İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Filtreye şok darbe!!!

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Türkiye'de zaten uzunca bir süredir, "sansür yok" söylemlerine rağmen devam eden site yasaklama uygulaması, aslında tüm dünyanın gündemindeki bir konu. İşte bu konuda, "zorunlu internet filtresi" konusunda en ciddi karar, Avrupa Adalet Divanı'ndan geldi.

Konu Belçika merkezli... Belçika Besteciler Derneği, ya da kısa adıyla SABAM, bir süre önce, Scarlet Extended adındaki bir internet sağlayıcıya dava açmıştı. Davanın konusu ise, Scarlet Extended abonelerinin, SABAM'ın telif haklarına sahip olduğu eserleri indirmesi idi. Dava sonucunda mahkeme, servis sağlayıcının, abonelerinin bu eserlerini indirmelerine imkan bırakmayacak şekilde bir filtre uygulamasına hükmetti. Yani kararla birlikte, Scarlet Extended, birçok siteye erişimi engellemek zorunda kaldı.

Ama servis sağlayıcı bunu kabul etmedi ve konuyu temyize taşıdı. Temyiz mahkemesi ise, AB Adalet Divanı'na danışarak kararın AB hukukuna uygun olup olmadığını sordu. AB'den gelen karar ise aynen şu şekilde oldu: Uygulama AB hukukuna aykırıdır, izin veremeyiz."

Kısacası internet sitelerine erişimin, mahkeme kararı ile bile olsa, AB hukukuna aykırı olduğu kanıtlanmış oldu. Bu kararın, diğer AB ülkelerine ve hatta Türkiye gibi yüzlerce sitenin, mahkeme kararı bile olmadan engellendiği bir ülkeyi nasıl etkileyeceğini ise zaman gösterecek.

kaynak

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
Yani konunun ucu siyasete o kadar açıkki, forumda yasak olmasa ohoooo. Neyse susayım ben. Hayırlı işler, bol filtreli günler.

PauLShark

0
İyinet Üyesi
Reaction score
51
SABAM'ın telif haklarına sahip olduğu eserleri yayından kaldırsınlar efem. :) Benim makalemi bile yayınladıklarında kaldırmaları için çırpınıyorum.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
burası Türkiye, Tayyip bey ne isterse o olur.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5