiniz yoksa 3 Tl olanımı…

Anahtar Kelime Bulmak ve Anahtar Kelime Analizi

hwcIH.jpg

1.WikiPedia Arama İstatistikleri

WikiPedia Görüntülenme İstatistiklerini kullanmak , çoğu Dijital Pazarlamacı tarafından bilinmeyen bir yöntemdir. http://stats.grok.se/ sitesini kullanarak WikiPedia aramalarının analizine Gün/Ay/Yıl şeklinde ulaşabilirsiniz. WikiPedia bağlantıları genelde Google’da ilk 5 sitenin içerisinde yer alıyor ( genelde 1. sırada,çünkü Google yararlı siteleri sever ) buradan şunu anlıyoruz. Bir niş belirmek için oldukça kullanışlı olan bu araç seçtiğimiz anahtar kelimenin aranma hacmini öğrenmemize de yardımcı oluyor.

2. Google Keyword Tool

Anahtar Kelime Aracı denilince ilk akla gelenlerdendir. Google’ın ücretsiz analiz aracıdır. Bölgelere ve dil’lere göre arama kriteri oluşturmaya olanak sağlar. Niş fikrinizi belirledikten sonra isterseniz Google Keyword Tool sizin için fikrinizle alakalı anahtar kelimeleri size sunabilir. Böylece alternatif , daha aktif ve kârlı kelime gruplarını bulabilirsiniz.

3. Google Webmaster Tools

Google’ın webmasterlar için oluşturuduğu ücretsiz analiz aracıdır. Google bu aracı insan davranışlarını analiz etmek ve webmasterları bilgilendirmek için oluşturmuştur. Bu araca kayıt olarak sitenizle ilgili her türlü veriye ulaşabilirsiniz. Sitenize gelen ziyaretçi istatistiklerinden tutun, sitenizin en popüler sayfasına kadar görebilirsiniz. Böylece ziyaretçilerin ne aradığını öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında site içeriğinde revizyonlara giderek daha odaklı ve çok trafik sağlayabilirsiniz.

4. Google Trends

p1ful.jpg

Google’ın arama hacmi ölçme aracıdır. Google Trends’te niş fikrinizi aratarak Google’da zamana göre aranma oranını görebilirsiniz. En sevdiğim özelliği 2 veya daha fazla terimin analizini yaparken aralarına virgül ( , ) koyarak arama yapabilmemiz. Böylece rahat bir şekilde kelimelerin aranma oranlarını grafik üzerinde karşılaştırabiliyoruz.

5.Google Hot Trends

Google Hot Trends ise sadece ABD için geçerli bir araçtır. O günkü en popüler 100 aramayı size göstermektedir. Bu araç sayesinde ilgi alanınız dahilinde bir niş fikir bulabilirsiniz. Geriye dönük arama da yapabilirsiniz

6. Google Insight

Google Hot Trends’in tüm Dünyaya uygulanmış versiyonu diye biliriz. Aradığınız kelimenin aranma hacmini ölçebilirsiniz. Google Trends gibi 2 yada daha fazla kelimeyi aynı anda arayabilir, terimleri karşılaştırabilirsiniz. Bu araçla alternatif anahtar kelimeleri , son zamanlarda en çok aranan anahtar kelimeleri bulabilir , bölgelere göre arama yapabilirsiniz. Bu özellik Adwords yada Facebook Ads reklamlarında ultra odaklı reklam vermenize yardımcı olabilir. Google Insight

7. Alexa

Alexa , Dünya çapında kabul edilmiş sıralama sitesidir. Siteleri ziyaretçi istatistiğine, sitenin günlük , aylık ve toplam ziyaretçi sayısına, sitede geçirilen süre gibi kriterlere göre sıralar. Dünya genelinde ve ülke genelinde sıralamalar yapar. Alexa’dan şu şekilde faydalanabiliriz. Niş fikrimizi Alexa’da arattırıp ilk çıkan sitelerin istatistiklerine ulaşabiliriz. Böylece ilk sırada ki siteler hangi kelime gruplarından hit alıyor öğrenebiliriz. Bu da bize binlerce farklı anahtar kelime olarak geri döner.

