İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Firefox 3.0 İlk Açığını Çıkarttı

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Secunia'nın bildirdiğine göre Firefox'un 2.x ve 3.x versiyonlarını etkileyen, yüksek derecede kritik bir açık saptandı. Açık sistemler an itibariyle tehlikede. Açık, özel hazırlanmış kötü niyetli bir siteye girildiğinde sistemde zararlı kod çalıştırılabilmesini sağlıyor. Şu an için tek önlem, güvenmediğiniz sitelere girmemek olarak görünüyor. Mozilla bir yama üzerinde çalıştığını bildirdi.

Alıntıdır.Kapak olması için kullanabilir bazıları..

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Kapak olması için kullanabilir bazılar..

bunu anlamadım ? :(

ı yı yazmayı unutmuşum şimdi düzelttim.Kapak olmasının sebebi bazıları çok güvenli diye yırtınıyor ama adamlar açık var diye nedense 3 günde 4 farklı sürüm çıkarma rekoru kırıyor.(2,0,8-2,0,9-2,0,10-2,0,11-2,0,12 vs.) Allahtan 3,0 sürümünü çıkardılar yoksa 2,0 sürümü 2,0,100000 falan olacaktı :D

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
İE güncellemelerini hatırlıyorum :D
demek dişe dokunur birşeyler yapınca çok insan rağbet edince açıkta çok oluyormuş ;)

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Firefox'un veya başka bir tarayıcının "Bizde açık yok, güvenlik tam" gibi bir iddiası zaten yok.
Her yazılımda açıklar vardır, olmaya da devam edecektir.
Ama Firefox açık kaynak bir yazılım olduğundan hem açıklar daha çabuk ve kolay bir şekilde tespit edilebiliyor hem de kısa süre içerisinde yamanıyor.
Fellik fellik Firefox açığı arayanların bu açıkları aradıkları kaynaklarda başka tarayıcıların açıklarını neden sorgulamadıklarını merak ediyorum.
Firefox fanatiği diyenlerin körü körüne düşmanlık yapmaları fanatiklikten daha kötü bir durum ama kimse "Yoğurdum ekşi" deme cesaretini gösteremiyor maalesef.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Firefox'un veya başka bir tarayıcının "Bizde açık yok, güvenlik tam" gibi bir iddiası zaten yok.
Her yazılımda açıklar vardır, olmaya da devam edecektir.
Ama Firefox açık kaynak bir yazılım olduğundan hem açıklar daha çabuk ve kolay bir şekilde tespit edilebiliyor hem de kısa süre içerisinde yamanıyor.
Fellik fellik Firefox açığı arayanların bu açıkları aradıkları kaynaklarda başka tarayıcıların açıklarını neden sorgulamadıklarını merak ediyorum.
Firefox fanatiği diyenlerin körü körüne düşmanlık yapmaları fanatiklikten daha kötü bir durum ama kimse "Yoğurdum ekşi" deme cesaretini gösteremiyor maalesef.

Eminmisin?
Firefox daha 0,8lerdeyken bizde açık yok ie kullanmayın bizi kullanın bizde güvenlik tam hiçbişey olmaz size demiyormuydu? Çoğu kişinin aklını böyle çelmedimi? O zaman aklı çelinenler şuan Allah belanı versin firefox diye inim inim inlemiyormu sitelerde? Chipe sdnye diğer teknoloji bilişim sitelerine gir bak bakalım millet nasıl Allah belanı versin bizi güvenlisin diye kandırdın meğerse bi halta yaramıyomuşsun diye nasıl beddua ettiklerini kendi gözlerinle gör.Milletin nasıl firefox kullanmaya son verip opera ve ie kullandıklarını gör.

Ha, ben firefox kullanmıyormuyum tabikide kullanıyorum.İede kullanıyorum firefoxta kullanıyorum kafama esiyor oturup operayıda kuruyorum bilgisayarıma.Ama kimseye ie kötü firefox iyi veya ie iyi firefox kötü gibi bişey demiyorum.Bu konuda size firefoxu kaldırın ie kullanın demiyorum zaten.Benide ilgilendirmez gidin ne kullanıyosanız kullanın ie benim tescilli ürünüm değil sonuçta.Ama yiğidi öldürün hakkını yemeyin.1-1,5 sene önce firefox daha yeni yaygınlaşırken herkes ie güvensiz firefox güvenli diyordu.Şimdide ne la bu güvenlik açığı var diye 3 günde 4 farklı sürüm çıkıyor, çıkan yeni sürümdede güvenlik açığı oluyor tekrar yeni sürüm çıkıyor diyor millet.Bu yalanda değil.Adamlar güvenlik açığı var diye sabah 2,0,10 sürümünü çıkarıyor akşam bakıyorum adamlar yeni güvenlik açığı bulmuşlar 2,0,11 sürümünü çıkarmışlar.E hani güvenliydi.İlk başlarda yaygın olmadığı zaman tabikide güvenliydi çünkü millet adam yerine koyupda kaale alıp bi riskli kod bile yazmıyodu firefox için.Firefox yaygınlaştı ienin eski halinden daha beter oldu ve şuan daha 3,0 sürümü yeni çıkmışken mozilla 3,1 sürümünü yakında çıkaracaklarını duyurdu.Şuan ciddi anlamda firefox kullanıcı kaybı yaşıyor ve her eski firefox kullanıcısından duyduğum söz aynı..Firefox 3ü görenlerin çoğu bumuydu bu kadar yırtındığınız tarayıcı, uzun zamandır deli gibi herkes övüyor ama hiçbişeye yaramıyor...Bunu ben değil eskiden firefoxu takım tutar gibi tutanlar söylüyor.
Herkes ya opera kullanıyor yada ieye geri dönüyor.

