İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

En ünlü ISO Standartları ve Özellikleri nelerdir?

yasintekin

Onaylı Üye
Reaction score
54
Dışarıda pek çok farklı ISO Standardı var, bazen hangisinin işinize en uygun olduğunu anlamak zor olabilir. Bazıları sektöre özgü olsa da, en popüler standartların çoğu jeneriktir ve hangi sektörde olursa olsun bir kuruluşta uygulanabilir. Herhangi bir ISO standardına göre sertifikalı değilseniz ve bir sertifikasyonla ilgileniyorsanız veya eklemek istiyorsanız dahası, aşağıda en popüler on standardı belirttik. Tarihleri, neleri içerdiklerini ve onları istihdam eden işletmeler üzerindeki etkilerini öğrenmek için okumaya devam edin.

ISO 9001
Bugüne kadarki en popüler aile ISO 9000'dir. Kalite yönetim standartları ailesi toplamda on dört tane vardır. Bunlardan ISO 9001: 2015 sertifika alabilecek tek kişi. İlk 1987'de yayınlandı ve o zamandan beri her 7 yılda bir güncelleniyor. Standart, kuruluşunuzu kaliteli ürün ve hizmetler üretmeye daha iyi hazırlamak için bir Kalite Yönetim Sisteminin (KYS) nasıl uygulanacağını ayrıntılarıyla açıklar. Müşteri odaklı olup, kuruluş genelinde genişleyen sürekli iyileştirme ve üst yönetim süreçlerine önem vermektedir.

ISO 9001 ne işe yarar.png

Standart 2015 yılında güncellendi ve şimdi risk yönetimine daha fazla önem veriyor. Standart geneldir ve herhangi bir sektördeki herhangi bir organizasyonda kullanılabilir. ISO Yönetim Sistemi Standart Sertifikalar Anketi'ne göre 170'ten fazla ülkede 1000.000'in üzerinde ISO sertifikası verilmiştir .

ISO 14001
ISO 14000, çevreye ilişkin bir standartlar ailesidir. ISO 9000'e benzer çok sayıda standardı içerir. ISO 14001: 2015 ailede en popüler olandır ve kuruluşun sertifikalandırılabileceği tek kişidir.

Çevresel Yönetim Sistemi (ÇYS) için gereksinimler belirler ve sürekli iyileştirme modeli olan PDCA'ya (Plan-Yap-Kontrol Et-Yasası) dayanır. Süreçlerini geliştirmek isteyen şirketler tarafından uygulanan ve dünya çapında 171 ülkede 300.000'den fazla sertifika ile çok popüler bir gönüllü standarttır.

ISO 27000
Bu standart ailesi, güvenliği artırmak ve şirket varlıklarını korumak amacıyla bilgi teknolojisi ile ilgilidir. 2005 yılında başlatılan en popüler iki standart ISO 27001: 2013 ve 27002: 2013'tür. 27001 yönetime dayalı bir sistemdir, 27002 ise bireye odaklı ve bir davranış kuralları uygulayan teknik bir belgedir.

Kuruluşlar standartlardan birini seçebilir; ISO 27001 dünya çapında 22.000'den fazla sertifikaya sahiptir. Geniş bir standarttır ve bu nedenle sertifikasyon kuruluşun ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirilebilir ve zorunlu değildir.

ISO 22000
Bu standart bir gıda güvenliği yönetim sisteminin geliştirilmesi ve uygulanmasına odaklanmıştır ve gıda zincirinde çalışan herhangi bir kuruluşa yardımcı olabilir. Yiyecek ve içecek için 22001, gıda üretimi için 22002 ve daha pek çok standartla birlikte, bu aile doğrudan veya dolaylı olarak gıda ile ilgili çeşitli organizasyonlarda kullanılmaktadır. Bunlar arasında, her türlü restoran gibi bariz seçenekler ve ayrıca gıda üreticileri gibi şirketler veya hatta yiyecek içecek tedarikçileri gibi yiyecek taşıma hizmetleri yer alıyor.

26.000'den fazla sertifikayla ISO 22000: 2005 daha yaygın standartlardan biridir. Kendi başına uygulanabilir veya ISO 9001 ile entegre edilebilir. 22000, 2017 başlarında piyasaya sürülmesi beklenen güncellenmiş sürümle revize edilmektedir.

ISO 50001
En yeni standartlardan biri olan ISO 50001: 2011 enerji standardı yine de giderek önem kazanıyor . 2011 yılında piyasaya sürülen standart, şirketlerin enerji kullanımını ve verimliliğini arttırmaya adanmış bir Enerji Yönetim Sistemi (EMS) uygulamaya koymaları içindir. Bu, sera gazı emisyonlarını ve enerji maliyetini azaltarak bir kuruluşun enerji ayak izini azaltmayı içerir.

Zorunlu değildir, ancak Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisine göre geçtiğimiz takvim yılında 5.000'den fazla sertifika ve% 234 sertifika artışı ile, şirketlerin fayda sağladıkları ve standardın iş süreçlerini iyileştirdiğini düşündükleri açıktır.

ISO / TS 16949
Daha eski standartlardan biri olan ISO / TS 16949, otomotiv endüstrisini ifade eder. TS, Teknik Şartname anlamına gelir. Standarttan önce, tedarikçilerden otomobil üreticilerinden, her bir ülkenin düzenlemelerine standartlaştırma yapmaları istendi ve bu da çoğu kez aynı araç için birden fazla sertifikaya ihtiyaç duyan tedarikçilere yol açtı.

British Standards Institution'a (BSI) göre, 1999'da Uluslararası Otomotiv Görev Gücü (IATF) tarafından ISO / TS 16949 standardı bu süreci kolaylaştırmak için oluşturuldu. Hatalardan kaçınmaya odaklanır ve otomotivle ilgili ürünlerin geliştirilmesi, üretimi ve montajı için gereksinimleri tanımlar. Bugün sertifikalandırma hemen hemen tüm birinci kademe şirketleri tarafından yapılmakta ve bunların çoğu, ikinci ve üçüncü tedarikçilerin sertifikalandırılmasını gerektirmektedir. Standart 50.000'den fazla sertifikaya sahiptir.

ISO 13485
Tıbbi ekipman standardı ISO 13485 , tek bir belgedir ve birçok ISO standardı gibi bir aileye ait değildir. 2016 yılında yayınlanan bir revizyonla 2003 yılında yayınlanmıştır. Tıbbi cihaz ve ekipmanların üretimi için bir KYS yerleştirmiştir ve sağlık sektörüne özeldir.

Düzenlenmiş bir standarttır ve 25.000'den fazla sertifikaya sahiptir. Bir kuruluşun iş yapmaya nitelikli olduğunu ve belgenin belirli bir kuruluşun gereksinimlerini karşılayabileceğini göstermek için genellikle ISO 9000 ile uygulanır.

ISO 31000
Herhangi bir alanda bir kuruluşun riski etkin bir şekilde yönetebilmesi çok önemlidir. ISO 31000: 2009 , bunun için risk yönetim sistemini devreye sokuyor. 2009 yılında riski azaltmak için evrensel olarak tanınan bir program yaratma girişimi olarak yaratılmış ve risk içeren diğer endüstrilerdeki birçok standarda duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmıştır. Standart, bir şirketin tehditleri ortaya çıkmadan önce daha iyi tanımlamasını ve kaynakları risk yönetimi için etkin bir şekilde tahsis etmesini ve kullanmasını sağlar.

ISO 26000
Nispeten yeni bir standart olan ISO 26000 , sosyal sorumluluğa odaklanır ve 2010 yılında yayınlanmıştır. Sertifikalandırılamaz, fakat işletmelerin sosyal olarak sorumlu bir şekilde nasıl çalışabileceği konusunda rehberlik sağlar. Sosyal sorumluluğun ne olduğunu açıklığa kavuşturmaya yardımcı olur ve kurumların küresel sosyal sorumlulukla ilgili etkili eylemler yapma metodolojisini uyguladıklarına yardımcı olur. Sertifika 60'tan fazla ülkede kullanılmaktadır.

ISO 20121
Bu listedeki en yeni standart olan ISO 20121 2012 yılında başlatılmıştır. Londra 2012 Olimpiyatları'nda Sürdürülebilirlik Şefinin desteğiyle hayata geçirilen bir olay sürdürülebilirlik standardı olan BS 8901'in ezici desteği nedeniyle ortaya çıkmıştır. Bu gönüllü bir olay sürdürülebilirlik yönetim sistemidir.

ISO 20121, bir organizasyonun tedarik zincirinin tüm üyeleriyle ilgilidir, organizatörlerden cateringçilere ve bu kuruluşlara, finansal bir başarı olurken çevresel ayak izlerini azaltmalarında yardımcı olur. Bunlar, müzik festivallerinden okul işlevine, Olimpiyatlar kadar büyük bir ölçekte bile olsa her boyutta olabilir. ISO 20121'in tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog gönderimizi inceleyin.

Sektördeki hemen her sektör için ISO standartları vardır ve hatta işletme dışı organizasyonlara da uygulanabilir. Bu standartlar, çevremizdeki, teknolojideki, sosyal tutumumuz ve mevzuatımızdaki değişiklikleri hesaba katmak için sürekli revize edilmektedir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5