İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Faaliyet belgesi almayanlara 10 bin YTL ceza.

mydeli025

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
web uygulamasına dahil hosting olayı bir nevi hosting beleş

hosting hediye ediyorum bitti. Buna ne vergi vermek zorundasın nede faliyet belgesi gerekir bence..

yoksa herkez her kendi malını başkasına hediye ederkendemi vergi verecez sacmalık..

ozaman şöyle olacak.. Benim malım var.. Araba bu arabayla arkadaşımı çarşıya götürdüm. Taksi ücreti alıp vergisinimi hesaplayacaz.. :D

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
taksi olayı ulaşım bedeli olarak alıp gider olarak gösterebiliyorsun zaten, taksiciden fatura isteyebiliyorsun, isteyene kesiyorlar fiş namına yani.

olay şöyle olcak hosting için müsterileri anlaşmalı host hizmeti veren bir yere yönlendirmek gerekecek sanırım.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
bi soruda benden mesela sunucun almanyada şirketinde almanyada ama türklere satış var satışı yapanda aman ozman faliyet belgesi şartımı...

mydeli025

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bi soruda benden mesela sunucun almanyada şirketinde almanyada ama türklere satış var satışı yapanda aman ozman faliyet belgesi şartımı...

zaten bu faliyet belgesi olayı büyük ihtimalle onun için çıkartılıyor.. Daha çok vergi almak için milletin yabancı ülkeden aldıklarından vs sanırsam onlardanda isteyecekler Türk şirket kurmalarını

ama bu işlem aslında saçmalık gibi birşey sonuçta internette günde kaç milyon işlem gerçekleşiyor.

reklam veren alan
satış yapan veren alan
account veren alan
o kadar özel üyelikli sitelere üye olan
vs vs ama olursa da ne olur birşey farketmez..

Sonuçta şimdide şirketiz diye şahıs hesabıyla ortalıkta gezen bir çok kişi var.. Müşterilerine + kdv satıp sonra fatura göndermedikten sonra ben öyle şirketi öpeyim..

Üstüne birde hava atılmıyor mu öldürüyor sahsen ben öyle yerlerle çalıştım gördüm.. Bir okul öğrencisi gidiyor. Babasının üzerine sahıs hesabı açıyor.Sonra gidiyor.Hosting satıyor. Çocuk lise öğrencisi okula gidiyor. Sabah 8 aksam eve gelmesi 6 buluyor.. Yemek yedim.Su içtim çay içtim.. Annesi babası hadi ders yap olum.. Saat 10 oluyor sonra diyor hadi olum sabah 8 de okula kalkacaksın..

cık cık cık yani al sana şirket hemde tescilli :D

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Sorunda ufak çapta hosting hizmeti demişsin, hosting hizmeti için gerekir.
Hosting beleş ise sorun olacağını sanmam, sonuçta kampanya ile satış yapıyorsan dahi bu belgeyi alman gerekir çünkü suistimal edilebilecek bir durum.

Açıktan faydalanmak istersek aynı mantıkla adama server bile satarım, bir ton reseller da; dandik web sitesi yaparım, güncelleme aylık bir server parası edecek kadar. Ama kağıt üzerinde web sitesi güncelleme geçsin.
Hosting beleş kampanyanı bu telekominikasyonculara nasıl anlatırsın bilemem.

Sonuçta bir ticaret var; senin sağladığın hizmetin vergilendirilmesi gerekir, sonuçta sunucu/hosting hizmetini sağlayan sen olduğun için ve bu hizmeti Türkiye'de sağladığın için mutlaka açık verirsin.

Önerim bu hizmeti sağlayan ve belgesi olan güvendiğin biriyle hosting konusunda ortak çalışman.

Atalarımız ne demiş: Çekirge 1 sıçrar, 2 sıçrar, hadi Allah'ın hakkı 3, onda da sıçradı ya 4. sıçrayış sonucu ne olacak?

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Giderim sadecehosting gibi bir firmadan alırım reseller plan ve host satsam makina bende değil sonuçta fiziksel olarak bu işi fiğer firma yaptığı için bu sorumluluk bana ait olmaz bence.

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Asıl şuna ne dersiniz?
Bir arkadaşın dediği gibi bu yayın durdummayı etkin hale getirmekse

yayın iki türlü durur;
internete çıkmak isteyen kişinin Name Server 'ından
yayın yapan siteden.

yayın yapan siteyi sahibinden habersiz host veren firmadan halletmek amaçlanıyorsa;
bu durumda çok büyük bir açık nokta var yurtdışından hosting alan web sitelerine ne yapılacak?

bir süre sonra bütün internet sağlayıcıları sadece Türkiye IP li hostinglerden mi yayın alabilecek; Yani internet ineternet olmaktan çıkıp interTurkiye mi olacak?

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Yasada açık aramak beyhude bir çabadır ve yasa zamanla oturacaktır.
Herhangi bir XXX yerden hosting/reseller/dedicated alıp, satışını Türkiye'de kendi adına yaparsan bu belgeyi alman gerekir. Yok XXX hosting adına yaparsan problem yok zaten.

Yayın durdurmakta ise nasıl bir yol izlerler bilemem ancak "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir" dışında sitenin host sağlayıcısına cezalar uygulanacaktır. Mesela YYY hostinge bir türlü şikayet geldi ve internet hesabı incelendi. Bu host sahibine uyarı yapılır mutlaka (polis jandarma bile dur yoksa ateş ederim diyor) ve arkasından kurallara uyulmadığı gözlendiğinde güzel bir ceza + gerekiyorsa barındırdığı siteleri kısıtlama yoluna gidilebilir.

Aslında kimse kimseyi gammazlamadığı sürece, çok abartılı bir fiyat belirtmediği sürece eminim kolay kolay kimse ceza almaz...

Yasanın amacı ceza yazmak değil, düzeni sağlamaktır ve mutlaka açıkları olacaktır

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yasada açık aramak beyhude bir çabadır ve yasa zamanla oturacaktır.
Herhangi bir XXX yerden hosting/reseller/dedicated alıp, satışını Türkiye'de kendi adına yaparsan bu belgeyi alman gerekir. Yok XXX hosting adına yaparsan problem yok zaten.

Bunu nerden anladın? bir yerde yazmıyorda?
Türkiyede fiziksel olarak sunucu barındıran ve yer sağlayıcılık hizmeti verenler bunu almalı diyor yasa.

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet ne oldu bu olay, kendi adına host alıp da yüzlerce site açanlar hosting faaliyet belgesi alacak mı?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi