İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

F16 da kritik karar

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Yeni 30 adet F-16'ya milli yazılım yerine, hazır cihazın takılması tartışılıyor. Erdoğan'la Büyükanıt'ın kararları sonucu belirleyecek.

30 yeni F-16'ya, şimdiye dek Türkiye'de üretilenlere takıldığı gibi milli yazılıma sahip Türkiye'de üretilen cihazlardan mı, yoksa ABD'nin önerdiği gibi ITT marka ve milli yazılım yüklenmesine uygun olmayan hazır cihazlardan mı alınacağı tartışılacak. Bu amaçla savunma sanayii ilgilileri ikiye bölünmüş durumda.

Haberin tamamını okumak için http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=244686

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Milletin aklını çelmekte üstlerine yok, ya bizene ne takılacaksa takılsın.
Şahin arabaya LASSA mı MICHELIN mi takalım dan farkı yok bunun.
Külüstür F-16 lar yerine yeni uçak alınsa daha iyi olmazmı sizce?

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Milletin aklını çelmekte üstlerine yok, ya bizene ne takılacaksa takılsın.
Şahin arabaya LASSA mı MICHELIN mi takalım dan farkı yok bunun.
Külüstür F-16 lar yerine yeni uçak alınsa daha iyi olmazmı sizce?

1. Ana Üs Komutanlığına bağlı uçan 74 model f4 ler var ;)

F16 lar Ferrari yanlarında :D:D

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
An itibariyle türkiye hava savunması ;

Ağır Bombardıman : F4
Savunma ve taarruz : F16
--
Sanırım amaçları Diyarbakır 3. Filoyu tekrar canlandırmak , dikkatimi çeken 30 uçak alınması. 30 uçak demek , 2 filo demektir. ( 1 filo 16 uçaktan oluşur ) filo komutanlarının zaten uçakları hali hazırda bulunduğu için 15er den 2 filo kuruluyor.

Gelelim neden f16 ?
Eskişehir Hava ikmal merkezinde yıllardır f16 ve f4 parçaları üretiliyor. Bu nedenle farklı model uçak alındığı takdirde pilot eğitimi , yedek parça , uçak bakım , ve yıllar sürecek tatbikatlar... Türkiye şuan bu maddeleri sırtına alacak durumda olmadığı için ek filo kuruyor f16 lar ile ...

Tabiki gerekli şartlar sağlandığı takdirde ( en azından turuncu alarm'dan çıkıldığında ) daha modern filolar kurulacaktır..

...

Tırtıl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Galiba olayların iç yönü farklı.Mesela ölen Aslesan mühendislerinin F16'daki, amerikalalıların ucagı havada tek tuşla etkisiz hale getirebilecekleri şifreleri bulmak üzere oldukları söyleniyor.Söylentiyi geçip gercege gelirsek,f-16'dan başka ucaklar da aldık. f-35 mesela.Hatta elimizdeki f-16'ları değiştirip f-35 gibi yapılacagı söyleniyor.Paramıza yok napalım elimiz mahkum :)

Ama inşallah gün gelir her parcasını bizim üretitigmiz uçaklar, silahlar, mekikler.... olur.

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Galiba olayların iç yönü farklı.Mesela ölen Aslesan mühendislerinin F16'daki, amerikalalıların ucagı havada tek tuşla etkisiz hale getirebilecekleri şifreleri bulmak üzere oldukları söyleniyor.Söylentiyi geçip gercege gelirsek,f-16'dan başka ucaklar da aldık. f-35 mesela.Hatta elimizdeki f-16'ları değiştirip f-35 gibi yapılacagı söyleniyor.Paramıza yok napalım elimiz mahkum :)

Ama inşallah gün gelir her parcasını bizim üretitigmiz uçaklar, silahlar, mekikler.... olur.

Türkiye'de şuan kadrolu f35 bulunmamakta.

Türkiye üretim aşamasında rol oynuyor.İleride alım yapılacak.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Mesela almayıp üretsek, o nasıl olur?

