İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

En iyi reseller i nerden alabilirim

tolgatarim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bilgi hostun aynını demeye çalıştım yukarıda yürekten katılıyorum ve tebrik ediyorum kısa ve anlamlı anlatımınız için.

Immunity

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Valla milisaniye, saniyenin binde biridir. Size atınca 10 ms filan alıyorum ben, yurtdışındaki sunucumdan 155 filan. 145 ms'yi çıplak gözle ayırt edebilen kullanıcı varsa beri gelsin. Hattın latency'si kadar gereksiz bir ayrıntı olamaz makina seçiminde. Uptime, Port genişliği ve taşıyıcı kalitesi önemli olan. Amerika'da sunucu aldığınız 1-2 katlı yerlerin kapasitesi bile Türk Telekom kadar iken, ve bu adamlar zilyon tane peering ile her an size boşta port sağlayabiliyor iken, ping 10 ms burdan alalım demenin pek mantıklı bir yönü yok.

Ayrıca Türkiye'de server satanların bir çoğu tek-adam operasyonu olduğu için (Xxx Bey vb.), ve bunların da büyük bir kısmı forumlardan takip ettiği kadarıyla network/server bilgisine sahip olduğu için, Türkiye'den kendini kanıtlamış, telefon numarası olan, en az bir tane teknik servis elamanı olan yerler dışında hosting satın alınmaz. Bunu ben söylemiyorum, şikayetler söylüyor.

İlk paragraf biraz komik geldi. İkinci paragrafa da aynen katılıyorum. Dolayısıyla katılmadığım kısıma geçeyim:

Şimdi Türkiye'nin en büyük firmalarına bakın. Hatta bakmayın ben söyleyeyim. Hepsi TR lokasyonlu sunucu kullanmakta. Tabii bunlar elalemin düşünemeyeni, bu hesapları yapamıyor birtek siz akıllısınız :) Ona da katılmak durumundayım yoksa tarzımı beğenmiyorsunuz. Bende inandıklarınıza yıllarca inandım hatta dedim ki 100 mbit port varken 1 ya da 10 mbit kullanılır mı? Sonra baktım ki en iyi yer 30 tane sunucu bağlıyor 100 mbite, orta derece ve kötü yerlerde 50 sunucuya kadar çıkıyormuş. (Araştırdım, örneğin FDC 43 tane ortalama)

Sizinle tartışmıştık premium servis olayını, hatırlıyor musunuz? Ben hatırlıyorum hemen onu size de hatırlatmak istiyorum. İşinden ötürü güvende olmak isteyen, herhangi bir problemle karşılacağında da herşeyin elinin altında olmasını isteyen, hizmeti sağlarken ya da alırken, gözlük takmadan yani sizin tabirinizle "ÇIPLAK GÖZLE" anlaşılmayan o 100 ila 230 MS farkı önemseyen, o yılda 1 kere karşılaştım dediğiniz DNS problemlerini bile göze alamayan (Bu külliyen yalandır daha şurada 2 ay önce Telekom'un hatlarında problem oldu ve yurt dışı bağlantılarını Türkiye toplamda 8 Gbit hatla yapmak zorunda kaldı ve bu en az 1 hafta sürdü.), tamamen kusursuz olmak isteyen firmalar ne yazık ki Türkiye'yi tercih ediyor. Ha tabii ki adamlar bizden çok çok üstün ama biz de kalkıpta o 100 mbiti kullanmıyoruz ya da keşke Telekom'un tüm hattını kullanabilsek te artırım yapılsa.. Burada sormak isterim insanlara: "Acaba kaç kişi 1 mbit ile 100 mbit arasındaki farkı biliyor" ISP ler bu terimleri neden kullanıyor? Yurt dışında kaç tane profesyonel verimerkezi data ölçümü ile değil de hat kullanımı ile işlem yapıyor? Bunlara bir cevap vermeye kalkarsanız, sanırım bazı şeylerin de farkına varacaksınızdır.

Olaya milli olarak bakmak istemiyorum. İnsanlar elbette ucuza alacaklarsa milliyetçilik yapmazlar. Ama arada çok fark yokken yurt dışına sermaye aktarmakta işin ayrı bir yüzü. (trafik sorunu yaşayanlara değil lafım, sadece birisi 100 mbit birisi 1 mbit, tabii ki 100 mbit diyerek ayda 10 GB veriyi ya da anlık 128 KBPS yi geçemeyenlere söylüyorum.")

O beğenmediğiniz ms farkına premium mantığı bir kenara atarak sadece oyun sunucularını örnek göstermek istiyorum. Siz gözünüzle farkedemiyorsunuz o farkı ama insanlar farkedebiliyor.

İyi günler.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Maliyet bir kenara, ciddi projeler olmadığı sürece gereksiz web sitelerinin internetin kaynaklarını sömürmesine karşı olmam sebebiyle, ne kadar yurt içindeki sistemlerin gelişmeye ihtiyacı olduğunu düşünsem de yurt dışının sağladığı ucuz imkanlara ihtiyacımız olmadığı kanısındayım.

Hangi yurt dışındaki sunucu hizmeti sağlayan datacenter, Türkiye’yi ciddiye alıp buraya bir şube kurup faturanızı kesiyor? Sizinle aynı dilden ilgileniyor?
(Üç beş sunucuyla gayrı resmi bayii olup gider gösteremeden fatura kesenlerden bahsetmiyorum.)

Ben yurt dışının kimseye yararı olmayan sitelerin oluşturduğu arz için ticari amaç haricinde kayda değer bir artısını göremiyorum.

Hizmet açısından yaklaşmak gerekirse; Aynı omurga olması dolayısıyla yurt içinde erişim daha kesintisiz ve hızlı.

benim aldığım donanımı tr den ve benim verdiğim hat çıkışısını tr den alabilirseniz aynı fiata kabul.

ama 4-5 kat fiat farkı oynuyorsa orada bir dur demek lazım.

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Hocam ping süresi ile web barındırma işinin bir alakası yoktur. Oyun sunucusu alacaksanız yurt içinden alın ama web barındırma için o kadar fark yok.

Ama şimdi TR DC lerini 2 ye ayırmak lazım bir kısmı pazarcı modunda. Tabi onlardan bahsediyorsanız yemişim yurt içi ping sürelerini onların. Hepsi birleşse bir Savvis edemez.

ama gidersin doruk.net ten co-location hizmeti alırsın o zaman saygı duyarım :)

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Hocam ping süresi ile web barındırma işinin bir alakası yoktur. Oyun sunucusu alacaksanız yurt içinden alın ama web barındırma için o kadar fark yok.

Ama şimdi TR DC lerini 2 ye ayırmak lazım bir kısmı pazarcı modunda. Tabi onlardan bahsediyorsanız yemişim yurt içi ping sürelerini onların. Hepsi birleşse bir Savvis edemez.

ama gidersin doruk.net ten co-location hizmeti alırsın o zaman saygı duyarım :)

Açıkcası doruk net ten co-lo almak epey maliyetli bir iş gibi :)

IP başına 15 YTL
Kurulum (Port açma ücreti) ücreti 375 YTL
En basit yedekleme hizmeti için 150 YTL

alıyorlar. Bu arada bunlar Eylül 2005 fiyatlarıdır (Aldığım teklifte).

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Evet çok maliyetli ama Türkiye de o pazarcı dediklerimde zaten gerçekten vadettikleri şeyleri verebilecek olsalar bu fiyata olması lazım.

Çünkü toplam çıkışımız belli, donanım fiyatları belli, maliyetler belli....

Bazı pazarcılar gibi unmetered satılmaz Türkiye'de, saçma sapan konfigrasyonlarla minicik minicik hizmet sözleşmesi metinleriyle iş yapılmaz...

neyse siz en iyisi mi yurt içi dışı değil güvenilir firma bulmaya bakın...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5