İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

En Güvenli Forum Yazılımı hangisi?

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
asp - php farketmez, sizce en güvenli forum yazılımı hangisi?
Güvenli derken, hek olaylarını kast ediyorum tabi.

Kimi forumların çok açığı olduğunu duymuştum ve zamanında tecrübe etmiştim

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
vbulletin, ipb, smf ve phpbb. Tabi güncel sürümlerini takip eder ve kullanırsanız daha güvenli olur. Ayriyetten güvenlik yamaları çıkar bu scriptlerin. Onları da edinirseniz daha sağlıklı olur.

Ke[R]eM

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
IBP diyorum. Çok az update çıkar, çünkü açığı çok azdır.

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
peki bu Ddos saldırısı dedikleri olay forumlar için mi geçerli yoksa server için mi?
yani özellikle bazı forumların açığı var diyemi saldırı oluyor?mesela atıyorum bu Smf kurulusa Kimse saldıramaz diye bir garantisi olabilirmi?

( soru karışık oldu biraz ama neyse :) )

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
ddos ile sitenin yazılımının bir alakası yok.

ddos direk servera yapılıyor yollanan paketlerle server haşat ediliyor.

site üzerine synflood tarzı birşeyle apahce'ye bile saldırılsa yine yazılımın pek bir opsiyonu olamıyor.

bu tarz saldırılarda tek gerçek makina yani.

ManuaL

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Hırsıza kilit dayanmaz misali, saldırmayı kafaya koyan adamada güvenlik dayanmaz kanımca :) Smf'nin upgrate edildikten sonra en güvenli hali aldıgını bir kaç kendini heykır ilan eden arkadaşmdan duymuştm..

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
hımm anladım. o zaman yazılım güvenliği ikinci planda kalıyor buna bağlı olarak
ben bir ara phpbb kurmuştum. bir kaç kez db yi sildiler:)) kim nasıl yaptı bilmiyorum. o yüzden forum yazılım güvenliğini sordum.

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
hımm anladım. o zaman yazılım güvenliği ikinci planda kalıyor buna bağlı olarak
ben bir ara phpbb kurmuştum. bir kaç kez db yi sildiler:)) kim nasıl yaptı bilmiyorum. o yüzden forum yazılım güvenliğini sordum.

Phpbb'de güvenliği sağlamak için birçok eklenti kurman gerekir. Tabi yeni eklentiler kurarkende açık bırakmamaya bakacaksın. Hep güncel versiyonları yükleyeceksin. Yoksa iki dakikalık ederler siteyi. :)

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Aslına bakarsanız en iyi forum scriptleri piyasada en çok duyulanlardır. Vbulletin ve SMF... Tabiki olur olmaz her modülü kurarsanız hek kaçınılmazdır. Mesela SMF'de bir chat modulünden çok kişinin canının yandığına şahit oldum :)

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Piyasadaki bütün forumları kullandım.

En kullanışlı ve güvenilir forum bana göre MyBB dir.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
Yaklaşık 1 yıl vbulletin kullandım, bu tarz forumlar kullanıncı doğal olarak eklentilerde gözünüz kalıyor ve benim forumumda neden olmasın diyorsun, bu eklentiler ile vbulletinde çok başım ağrıdı 1 yıldır da ipb kullanıyorum eklentiler adına en ufak bir sorun yaşamadım birkez olsun bir database sorunum olmadı lisanslı olduğu için support ta gayet iyi hızlı yanıt veriyorlar, herhangi bir güncelleme vs çıktığı zaman sen el sürmek istemez isen support panelinden gerekli bilgileri vererek onların yapmasını talep edebiliyorsun herhangi bir ücret almıyorlar. Benim kendi görüşüm ipb dir.

qdin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Merhaba,
Ben vbulletin kullanıyorum bir sorun ile karşılaşmadım. IBP de fena degil diyenler var. ancak Vb bence en iyisi.

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bence güvenli diye bir forum yazılımı olmadığı gibi bir yazılım dahi yok. tabi ki aşikar açıkları olan yazılımları kullanın farketmez demiyorum. ama unutmayın ki bir çok platform üstüne kuruluyor php ya da asp. hosttaki açıklar yüzünden hesap hesap gezip sizin yazılımınızı bir çırpıda hekleyebilirler. ya da bir kullanıcı şifresinizi key logger ile kaptırıp sonrada size suç atabilir. vs.. vs..

Bu yüzden en güvenli yazılım, sık yedeklenen ve iyi loglanan yazılım. Bunu iyi yapanları arayın derim. Yuvarlak bir cevap oldu ama yazılımlara GPL bile olsalar güvenmemek gerektiğini anlatmak istedim.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Yanlış modül demek, kötü sonuçlar demektir. Vbulletin veya SMF farketmez. Her önümüze gelen modülü forumlarımıza entegre etmemeliyiz. Ayrıca yeterince bilginiz varsa kendiniz yazın forumunuzu :)

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Açacağınız forum'un konusuna göre muhtemel rakip forumlarda hangi sistem ve görsellik kullanılıyorsa tercihinizi o yönde yapmanızı tavsiye ederim. Yoksa vBulletin, IP Board, SMF v.b. tamamı açık kodlu oldukları için ne zaman açıklarının çıkacağı belli olmaz. 2005 ve 2006'nın ilk yarısı vBulletin daha güvenli gözüküyor, IPB'nin 2.1.x serisinin açıkları bir bir patlıyordu. Ardından vBulletin açıklarıyla gözden düşmeye başladı.
SMF popüler olmadıüı için sanırım pek fazla kodları irdelenmiyor. Ama emin olun üyeleriniz SMF'i pek beğenmeyecekler; alışkanları yüzünden özellikle vBulletin veya IP Board'ı gözleri arayacaktır.

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
peki arkadaşlar ASP forumları diye sorsam cevaplarınız ne olurdu?
yani hangi ASP forum yazılımını tavsiye ederdiniz

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5