abacus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar : Bazi arkadaslarin Turkiyenin hava savunma ve taaruz filolalari hakkinda az bilgiye sahip oldugunu dusunerek bazi ilaveler yapmak istiyorum.Turkiyenin elindeki F16 'larin %85 'i modernize edilip F16/block53 adini almistir suan en ust modernizasyon ile kullanilmaktadir.Ulkemizin politikasi yeni ucaklar almaktansa mevcut ucaklarimi degerlendireyim seklindedirki (Turkiye dunyada hava gucu olarak ilk 5 in icindedir) 2010 yilina kadar bu block53 ler aktif olarak kullanilacaktir.ABD 'nin bile suanda taaruz gucunun %65'nini F16 'lar olusturmakdadir ve yazilip cizildigi gibi bunlar kulustur ucaklar degildir.Gene bir arkadasin dedigi gibi , yazilimsal - yedek parca vb bir cok etkenden dolayida bu ucaklar ilk tercih olusturmakdadir , kaldiki ulkeler kendilerine en yakin tehdit olusturucak ulkelerin askeri arac alimlarina gore politikalar gelistirmekte ve yenileme yapmaktadir , ve kafamiz esti verelim 50 milyar dolar 50 tane F25 F111 alalim diyemiyoruz , bir ilave daha yapmak gerekirse gecen sene Amerika texas'da gerceklestirilen ulkelerin savas pilotlarinin yaristigi ortamda Turk pilotlari Amerikali pilotlardan bile iyi dereceler almis ve herkezi kendine hayran birakmistir.Donanim onemli ama onu ucaracak yureklerde onemli..

iyi calismalar.

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20

olay etkisiz ale getirmek değil. f16 ların beynini oluşturan kutudaki işlemcide girili bir ayar uçakların hangi uçağı vurup hangisini pas geçeceğini tanımlıyor. mühendisler arasındaki rivayete göre bu beyin amerikan savaş uçaklarına ateş etmemek üzere ayarlanmış. konuyla alakalı bir rivayet ise bu işlemcinin bulunduğu kutuyu açmayı başaran Türk mühendislerin intihar etmeleri ( veya basına öyle yansıması)

Can

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar : Bazi arkadaslarin Turkiyenin hava savunma ve taaruz filolalari hakkinda az bilgiye sahip oldugunu dusunerek bazi ilaveler yapmak istiyorum.Turkiyenin elindeki F16 'larin %85 'i modernize edilip F16/block53 adini almistir suan en ust modernizasyon ile kullanilmaktadir.Ulkemizin politikasi yeni ucaklar almaktansa mevcut ucaklarimi degerlendireyim seklindedirki (Turkiye dunyada hava gucu olarak ilk 5 in icindedir) 2010 yilina kadar bu block53 ler aktif olarak kullanilacaktir.ABD 'nin bile suanda taaruz gucunun %65'nini F16 'lar olusturmakdadir ve yazilip cizildigi gibi bunlar kulustur ucaklar degildir.Gene bir arkadasin dedigi gibi , yazilimsal - yedek parca vb bir cok etkenden dolayida bu ucaklar ilk tercih olusturmakdadir , kaldiki ulkeler kendilerine en yakin tehdit olusturucak ulkelerin askeri arac alimlarina gore politikalar gelistirmekte ve yenileme yapmaktadir , ve kafamiz esti verelim 50 milyar dolar 50 tane F25 F111 alalim diyemiyoruz , bir ilave daha yapmak gerekirse gecen sene Amerika texas'da gerceklestirilen ulkelerin savas pilotlarinin yaristigi ortamda Turk pilotlari Amerikali pilotlardan bile iyi dereceler almis ve herkezi kendine hayran birakmistir.Donanim onemli ama onu ucaracak yureklerde onemli..

iyi calismalar.

tam bende birseyler yazacakken, arkadas, yazmak istediklerimi yazmis, tamamina katiliyorum. belki tek bir nokta var katilmadigim o da, "amerikali pilotlardan bile" cumlesi.. onlar kim ki ? hayatinda dogru duzgun savas gormemis, savasin ne oldugunu dogru durust bilmeyen bir memleket, tabiki de biz, ATAMIZ' in askerleri, pilotlari, her zaman icin, herkesten cok daha iyi basarilar elde edecegiz, etmek zorundayiz.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
üretmake olabilir, ama üretmek yasak bu ülkede :)

üretmek degil İhraç etmek yasak yani sadece kendimize üretmekle o cark dönmez hergün f16 yapıcak halimiz yok İhraç edip o kazanc devri olması lazım ama bu ital etmede kotamız oldugu için üretsekte elimizde patlıcak anlıcagın.

eski kocaman başkanlarımız kendi cıakrları için attıgı imzalar yüzünden ülkemizdeki ne üretirsen üret kota var :(

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
İhraç diyecektin heralde, ama kendimize üretsek yeter boşver ihraç etmeyi.

Amerika savaş görmemiş derken 1.,2. dünya savaşı, vietnam savaşı, afganistan ve ırak savaşları (2 tane), kore, ve hatta soğuk savaşları unuttun sanırım. Bizimse bir kore, bir de teröre karşı gerilla savaşımız var. Burada "bile" yi hakediyoruz, çünkü tecrübemiz gerçekten Amerika kadar yok savaş konusunda, buna rağmen Türk olmanın getirdiği bir inanç ve milliyet gururu var.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
İhraç diyecektin heralde, ama kendimize üretsek yeter boşver ihraç etmeyi.