8. Market Samurai – Masaüstü Anahtar Kelime Aracı

MarketSamurai ( Aff ) yaklaşık 150.000 Dijital Pazarlamacı tarafından kullanılan fakat Türk Dijital Pazarlamacılar tarafından pek kullanılmayan çok işlevli bir pazarlama yazılımıdır.

İşlevleri arasında : Detaylı Kelime Analizi, Site/Kampanya Takip modülü,Çok Odaklı Backlink Bulma modülü, Rakip Backlink Analizi, Seo Rekabeti modülü, Domain Bulma modülü , İçerik/Makale Bulma modülü hatta Ürün Bulma ve Yerleştirme modülü yer almaktadır. Market Samurai’ı bizzat kullanmakta ve önermekteyim.

Sevdiğim yanlarından biri ise Google WebMaster Tool ile birlikte çalışabiliyor olması. Böylece niş fikri verdiğimde bana fazladan anahtar kelime önerebiliyor fakat anahtar kelimeleri önermeden önce , belirlediğim süzgeçlerden geçirerek sadece istediğim türde anahtar kelimeleri bana öneriyor. Beni onca karışıklıktan kurtarıyor.
Sevdiğim bir diğer bölümü ise Site takip Modulü , Anahtar kelimeleri ve siteleri ekledikten sonra sadece yapmam gereken her gün update rank butonuna basmam. Gün gün sitenin durumunu inceleyebiliyorum.

Tekrar hatırlatmak isterim, kullanmak için satın almak zorunda değilsiniz Market Samurai‘ı 12 gün boyunca , ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

9. Google Öneri Aracı

hSDfX.jpg

En son Google güncellemeleri ile birlikte gelen bu özellik kullanıcıların işine yaradığı gibi Dijital Pazarlamacıların oldukça işine yaramaktadır. Google Öneri Aracı , siz Google’a bir şeyler yazmaya başlar başlamaz size aradığınız şeyler hakkında öneri sunar. Google insan davranışlarını analiz ederek en doğru veriye siz götürmeye çalışır. Bu aracı kullanarak kişilerin en çok tercih ettiği anahtar kelime gruplarını öğrenebilirsiniz.

10. Kağıt ve Kalem

Şaka yapmıyorum. Elinize bir kağıt ve bir kalem alarak bu araçlara taş çıkartabilirsiniz. Sonuçta Google insan davranışlarını analiz ediyor. Belirlediğiniz konuyla ilgili aklınıza gelen bütün kelime ve kelime gruplarını kağıda yazın, yazmayı bitirdiğinizde bütün yazdıklarınızı tekrar tekrar okuyun. Emin olun yazmaya devam edeceksiniz. Daha sonra yukarıda ki araçları kullanarak kârlı anahtar kelimeyi bulabilirsiniz.

11. Twitter

Facebook’un aksine takip edilmesi daha kolaydır. Twitter’da “Niş Fikir” , “ “Niş Fikir” Nedir “ şeklinde aramalar yaparsanız insanların ne istediğini daha kolay öğrenebilirsiniz. Anahtar Kelimeniz yani fikriniz hakkında insanlar ne düşünüyor , neler istiyor hepsine ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki analiz yöntemlerini uygulayıp anahtar kelimenizi seçtiğinize göre bir sonra ki adıma geçebilirsiniz. Bir sonra ki bölümde niş fikrimizle uygun bir ürün seçeceğiz yada oluşturacağız. Anahtar kelime seçmekte zorlanıyorsanız Facebook , Twitter yada İletişim Sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Makale hakkında ki görüşlerinizi aşağıda ki form ile yorum olarak bırakırsanız sevinirim

Batuhan ŞASI
Kaynak : AffiliateHocasi.com

Troypc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Helal olsun, reklamlarla dolu bir makale olsa bile çok faydalı olmuş.

Orlando Jack

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Sizi burda görmek ne güzel , faebook grubunuzda en cok soru soran.