Her yazılımda açıklar var demişsinde nedense iede açıklar varken firefox kullanın ie kullanmayın.Firefoxta açık yok çok güvenli firefox bizim canımız kanımız forza firefox ölürüm senin için yerim ben seni ie kötü cici firefox diyordunuz.Ne zaman firefox yaygınlaştı benim 1-1,5 yıl önce forumlarda bas bas bağırıp firefox yaygınlaşınca açıkları ie gibi olacak hatta daha beter olacak şuan kimse kaale alıp saldırmıyor dediğim cümleler gerçekleşti.(1-1,5 sene önceki yazdıklarımı bilişimrüzgarı ve sdn forumlarında bulabilirsiniz..)

Elestirmen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Her yazılımda açık olabilir özellikle yeni bir sürümü çıktığında. Önemli olan bu açıkların yarattığı etki ve sonucunda oluşan vehamettir. Ve bu konuda IE bir numara hergün yeni bir dev açık çıkıyor IE'de.

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
İnternet Explorer 7 nin arayüzünden nefret ediyorum
Firefox kullanma nedenim göz alışkanlığı

Miller

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Firefox'u iyi yapan şey güvenli olması değil, kullanıcı arayüzü ve açık kaynak kodu felsefesidir. Elbette onda da açıklar çıkacaktır. Kimse aksini iddia etmiyor ki. Yine de buna rağmen ff ie'ye nazaran çok daha güvenli. (Belki ie 7 ile birlikte dengeler biraz değişmeye başlamış olsa da bu ff'nin hala daha ie'den güvenli olduğu gerçeğini değiştirmez)

Yani kusura bakma Gökhan ama; belden aşağı vurmak denir bu konu üzerinden firefox'u küçümsemeye çalışmak.

Bunca şeyi yazdıktan sonra firefox 3 ile ilgili kişisel fikrimi de söyleyeyim: Kullanabildiğim kadar ff 2 kullanmaya devam edeceğim, zira ff 3'ü hiç ama hiç beğenmedim. Olur da ff'den vazgeçmek zorunda kalırsam ikinci tercihim opera olur. Kesinlikle ie olmaz. Bu da ie'cilere kapak olsun o halde.

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
http://forum.shiftdelete.net/index.php?topic=5065.0' Alıntı:
Yeni bulunan açık, önceki FirefoxURL denetleyicisi açığıyla benzerlikler taşıyor. Windows'ta bulunan bazı URL denetleyicileri Firefox aracılığıyla sisteminizde kod çalıştırmak için kullanılabiliyor. Güvenlik şirketi Secunia, bu açığı Firefox'un değil Windows'un hanesine, "yüksek derecede önemli" olarak yazdı. Firefox'un son sürümü olan 2.0.0.5 bu açıktan etkileniyor. Açığın etkili olarak kullanılabilmesi için Internet Explorer 7 kurulu olması gerekiyor. Bu açık Billy Rios adlı güvenlik uzmanı tarafından keşfedildi. Onun sitesinde test amaçlı örnekleri bulabilirsiniz.

Yukarıdaki paragraf anlaşılacağı gibi gokhans19'un "Şu var, bu var" dediği SDN'den alındı.
Tercümesi de şu: "Siz ne kadar iyi müteahhit olursanız olun, ne kadar iyi malzeme ile sağlam bina yaparsanız yapın; bina yaptığınız yerin altından fay hattı geçiyorsa, zemin deprem bölgesi ise o bina zarar görecektir."

Ondan sonra da bazı arkadaşlar geliyorlar, aynen kahvehanelerde ülke kurtaran Hasan Dayılar, takım 11'i yapan Ahmet Amcalar gibi sağdan soldan duydukları ve ne amaçla, hangi konu üzerine ve ne tür şartlar altında söylendiği belirsiz bilgileri -miş'li -muş'lu cümlelerde kullanarak bize bilgiçlik taslamaya çalışıyorlar.

Siz önce yukarıdaki mesajınızda yazdığınız onca iddianın birkaçına bir kaynak gösterin hele. Kim, kime, ne zaman "Onu kullanma beni kullan", "Onda güvenlik ham, bende tam" demiş? Nerede kime beddualar okunmuş, tütsüler yakılmış?
Yoksa forumda link vermek, kaynak göstermek yasak mı!
icon7.gif

Firefox'un sıklıkla sürüm güncellemesi yapmasını acziyet olarak niteleyenler, (Windows'un "Otomatik güncelleştirmeler" seçeneği aktifse) bilgisayarlarının sağ alt köşelerinde günde veya en az iki günde bir beliren "Bilmem ne için yeni güncellemeler bulundu .... " gibisinden çıkan mesajlar için ne diyecek acaba?
Ve o güncellemelerle IE'ye kaç defa yama yapıldığını biliyorlar mıdır dersiniz?
O her işin uzmanı (!) arkadaşlar, C:\Windows klasörünü gizli ve sistem dosyaları görünür halde bir ziyaret etsinler bakayım, kaç tane güncelleme dizini görecekler?
Program Ekle / Kaldır'da bilgileri haricinde kurulmuş kaç uygulama bulacaklar?

Bir kere daha; "Dinime dahleden bari muselman olsa!"

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5