Amerika savaş görmemiş derken 1.,2. dünya savaşı, vietnam savaşı, afganistan ve ırak savaşları (2 tane), kore, ve hatta soğuk savaşları unuttun sanırım. Bizimse bir kore, bir de teröre karşı gerilla savaşımız var. Burada "bile" yi hakediyoruz, çünkü tecrübemiz gerçekten Amerika kadar yok savaş konusunda, buna rağmen Türk olmanın getirdiği bir inanç ve milliyet gururu var.

İhraç evet :) düzelttim

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kıbrısa daha önce çıkıcaktık neden çıkamadık biliyormusunuz? çıkartma gemimiz yoktu.. satın almak istedik satmadılar.. sonuç ne oldu? kendimiz yaptık... bize ambargo lazım..

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bir de petrol bitti vermediler, kaddafiden aldık efsanesi vardı, doğru mu bilmem

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok gereksiz yerlere gitmiş konu. (Kişisel fikrim.)
Herkez birbirine laf sokma yarışı içine girmiş. Biri çıkmış iyinete laf atmış, ordan bir mod çıkmış öteki moda laf atmış... Biri çıkmış aradan sanki yıllardır T.S.K Hava Kuvvetleri komutanlığı yapmış gibi bir hava vermeye çalışmış. İlkokuldaki benim babam senin babanı döver tartışmasını aratmamış kimse. (Dediğim gibi kişisel fikrim.)

Ha madem klavyede 10 parmak yazmayı öğrenen herkez yorum yapmış bende yorum yapmak istiyorum. Benimde 10 parmağım var ve bende 10 parmak yazabiliyorum. (Üstelikte bilerek ve kişisel yorum katmadan.)

Evet F-16 lar külüstürün önde gidenidir. Ama külüstür ne demektir önce oturup bunu bir irdeleyelim.
Benim için 2008 model bir BMW 3,5 yada son çıkan modeli olan 7 serisi külüstürün depar atanıdır. Ama bir BMW X5 yada X3 (İsterse 1995 model olsun fark etmez.) en kral arabadır.

Neden peki?
Çünkü içinde bulunduğum şartlar onu gerektiyor. Yaşadığım iklimde 6 ayı kış olarak geçiriyoruz. En az 4 ay yerden kar kalkmıyor ve arabaların kapıları donduğu için açılmıyor sabahları, depodaki benzinler buz tutuyor.
Ha iyi ihtimal deponuz halen buz tutmadıysa ve kapıyı açıp içine girebilmişseniz tekrar dışarı çıkıp -20 derecede zincir takmak zorundasınız. Onuda yaptıysanız soğuktan elinize yapışan demir zincir ile, en iyi kötü ihtimalle 1 KM. sonra en iyi ihtimalle de 2. KM. sonra arabadan inip yürümek zorundasınızdır çünkü yolda kalacaksınızdır.

Peki ben ne yapayım 2008 model BMW 3-5-7 serisini fıstık gibi 1995 te olsa X5 im varken...

Benim için küçük seri araba, külüstürün bırakın önde gidenini, önde depar atanıdır. Neden? Çünkü ihtiyaçlarımı karşılamaz.

Ulusal silahlanmada böyle birşey.

A.B.D'nin elinden geçmiş olan ve a'dan z'ye herşeyini bildiği bir F-16
90 milyonluk, geçmişte Dünya'nın yarısında egemen olmuş ve şuandada dünyanın en güzel stratejik öneme sahip bölgesindeki bir ülke için ne kadar kullanışlı olur?
İstetikleri kadar modifiye etseler ne olur? İsterse içine 10.000 Wattlık amfi koysa kaç yazar?

Biraz oturup düşünelim arkadaşlar.

Tubitak T.S.K'ya mesaj verdi kısa süre önce. Biz casus uçak için gerekli olan techizatı ve malzemeyi bulduk bakın burdadır gelin bize elinizi verin dedi.
Ne oldu?
Hiç birşey... Biz F-16 yı 100 ile çarpıp 500 e bölecek kapasiteye sahibiz.

Ha yapıpta satmak zorundada değiliz. Yapalım biz kullanalım ama artık en azından askeri konularda dışa bağımlı kalmayalım.

A.B.D'nin, İsrael'in artıklarını kullanmayalım.

Dediğim gibi;

Biraz oturup düşünelim arkadaşlar.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
O kapasiteye sahip olduğumuzu nerede gittin gördün? Ben Tübitak'da bir halt yapıldığını düşünmüyorum. Ne gibi bir şey duyduk ses getirecek son yıllarda bilim alanında, yapıp gizledilerse bilemem, ben duymadım. Onun da sana bana faydası yok. Tübitak'a da uzaydan adam inmiyor, hepimizin kokuşmuşluğunu gördüğü üniversitelerden adam gidiyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5