Ustad

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Kardeş saolda bu yazında ip ucu denilecek bişey yok yani konuyu detaylı uzatmak yerine püf noktalara vurgulama yapsaydın daha iyi olurdu bu dediklerin yepyeni webmasterler icin bana göre.

onizuka

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Wikipedia arama istatistiklerini niş kelime için veya kelime analizi için kullanma fikrini ilk kez bu makalede okudum. Diğer yardımcı site ve programların adlarını sıkça duyuyordum. Yazınız çok açıklayıcı ve düzenli bir şekilde kaleme alınmış. Teşekkürler.
İlk yorumumu size yazıyorum. :) Sitenin bu bölümü çok faydalı makaleler içeriyor.

AffiliateHocasi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
teşekkür ederim aydınlatıcı oldu

Değerli youmun için çok teşekkür ederim Musa :)

Kardeş saolda bu yazında ip ucu denilecek bişey yok yani konuyu detaylı uzatmak yerine püf noktalara vurgulama yapsaydın daha iyi olurdu bu dediklerin yepyeni webmasterler icin bana göre.

Zaten makalenin başlığı "X Anatar Kelime Analizi İpucu " değil , " En Detaylı Anahtar Kelime Analizi". Şuan en baştan niche site kurma ile ilgili bir makale dizisi yazıyorum o yüzden en baştan derinlemesine konuyu anlatmam gerekiyor ama dediğin gibi ben denk geldikçe yada yararını gördükçe uyguladığım yöntemleri anlatacağım.

Wikipedia arama istatistiklerini niş kelime için veya kelime analizi için kullanma fikrini ilk kez bu makalede okudum. Diğer yardımcı site ve programların adlarını sıkça duyuyordum. Yazınız çok açıklayıcı ve düzenli bir şekilde kaleme alınmış. Teşekkürler.
İlk yorumumu size yazıyorum. :) Sitenin bu bölümü çok faydalı makaleler içeriyor.

Beğenmenize sevindim , Yorumunuz için teşekkür ederim :)

onizuka

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google keyword tool'u kullanmaya başladım. Sol sütunda yer alan eşleme türünden hangisini seçmek doğru olur? Üç tane seçenek var.
1.Geniş
2.[Tam]
3."Öbek"
İkinci seçeneği tercih ediyorum. Aylık arama sonuç listesi geniş aramaya göre çok düşük çıkıyor. Rekabet oranı orta kelimeleri seçeceğim. Fakat burada arama sayısının nasıl olacağını tam kestiremedim.
Anahtar kelimemiz köpek maması olsun.
Geniş seçeneğini kullandım. Aylık arama: 27000
[Tam] seçeneği ile arattırdım. Aylık arama 3600
"Öbek" tercihini denedim. Aylık arama 18000
3 farklı sonuç ile karşı karşıyayız. Hangisini seçmemiz lazım?

AffiliateHocasi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google keyword tool'u kullanmaya başladım. Sol sütunda yer alan eşleme türünden hangisini seçmek doğru olur? Üç tane seçenek var.
1.Geniş
2.[Tam]
3."Öbek"
İkinci seçeneği tercih ediyorum. Aylık arama sonuç listesi geniş aramaya göre çok düşük çıkıyor. Rekabet oranı orta kelimeleri seçeceğim. Fakat burada arama sayısının nasıl olacağını tam kestiremedim.
Anahtar kelimemiz köpek maması olsun.
Geniş seçeneğini kullandım. Aylık arama: 27000
[Tam] seçeneği ile arattırdım. Aylık arama 3600
"Öbek" tercihini denedim. Aylık arama 18000
3 farklı sonuç ile karşı karşıyayız. Hangisini seçmemiz lazım?

Şöyle anlatayım siz karar verin

Genişte içinde köpek maması geçen her türlü aranmayı sayıyor yani "golden köpek maması" ," köpek mamaları neden pis kokar", " köpek maması fiyatları " bu aranmaların hepsini sayıyor

[Tam] tam aranmayı pek fazla hatırlamıyorum kullanmadığım için

"öbek" te ise, sadece köpek maması terimlerinin aranma sayılarını gösteriyor sadece o iki kelime yi ve aynı sırayla yani maması köpek diye bi aranma olursa saymaz sadece köpek maması aramalarını sayıyor. Eğer Geniş le Öbek birbirine yakınsa ozaman sorun yok

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5